امنیت مدارهای الکترونیک

۹۵% تلفن‌های اندروید فقط با یک mms هک می‌شوند

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

به تازگی باگی در تلفن های اندرویدی کشف شده است که باعث هک شدن اسن تلفن ها با یک پیام چندرسانه ای میشود.

میلیون‌ها نفر در ریسک هک شدن توسط هکر های قرار دارند و این فقط به خاطر آسیب‌پذیری است که در اندروید وجود دارد.zlab اعلام کرده است که ۶ آیسب پذیری خطرناک در تلفن‌های هوشمند که در آپریل ۲۰۱۵ مورد تست قرار گرفتند وجود دارد. در این باره گوگل مسئول است که پچ هایی را ارائه دهد.

Androidexploit

اما همانطور که میدانیم اگر گوگل نیز پچ هایی را برای برطرف ساختن این آسیب‌پذیری ها ارائه دهد بازهم دور از انتظار است که تمامی شرکت های تولید کننده تلفن همراه این پچ را ارائه دهند و از کاربران بخواهند آن را نصب کنند. محققان امنیت اعلام کرده‌اند که ۹۵ درصد دارندگان تلفن همراه در خطر این آسیب‌پذیری ها هستند که این تعداد یعنی ۹۵۰ میلیون تلفن هوشمند در معرض خطر وجود دارد. در این بین فقط افرادی که تلفن آن‌ها اندرویدی با ورژن کمتر از ۲٫۲ دارند در مأمن خواهند بود و این آسیب‌پذیری در تلفن آن‌ها وجود ندارد. پچ رفع کننده این مشکل در حال حاضر برای تلفن‌های نکسوس تولید شده است و به زودی به عنوان یک آپدیت در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. در این آسیب‌پذیری تنها چیز مورد نیاز هکر شماره تلفن شماست و با اراسال یک mms میتواند کنترل تلفن شما را به صورت مخفی در دست گرفته و بدون اینکه آگاه باشید با تلفن کارکرده و یا اطلاعات آن را بدزدند و همچنین صدای اطاف را ضبط کنند و یا کارهای مخرب دیگر انجام دهند. گوگل طی بیانیه ای قول داده است که در اولین فرصت وصله امنیتی خود را برای تلفن‌های نکسوس ارائه دهد. همچنین سیانوژن نیز از چند روز قبل رام های خود را مجهز به این وصله امنیتی کرده است تا امنیت کاربرانش تضمین باشد. یکی از راه‌های خوب برای جلوگیری از این آسیب‌پذیری غیرفعال کردن قابلیت دریافت mms در تلفن است.

امیدواریم که تولیدکنندگان تلفن‌ها این خطر را جدی گرفته و در صدد حل آن برآیند.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه