آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو پکیج سنسور آردوینو

آموزش ساخت مدار پارکینگ هوشمند با برد آردوینو Arduino و سرو موتور

Smart-parking-with-arduino-srf04-servo-motor-digispark
نوشته شده توسط آرش کدخدایی

پارکینگ هوشمند شامل یک مدار الکترونیکی مکانیکی است. این مدار در فضای هر پارکینگی با هر تعداد خودرو قابلیت نصب دارد. ظرفیت و گنجایش تعداد خودرو در مدار پارکینگ هوشمند، تعریف شده است. از اینرو در ساده‌ترین حالت این مدار به ازار هر ورودی خودرو به پارکینگ، از ظرفیت نهایی کاهش می‌دهد. با خروج هر خودرو به ظرفیت پارکینگ اضافه می‌کند. معمولا این پارامترها روی یک نمایشگر نمایش داده می‌شوند. در حالت پیشرفته‌تر با جایگذاری سنسورهای متنوع، امکان شناسایی مکان‌هایی که خودرو در آن پارک نشده است، وجود خواهد داشت. در این آموزش قصد داریم که جهت خودرو را شناسایی کرده و یک راهبند را باز و بسته کنیم و تعداد خودرو های داخل را شمارش کنیم. در ادامه آموزش ساخت پارکینگ هوشمند آردوینو، با  وب سایت تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


۱ – اتصالات مدار پارکینگ هوشمند


  • پین Echo از ماژول آلتراسونیک اول به پایه ۶ آردوینو پرو مینی
  • پین Trig از ماژول آلتراسونیک اول به پایه ۷ آردوینو پرو مینی
  • پین Echo از ماژول آلتراسونیک دوم به پایه ۸ آردوینو پرو مینی
  • پین Trig از ماژول آلتراسونیک دوم به پایه ۹ آردوینو پرو مینی
  • پین CLK ماژول سگمنت به پایه ۴ آردوینو پرو مینی
  • پین DIO ماژول سگمنت به پایه ۵ آردوینو پرو مینی
  • پایه‌های ۱۰،۱۱،۱۲ به ال ای دی‌های اول تا سوم
  • پین سرو موتور به پایه ۳ آردوینو پرو مینی

 

اتصالات مدار پارکینگ هوشمند با آردوینو و Servo motor - دیجی اسپارک

 


۲ – کدنویسی پارکینگ هوشمند


کد آردوینو Arduino

قبل از آپلود مطمئن شوید کتابخانه SevenSegmentTM1637 روی آردوینو نصب میباشد. جهت دانلود این کتابخانه به صفحه محصول ماژول سگمنت ۷Segment 4 Digit با تراشه TM1637 مراجعه کرده و در قسمت دانلودها، فایل را دانلود کنید. چنانچه شیوه نصب کتابخانه در آردوینو را نمی‌دانید. به پست آموزش نصب کتابخانه در آردوینو مراجعه کنید. همچنین درجه‌های سروو موتور را داخل برنامه به درجه‌های دلخواه خود تغییر دهید تا راهبند بصورت صحیح باز و بسته شود.

 

مهمان گرامی، جهت دسترسی به کدهای این پروژه، اسپارکر شوید.

 

حال با عبور خودرو از ماژول التراسونیک اول سپس دوم یک عدد به شمارنده ماژول سون سگمنت افزوده میشود و سروو موتور تحریک میشود و برعکس یک عدد از شمارنده کم میشود.

پروژه پارکینگ هوشمندبا آردوینو پرومینی - دیچی اسپارک

 


وسایل مورد نیاز


برد آردونیو پرو مینی Pro Mini

ماژول التراسونیک HC-SR04

سروو موتور Servo Motor

ماژول سگمنت TM1637

۳ عدد ال ای دی

 

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۰۳۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

آرش کدخدایی

یک تازه کار علاقه مند به تکنولوژی :)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۹ دیدگاه