تکنولوژی

Cyanogen امنیت اندروید ۶ را بیشتر میکند

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

شاید بسیاری از کسانی که با اندروید آشنایی دارند زمانی که اسم کاستوم رام یا رام سفارشی به گوششان میخورد ناخودآگاه یک اسم در ذهن آنها یادآوری میشود، “سیانوژن مود” .

البته کسانی که سیانوژن مود را نمیشناسند بهتر است بگوییم، سیانوژن مود یک نسخه جدید، پویا و زیبا از اندروید است که قابلیت هایی فراتر از اندروید خام مانند نصب تم سفارشی، سرعت بالا، دریافت آپدیت های مکرر و … را داراست. سیانوژن مود به طور کامل با گوگل پلی استور و دیگر برنامه ها و قابلیت های رسمی گوگل در گوشی های اندروید سازگار است و شما میتوانید با نصب سیانوژن مود، همچنان از امکانات گوگل استفاده کافی را ببرید. همچنین سیانوژن مود یک پروژه مت نباز است به این معنی که میتوانید آن را تغییر دهید و یا بر پایه آن رام دلخواه خود را بسازید و یا حتی آن را از سورس بیلد گرفته و برای تلفن همراه خودتان به صورت کاملاً شخصی شده بسازید.

یکی از قابلیت‌های سیانوژن پشتیبانی از بیشتر تلفن‌های هوشمند از جمله تلفن‌های قدیمی است که کاربران را از این جهت که با داشتن یک رام سیانوژنی میتوانند همیشه به روز باشند تأمین میکند و نیازی نیست تا موقعی که واقعاً به یک تلفن نیاز دارید موبایل خود را صرفاً برای قطع شدن پشتیبانی نرم افزاری کارخانه سازنده بفروشید.

love-cyanogen-mod

در اکتبر ۲۰۱۴ ساندار پیچای مدیر بخش اندروید گوگل پیشنهادی برای خریدن سایانوژن داد که مدیر عامل سایانوژن، کرک مک‌مست اعلام کرد آن را رد کرده است. هدف سایانوژن تبدیل شدن به سومین اکوسیستم موبایل در جهان است.

سیانوژن مود دقیقا از منبع و ریشه اندروید ساخته و توسعه داده میشود، این منبع به طور کامل متن باز بوده و از طرف گوگل برای توسعه دهندگان عرضه میشود.

در ابتدای کار سیانوژن مود دارای معدود قابلیت هایی بیشتر از اندروید خام بود و اصلا شبیه به پروژه بزرگی به مانند چیزی که الان است نبود. اما حالا سیانوژن مود قرار است قابلیت امنیتی جدیدی را در نسخه جدید خود، با عنوان قفل گذاری برای هر برنامه بصورت جداگانه ببیند. چند روز قبل پستی توسط اکانت رسمی سیانوژن مود در گوگل پلاس قرار گرفت که نشان از این داشت که این تیم در حال پیاده سازی قابلیت امنیتی جدیدی روی این سیستم عامل هستند.

این قابلیت به شخص این اجازه را میدهد تا بتواند هر برنامه را بصورت سیستمی قفل گذاری کند و تا زمانی که الگو یا پین تعیین شده از طرف خود کاربر وارد نشده اجازه دسترسی به آن وجود نخواهد داشت، میتواند نوع قفل بسته به دلخواه شما الگو، پین و یا حتی اسکن اثر انگشت شما باشد. قطعا قفل گذاری سیستمی برای هر برنامه راه حلی بسیار عالی در ضمینه امنیت بوده و به نوعی یک پله بالاتر از برنامه های فعال در این ضمینه است. با این حساب پس منتظر این قابلیت بی نظیر در سیانوژن مود ۱۳ باشید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه