تکنولوژی

لیست راهکارهای متن باز برای آموزش مجازی

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

امروزه مطالعه از طریق اینترنت و به وسیله ی کامپیوتر کاری بسیار معمول است. تقریباً در هر جایی می‌توان سطح سواد خود را افزایش داد و برای این کار یک اتصال اینترنت می‌تواند کافی باشد. این چیزی است که آن را آموزش مجازی یا eLearning می‌نامیم. آموزش مجازی با نام هایی مانند سیستم مدیریت آموزش یا محیط آموزش مجازی هم شناخته می‌شود در حقیقت آموزش و یادگیری از طریق ابزار ها و تکنولوژی های الکترونیکی آموزشی است. امروزه پلتفرم های آموزشی متن باز بسیاری وجود دارند که می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم. در این مقاله تعدادی از آن‌ها را بررسی کرده و توانایی‌های هر کدام را تا حدی می بینیم، پس از دیدن آن‌ها و مقایسه با چیز هایی که برای محیط آموزشی خود نیاز دارید می‌توانید هر کدام را اتخاب و استفاده کنید.

این راهنما برایتان لیستی از اپلیکیشن های آزاد و متن باز را آماده کرده که می‌تواند به شما کمک کند تا راهکاری با هزینه پایین برای آموزش مجازی انتخاب کنید.

بیایید تا شروع کنیم.

Moodle

Moodle یکی از سیستم‌های آموزش مجازی محبوب و متن باز است که با زبان PHP ساخته شده و داده هایش را با MySQL و PostgreSQL ذخیره می کند. این برنامه در زمینه مدیریت دوره ها بسیار قدرتمند عمل کرده و فیچر های بسیاری برای آن دارد که شامل ایجاد درس ها، تکالیف، امتحانات و …. می شود.ماژول های فراوانی هم برای برقراری ارتباط بین دانشجو و استاد در نظر گرفته شده است، مانند چت، انجمن و کارگاه. این برنامه در بیش از ۱۰۰۰ وبسایت استفاده شده و کامیونیتی نسبتاً خوبی دارد.

1

اگر می‌خواهید این برنامه را ببینید یا نصب کنید به وبسایت برنامه بروید.

Fedena

Fedena هر فیچری که نیاز دارید تا در سازمان خود اجرا کنید را دارد. Fedena داشبوردی کاربر پسند به همراه قابلیت لاگین برای استادان، دانش آموزان، والدین و کادر مدیریت سازمان را ارائه می کند.

2

ماژول های موجود برای Fedena عملیات های سازمان تان را آسان می‌کند، از ثبت نام دانشجوی جدید بگیرید تا ارائه گواهینامه ها وقتی دانشجویان دوره مورد نظر را گذارندند.

SchoolTool

SchoolTool یک سیستم اطلاعات دانشجویی آزاد، متن باز و تحت وب مدرسه‌ها است. این برنامه می‌تواند برای مدیریت اطلاعات یک مدرسه بکار رود. این اطلاعات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ثبت نام دانش آموز

نمره‌ها و گزارش‌ها

گزارش موفقیت‌ها و مهارت های دانش آموز و نتایج او

3

همچینین این برنامه فریمورکی برای ساخت اپلیکیشن های شخصی سازی شده برای مدرسه‌هایی است که به برنامه‌ای خاص نیاز دارند، است. این برنامه از ترجمه و هر گونه محلی سازی دیگر به خوبی پشتیبانی می‌کند و می‌تواند با پکیج منیجر اوبونتو به خوبی ارتباط برقرار کرده و با استفاده از آن آپدیت شود.

اگر به این برنامه علاقه‌مند شدید پیشنهاد می‌کنم این لینک را ببینید.

DOKEOS

DOKEOS Community Edistion راه‌کاری متن باز برای آموزش مجازی است. این برنامه نتیجه ی کار صد ها نفر از بیش از پنج کشور است که شامل مترجمین و کاربرانش هم می شود. این برنامه به بیش از ۶۲۰ زبان ترجمه شده و در بیش از ۶۰ کشور در سراسر دنیا بکار گرفته می شود.

4

نسخه Community Edistion کاربرد بسیار گسترده ای، مخصوصاً در مدرسه‌ها و دانشگاه ها پیدا کرده است. این برنامه آزاد بوده و تحت مجوز GPL ریلیز شده است که باعث می‌شود بتوانید بدون محدودیت از آن آزادانه استفاده کرده و تیمی که این برنامه را تغییر می‌دهد اجباری در مورد فرستادن تغییرات وجود نداشته باشد.

OpenEMIS

OpenEMIS Core یک سیستم مدیریت اطلاعات آموزشی(EMIS) متن باز است که عملیات جمع آوری، پردازش و مدیریت اطلاعات آموزشی را آسان می کند.

5

OpenEMIS Core یک برنامه تحت وب قابل شخصی سازی که کار های روزانه در یک سیستم آموزشی را پشتیبانی می کند.
بعد از خواندن این مقاله کدامیک از این برنامه‌ها نظر شما را به خود جلب کرد و چرا؟ نظرات خود را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید. همچنین اگر برنامه ی مشابه و مناسبی می‌شناسید می‌توانید آن را معرفی کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه