آردوینو آموزش آردوینو

آموزش آردوینو بخش هفتم – توابع ورودی و خروجی در برنامه نویسی آردوینو

arduino-basic-tutorial-part-seven-input-and-output-Function-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

روی برد آردوینو Arduino را نگاه کنید. یک سری از پایه ها با D و ردیف دیگر با A مشخص شده است. D به معنی پایه های دیجیتال و A به معنی پایه های آنالوگ است. در این آموزش تمامی پایه های دیجیتال و آنالوگ را کامل بررسی خواهیم کرد. در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


()digitalRead


پین های آردوینو در نقش ورودی و خروجی استفاده می‌شود. پین های آردوینو به صورت پیش فرض به صورت ورودی تعریف شده است و نیازی به اعلام ورودی با دستورات و توابع برنامه نویسی نیست. برای انتقال حالت از یک حالت به حالتی دیگر به واسطه پین های ورودی جریان کمی از مدار عبور کرده و از این قابلیت برای اعمال ورودی به سنسورهای مانند تاچ، سنسورهای مادون قرمز و خواندن دیتاهای ورودی آنالوگ استفاده می‌شود.

 توضیح دستور digitalRead

خواندن مقدار از یک پایه دیجیتال در هر دو حالت High و Low

 

 روش فراخوانی 

 

نمونه کد آردوینو برای digitalRead

 

ورودی های برد آردوینو آموزش برنامه نویسی Arduino - دیجی اسپارک

 


()digitalWrite


در digitalWrite دستوراتی که در متغیر برنامه ذخیره شده است را رایت و اجرا می‌کند. در خروجی دیجیتال فقط دو مقدار صفر و یک داریم که با LOW, HIGH در برنامه نویسی از یکدیگر تفکیک می‌شود. اگر پایه دیجیتال به عنوان خروجی تعریف شده باشد، ولتاژ ۵ ولت برای HIGH و ۳٫۳ ولت HIGH و ولتاژ صفر ولت برای LOW تعریف می‌شود. اگر پایه دیجیتال به عنوان ورودی تعریف شده باشد، دستور digitalWrite ورودی را به صورت HIGH و LOW تعریف می‌کند.

 

روش فراخوانی

 

 نمونه کد آردوینو برای ()digitalWrite

 

روش اتصال ورودی خروجی به برد آردوینو آموزش مقدماتی Arduino - دیجی اسپارک

 


()pinMode


دستور pinMode وضعیت پایه را مشخص می‌کند. وضعیت یعنی مشخص کردن ورودی و خروجی پایه که در برنامه با INPUT , OUTPUT مشخص می‌شود.

 

روش فراخوانی

 

نمونه کد آردوینو برای pinMode

 


()analogRead


توسط پایه های آنالوگ در نقش ورودی میتوانیم مقادیر دریافتی از پایه را بخوانیم. برد آردوینو از یک مبدل ۱۰ بیتی آنالوگ به دیجیتال بهره می‌برد که چند کاناله است! به این معنی که میتوانید ولتاژ ورودی را بین ۰ تا ولتاژ انتخاب شده که ۳ تا ۵ ولت است، نگاشت کنید و سپس مقادیر را در بازه ۰ تا ۱۰۲۳ در مبدل ۱۰ بیتی تغییر دهید.

شناخت پایه های آنالوگ برد آردوینو رزلوشن ولتاژ - دیجی اسپارک

 

روش فراخوانی

 

نمونه کد آردوینو analogRead

 

مدیریت پایه های ورودی و خروجی برد آردوینو - دیجی اسپارک

 

 


()analogWrite


مقدار آنالوگ را بر روی یک پایه از آردوینو رایت می‌کند. این مقدار میتواند به صورت PWM باشد. برای استفاده از دستور analogwrite به پایه های pwm نیاز داریم و میتوانیم شدت نور ال ای دی، سرعت موتور و یا کنترلر سرو موتور را بر عهده بگیریم. در این خصوص یک جدول کامل برای پایه های pwm مجاز در هر آردوینو نوشته شده است. فرکانس هر پایه pwm نوشته شده است.

فرکانس های PWM پایه های بردهای آردوینو - دیجی اسپارک

 

 روش فراخوانی 

 

نمونه کد آردوینو برای analogWrite

 

دیوتی سایکل در بردهای آردوینو - دیجی اسپارک

 


جمع بندی


بدون شک مهمترین بخش از یادگیری آردوینو، تعریف ورودی و خروجی است. در هر پروژه قطعا ما با یک سنسور ورودی و یک سنسور خروجی کار می‌کنیم که وضعیت اولیه و تشخیص آن بسیار مهم است. در این آموزش روش فراخوانی دستورات ورودی و خروجی را بررسی کردیم و نمونه کد آردوینو برای تست برنامه در هر بخش قرار گرفته شده است.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۶ دیدگاه