اینترنت اشیا IOT پلتفرم Arduino Cloud

آموزش کار با پلتفرم Arduino IOT Cloud بخش اول: معرفی و ساخت حساب

getting-started-with-arduino-iot-cloud-part-one-introduce-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

پلتفرم  Arduino IOT Cloud یک پلتفرم ابری برای ارتباط اینترنت اشیا را با بردهای آردوینو Arduino و سایر بردها Third party فراهم می‌کند. توسط سرویس Arduino IOT CLoud میتوانید پروژه های IOT را برای خود پیاده سازی کنید. پلتفرم های اینترنت اشیا به صورت مشاهده Monitoring و کنترل خروجی و ورودی Control Device وجود دارد و پلتفرم Arduino IOT CLOUD هر دو امکان را برای پروژه های IOT برای ما فراهم کرده است. در ادامه با مرجع تخصصی پلتفرم Arduino Cloud دیجی اسپارک همراه باشید. 

پلتفرم Arduino IOT Cloud معرفی و روش کار - دیجی اسپارک

 


Arduino IOT Cloud


پلتفرم Arduino IOT Cloud اینترنت اشیا با هدف اجرای پروژه های اینترنت اشیا IOT پدید آمده است. از بردهای آردوینو سری وای فای و بردهای جانبی مانند ESP8266, ESP32 , loRaWAN پشتیبانی می‌کند. پلتفرم Arduino CLoud توسط کمپانی آردوینو تولید شده است. برنامه نویسی در محیط آنلاین، برخورداری از وب ادیتور آنلاین، برای کدنویسی یک محیط جذاب را فراهم کرده است. در این پلتفرم به محیط برنامه نویسی Arduino IDE دسترسی داریم و همانند نرم افزار تمامی ویژگی ها از جمله نصب کتابخانه، انتخاب بردها، سریال مانیتور در اختیار ما قرار گرفته شده است. بدون نیاز به ارتباط سریال کدنویسی انجام شده و در لحظه آپدیت می‌شود. محیط همان محیط برنامه نویسی Arduino IDE است و هیچ تغییری ایجاد نشده است. داده ها در دو فضای ابری و IDE نوشته شده و سپس مقادیرها با هم یکسان می‌شود.

برای شروع کار با پلتفرم Arduino IOT Cloud در ابتدا متغیرها Variables ها در پلتفرم تولید شده و سپس به صورت اتوماتیک در فضای ابری Cloud با نوع داده در کد برنامه به صورت پیش فرض نمایش داده می‌شود. پس از ساخت هر متغیر Variable در کد برنامه یک تابع سفارشی Custom Function برای آن تولید می‌شود و یک کدنویسی منسجم و حرفه ای را در وب ادیتور آنلاین برای ما فراهم می‌کند. انتخاب نوع برد در پلتفرم Arduino IOT Cloud بسیار ساده است. اگر از بردهای آردوینو سری وای فای مانند Arduino NANO 33 IOT , MKR, RP2040 استفاده می‌کنید، در لیست بردهای به شما نمایش داده می‌شود. اگر از سایر بردهای جانبی Third Party مانند ESP32, ESP8266 استفاده می‌کنید، نوع برد را فیلتر می‌کنیم. آپلود کد برنامه به صورت آنلاین از طریق اینترنت انجام می‌شود و نیازی به اتصال به میکروکنترلر در لحظه نیست. پلتفرم اینترنت اشیا آردوینو، نرم افزار Application برای اندروید Android و آی او اس IOS طراحی شده است که فقط و فقط برای ریموت کنترل از طریق دشبورد طراحی شده است. بخش مهم پلتفرم Arduino IOT Cloud دشبورد Dashbaord است که برای مشاهده دیتا و کنترل از آن استفاده می‌شود. هر متغیری که در کد برنامه معرفی می‌کنید، میتوانید همان را در دشبورد تعریف کرده و داده را دریافت کنید، ورودی و خروجی ها را کنترل کنید. در ادامه مدل‌های مختلف از بردهای سازگار با پلتفرم آردوینو را مشاهده می‌کنید.

سری بردهای Arduino Family

بردهای اینترنت اشیا آردوینو پلتفرم Arduino Cloud - دیجی اسپارک

 

سری بردهای ESP

بردهای ESP برای پلتفرم Arduino IOT Cloud - دیجی اسپارک

 


ساختار پلتفرم Arduino IOT Cloud


مشابه هر پلتفرم اینترنت اشیا، پلتفرم Arduino IOT Cloud هم دارای بخش‌های مختلفی است. برای شروع به کار بایستی دقیقا از تمامی اجزا تشکیل دهنده پلتفرم، مطلع باشیم. این پلتفرم از پنج بخش تشکیل شده است.

  • Things
  • Dashboards
  • Devices
  • Integrations
  • Templates

هر بخش برای تنظیم قسمتی از پروژه طراحی شده است که شامل انتخاب برد، ساخت دشبورد، کدنویسی برنامه، مدیریت سخت افزارها، ساخت API برای بردها و نمونه برنامه های اجرا شده است. همگی در این بخش طراحی و اجرا شده است. در سری آموزش های Arduino IOT Cloud تمامی این بخش ها را آموزش خواهیم داد. توسط API میتوانید یک وب اختصاصی و دسکتاپ برای ساخت پروژه برای خود طراحی کنید. API برای جاوااسکریپ، پایتون و Go است و همچنین از Webhooks پشتیبانی می‌کند و می‌توانید از دیگر سرویس های IOT استفاده کنید.  پلتفرم Arduino IOT Cloud از وب ادیتور آنلاین استفاده می‌کند، وب ادیتور به ما این امکان را میدهد تا بتوانیم یک برنامه Sketch بسازیم. این وب ادیتور دارای دسترسی به مخازن کتابخانه آردوینو است که به همه ی کتابخانه ها بدون محدودیت دسترسی خواهید داشت. تمامی کدنویسی ها و سینتکس ها مشابه کدنویسی در آردینو است. در نسخه رایگان این پلتفرم فقط تا دو برد را میتوانید در پلتفرم معرفی کنید و برای بعد از آن بایستی حساب کاربری خود را ارتقا دهید که با توجه به قیمت های ارائه شده بسیار مناسب است.

انتخاب برد در پلتفرم Arduino IOT Cloud - دیجی اسپارک

 


ساخت حساب کاربری Arduino IOT CLOUD


مشابه هر پلتفرم دیگری در اولین قدم بایستی حساب کاربری ایجاد کنیم. برای ساخت حساب کاربری در ابتدا وارد سایت آردوینو شوید. روی لینک کلیک کنید.

ساخت حساب کاربری در پلتفرم Arduino IOT Cloud - دیجی اسپارک

 

اگر در سایت آردوینو حساب کاربری دارید در قسمت های ۱ و ۲ اطلاعات حساب خود را وارد کنید. سپس بر روی SIGN IN کلیک کنید. همچنین میتوانید از طریق Google, Github, Facebook, Apple به Arduino IOT Cloud دسترسی پیدا کنید.  پس از ورود صفحه ی زیر نمایش داده می‌شود.

انتخاب نام کاربری در پلتفرم Arduino IOT Cloud - دیجی اسپارک

 

یک اسم دلخواه انتخاب کرده و سپس تیک تمامی گزینه ها را زده و بر روی Create Account کلیک کنید.

قدم نهایی در ساخت حساب کاربری پلتفرم Arduino IOT Cloud - دیجی اسپارک

 


نصب Agent در پلتفرم Arduino Cloud


برای برقراری ارتباط Arduino IOT Cloud به برد میکروکنترلرها بایستی Arduino Agent را نصب کنید. بر روی لینک کلیک کنید. مشابه تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

نصب Agent در پلتفرم Arduino IOT Cloud - دیجی اسپارک

 

سپس بر روی دانلود کلیک کنید. تا Arduino Agent به پلتفرم شما متصل شود. مشابه تصویر زیر خواهد بود.

مراحل نصب Agent در پلتفرم Arduino IOT Cloud - دیجی اسپارک

 

با توجه به نوع سیستم خود یکی از ورژن های win32, win64 را انتخاب کنید.

نصب Arduino Agent روی سیستم - دیجی اسپارک

 

سپس مراحل را تکمیل کنید تا نصب شود و آیکون آن در پایین صفحه نمایش داده شود. دقیقا مشابه تصویر زیر دنبال کنید.

 

 

همه ی مراحل انجام شده است. Arduino IOT Cloud و Arduino Agent نصب شده است. در بخش های بعدی روش ایجاد و ساخت Things, Dashboards ,Device را یاد خواهیم گرفت.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳۴ دیدگاه