تکنولوژی قطعات الکترونیک

گجت چیست؟

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

آیا همه گجت ها وسایل الکترونیکی پیشرفته ،پیچیده و هوشمند هستند ؟ گجت چیست؟ آیا یک سیستم دوربین مداربسته که تصاویر را روی لپ تاپ ذخیره میکند ، یک گجت محسوب می شود؟ آیا یک مدار الکترونیکی ساده و ساخته شده بدست خودمان، یک گجت محسوب می شود؟ در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

شاید با شنیدن این کلمه وسایلی مانند تبلت ، لایف بوک ، نوت بوک ، وسایل بازی پیشرفته کامپیوتری و یا گوشی های هوشمند موبایل به ذهنتان خطور کند. اما بهتر است بدانید که دامنه این کلمه در زندگی ما بسیار پهناور و گسترده تر از این چند وسیله است.

ما اینجا لیستی از گجت هایی را که شما سالهاست با آنها سرو کار دارید را عنوان میکنیم. این وسایل معمولا انجام کارها را برای شما راحت تر میکند .
پنکه کوچکی که با پورت یو اس پی کار میکند ، یک ساعت مچی با قابلیت های زیاد مثل قطب نما و …، یک ام پی تری یا ام پی ۴ پلیر ،یک دوربین عکاسی یا فیلم برداری، یک رنده و خرد کن چند کاره که در آشپزخانه استفاده میکنید یا یک ست کفگیر و ملاقه ، یک چاقو و انبر دست و پیچگوشتی که همه در یک مجموعه طراحی شده اند و همه به هم وصل هستند .
بد نیست که بدانید گجت های نرم افزاری (Application gadgets ) نیز وجود دارند . اگر وضعیت آب و هوا و تقویم را روی دسک تاپ کامپیوترتان دارید ، بدانید که در حال استفاده از گجت نرم افزاری هستید .

 

بسیاری از گجت ها هوشمندانه طراحی و تولید نمیشوند و با استقبال چندانی نیز روبرو نشده و پس از مدتی از بازار حذف و به فراموشی سپرده می شوند.
ممکن است نرم افزار آنها دارای باگ باشد و یا قیمت بسیار بالایی برای آنها نسبت به کارایی که دارند تعیین شود. ممکن است خیلی سریع شرکتی که رغیب محسوب می شود گجتی مشابه با آن و با قیمت ارزانتر تولید کند و به بازار عرضه کند.

هر وسیله الکرونیکی-مکانیکی که سایز آن زیاد بزرگ نباشد و بصورت خانگی ، اداری و یا شخصی استفاده شود ،میتواند یک گجت نامیده شود .
از طرفی هر وسیله ای که برای انجام کارها ی روزمره، مفید و پرکاربرد باشد را Gadget می نامند.بنا براین یک دی وی آر کوچک پورتابل که با پورت یو اس پی به لپ تاپ شما متصل می شود ، یک گجت است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه