سخت افزار مدارهای الکترونیک

AMD در حال ساخت Radeon R9 380X با TONGA GPU

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

amd سخت در حال تلاش است تا یک گرافیک تمام‌عیار را ارائه کند. که با نام Radeon R9 380X شناخته می‌شود که برای پل زدن بین مدل ۳۸۰ با ۲۰۰ دلار و مدل ۳۹۰ با ۳۰۰ دلار طراحی شده است. و قیمتی در حدود ۲۵۰ دلار خواهد داشت و همچنین مدلی میانی بین انویدیاهای GTX980 و GTX970 محسوب میشود. این گرافیک دارای یک کارت جدید به نام tonga GPU است که به وسیله تکنولوژی ۲۸ نانومتری ساخته شده است و به وسیله معماری GCN 1٫۲ ساخته شده است.

2015-09-14-image-3

تنهای کارت هایی که از tonga استفاده میکنند r9 285 و r9 380 هستند که هردو با ۱۷۹۲ هسته shader فعال کار میکنند. مدل r9 380x از هسته tonga کاملاً آنلاک شده استفاده میکند که میزان قدرت را تا میزان زیادی بهبود میدهد و هسته ها را تا مقدار نهایی ۲۰۴۸ به همراه ۱۲۸tmu و ۳۲rop افزایش میدهد.

هیچ اطلاعات اضافه‌ای از مدل ۳۸۰x هنوز به بیرون درز پیدا نکرده است و این در حالی است که مدل ۳۸۰ از مموری gddr5 که ۴ گیگابایت فریم بافر دارد استفاده میکند. همچنین از کولر دوتایی برای هرچه خنک‌تر نگه داشتن این کارت استفاده می‌شود. این دو فن به آسانی قابل جدا سازی است تا بتوان آن‌ها و سطح PCB برد را پاکسازی کرد. همچنین همانطور که گفته می‌شود این کارت فشرده ترین کارتی است که تا به حال ساخته شده است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه