اپلیکیشن گنو/لینوکس

متن باز شدن نرم افزار ها در قانون جدید بلغارستان

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

کشور جنوب شرقی اروپایی، بلغارستان سیاست جدیدی را در قبال متن باز اتخاذ کرده است. الحاقات جدیدی که در مجلس این کشور به تازگی تصویب شد تمامی برنامه هایی که برای دولت نوشته میشوند را ملزم به متن باز بودن میکند.
 
Bozhidar Bozhanov، مشاور معاون نخست وزیر بلغارستان این خبر را در وبلاگ خود اعلام کرد. Bozhanov که نقش کلیدی ای را در اتخاذ این سیاست جدید ایفا کرده، از هم کار خود و معاون نخست وزیر برای ارائه این اصلاحات برای قانون دولت الکترونیک تشکر کرد.

 

جزئیات قانون مرتبط با متن باز

 

درحالی که میتوانید کل اصلاحیه را از اینجا ببینید، قسمت اصلی آن ماده ۵۸a است:
 
ماده ۵۸a: در زمان آماده سازی قرارداد های فنی و کاربردی خریدهای عمومی(public procurement – عموم به معنای اجتماع) برای توسعه، ارتقاع و یا پیاده سازی سیستم های اطلاعاتی (information systems) و خدمات الکترونیکی، مسئولین مرتبط موظف هستند شرایط زیر را لحاظ کنند:

 

  1. زمانی که موضوع قرارداد شامل توسعه برنامه های رایانه ای است:
  • برنامه های رایانه ای باید دارای معیار های متن باز بودن باشد؛
  • حق نشر و تمامی حقوق مربوط به برنامه های رایانه ای مربوطه، کد آنها، طراحی اینترفیس ها و پایگاه های داده که مرتبط با خرید هستند باید به صورت کامل و بدون محدودیت استفاده، تغییر و توزیع به کارفرما داده شوند.
  • توسعه باید در مخزن نگه داری شده به وسیله سازمان مطابق با ماده ۷c بخش ۱۸ انجام شود.

 

توجه داشته باشید که این به این معنا نیست که کل بلغارستان مایکروسافت را کنار گذاشته و از لینوکس و متن باز استفاده کند. برنامه های متن بسته گذشته تحت تاثیر این قانون قرار نمیگیرند. به اعتقاد Bozhanov فایده اصلی این است که:

 

…هر نرم‌افزار سفارشی‌ای که دولت در آینده تهیه میکند برای همه قابل دیدن و دسترسی خواهد بود. هرچه نباشد هزینه آنها از پول مالیات دهندگان پرداخت شده. آنها باید بتوانند برنامه‌ها را ببینند و از آن سود ببرند.

 

به زودی یک سازمان دولتی تاسیس میشود که قانون را اعمال کند و مخزن عمومی برای برنامه را بسازد.

 

این خبر حقیقتا خوبی است. علاوه بر تبریک گفتن به Bozhanov و تیمش، برای آنها آرزوی موفقیت میکنیم. امیدواریم این قانون تبدیل به یک الگو برای دیگر کشورها شود.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه