آردوینو آموزش آردوینو بلوتوث Bluetooth پروژه های آردوینو

طراحی و پیاده سازی کیت کنترل وسایل برقی با بلوتوث و اپلیکیشن اندرویدی

create-bluetooth-device-control-with-arduino-hc-05-and-relay-module-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

کنترل وسایل برقی یکی از مهم ترین دغدغه ها در محیط های صنعیت، اداری و حتی خانگی به شمار می رود. در بسیاری از دستگاه ها، نیاز است تا جریان برق آن ها کنترل شود. این دستگاه ها می توانند فن ها، موتورهای الکتریکی، لامپ های روشنایی/گرمایی و هر دستگاه یا تجهیز الکتریکی را شامل شود. در این آموزش قصد داریم به طراحی و پیاده سازی یک سیستم کنترل رله بیسیم بپردازیم. در این سیستم، وضعیت ۲ رله به صورت بیسیم و از طریق بلوتوث کنترل می گردد؛ بدین ترتیب به سادگی و بدون نیاز به حضور فیزیکی، می توان از طریق تلفن همراه وضعیت وسایل برقی را کنترل نمود. در ادامه پروژه کنترل وسایل برقی بلوتوثی با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


مشخصات پروژه کنترل وسایل برقی بلوتوثی


در پروژه کنترل وسایل برقی بلوتوثی قصد داریم تا به طراحی و پیاده سازی سیستم کنترل بلوتوثی وسایل برقی بپردازیم. پس از پیاده سازی این سیستم، قادر خواهید بود تا وسایل برقی را از طریق بلوتوث تلفن همراه خود کنترل کنید. این پروژه دارای ویژگی ها و امکانات زیر است.

 • قابلیت کنترل دو کانال رله
 • قابلیت کنترل وسایل برقی از طریق بلوتوث
 • سازگاری با کلیه تلفن های همراه اندرویدی
 • پیاده سازی آسان و سریع
 • قطعات و نقش هریک در پروژه

پس از آشنایی با امکانات پروژه، نوبت به بررسی قطعات و نقش هر یک می رسد. در گام نخست، این پروژه را می توان در سه قسمت اصلی زیر خلاصه نمود.

۱- واحد پردازنده

۲- واحد مخابراتی

۳- واحد رله(خروجی)

در حقیقت در این پروژه فرامین از طریق ماژول بلوتوث دریافت شده و به برد آردوینو منتقل می شود. برد آردوینو پس از دریافت فرامین، آن ها را پردازش کرده و به ماژول رله انتقال می دهد.  در اینجا، برد آردوینو به عنوان هسته مرکزی پردازش، وظایف دریافت فرامین و تحلیل آن ها را بر عهده دارد.

برد آردوینو در پروژه کنترل رله بلوتوثی - دیجی اسپارک

 

در ادامه این موضوع، به ماژول بلوتوث می رسیم. ماژول بلوتوث HC05 یک ماژول کلیدی و کاربردی است. این ماژول می توان ارتباط بیسیم بین دو دستگاه را برقرار سازد. این ماژول قادر است تا با تلفن های همراه ارتباط بی سیم برقرار کرده و به تبادل دو طرفه داده بپردازد. از طرف دیگر وجود رابط سریال UART، سادگی در کار با این ماژول را دو چندان می کند. این ماژول در پروژه ما، وظیفه دریافت فرامین کاربر و انتقال آن به برد آردوینو را برعهده می گیرد.

ماژول بلوتوث HC-05 در پروژه کنترل وسایل برقی بلوتوثی - دیجی اسپارک

 

در ادامه این موضوع، ماژول رله را داریم. ماژول رله یک ماژول بی نهایت کاربردی است. این ماژول دارای مدار واسط جهت راه اندازی رله است. همانطور که اطلاع دارید، برای راه اندازی و کار با رله ها، نیاز به مدار اسنابر دیودی است. در کنار این، نیاز به ترانزیستور جهت تقویت جریان خروجی میکرو، امری مهم به شمار می رود؛ این درحالیست که ماژول رله کلیه این قطعات را بر روی خود داشته و نیازی به استفاده و طراحی مدار نیست. در این آموزش از ماژول رله دو کانال استفاده می گردد. این ماژول به سادگی به برد متصل شده و فرامین را اجرا می کند.

 


کدهای پروژه کنترل وسایل برقی بلوتوثی


پس از بررسی قطعات و نقش هرکدام در پروژه، نوبت به کدهای پروژه کنترل وسایل برقی بلوتوثی می رسد. این کدها را روی برد آردوینو آپلود نمایید.

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 


شماتیک و اتصالات


پس از آپلود کدها، نوبت به سیم کشی و اتصالات می رسد. ابتدا به تصویر زیر که فرم کلی اتصالات را نمایش می دهد، دقت کنید.

مطابق تصویر فوق، اتصالات را به شیوه زیر اجرا کنید.

 


اتصالات ماژول بلوتوث


 • اتصال پایه VCC به ۵ ولت آردوینو
 • اتصال پایه GND به GND آردوینو
 • اتصال پایه TX ماژول به RX آردوینو
 • اتصالات ماژول رله
 • اتصال پایه VCC به ۵ ولت آردوینو
 • اتصال GND به GND آردوینو
 • اتصال پایه IN1 و IN2 به صورت دلخواه به پایه های ۵ و ۶ آردوینو

 


اجرای پروژه کنترل رله بلوتوثی


پس از پیاده سازی، نوبت به اجرای پروژه می رسد. برای اجرای پروژه روی تلفن های همراه اندرویدی، نیاز به نرم افزار BLUETERM داریم. پس از دانلود، در صورتیکه قبلا از این نرم افزار استفاده نکرده اید، ابتدا یکبار بلوتوث تلفن همراه خود را به این ماژول متصل کنید. نام این ماژول عبارت HC05 با یکسری اعداد و ارقام دیگر همراه می شود. پس از اتصال، وارد نرم افزار شوید و از گزینه اسکن، ماژول را یافته و متصل شوید. پس از این، با ارسال دستورات زیر، می توانید به رله ها فرمان دهید.

مفهوم دستور
فعال سازی رله شماره ۱ A
غیر فعال سازی رله شماره ۱ B
فعال سازی رله شماره ۲ C
غیر فعال سازی رله شماره ۲ D

 

 پس از این خواهید دید که رله ها مطابق فرمان شما، تغییر وضعیت خواهند داد.

 


لوازم مورد نیاز


لینک خرید کیت کنترل وسایل برقی بلوتوثی از طریق اپلیکیشن اندروید، کلیک کنید

 


جمع بندی


در این آموزش به طراحی و پیاده سازی کیت رله بلوتوثی پرداختیم. به کمک کیت رله بلوتوثی می توان به سادگی و از طریق تلفن همراه، وضعیت ۲ رله را کنترل کرد. این آموزش به شرح این پروژه می پردازد. در ابتدا به معرفی و امکانات آن پرداختیم. در ادامه  قطعات و نقش هر یک در پروژه بررسی گردید. در ادامه کدهای پروژه و شماتیک و را مشاهده کردیم. در نهایت با اجرای پروژه، آموزش را به پایان رساندیم.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در مراحل اجرایی و یا کدها وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه