آردوینو پروژه های آردوینو

آموزش راه‌اندازی سنسور گاز الکل MQ3 آردوینو

سنسور گاز الکل MQ3
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

سنسورهای گاز سری MQ از هیتر داخلی کوچک به همراه سنسور الکتروشیمیایی بهره می گیرند. این سنسورها نسبت به طیف گسترده ای از گازها حساس اند.سنسور الکل MQ-3 یکی از سنسورهایی گاز heater- driven سری MQ که دارای مقاومت متغیر داخلی وابسته به میزان الکل موجود در هوا می باشد.مقدار خروجی این سنسور آنالوگ می‌باشد و معمولا دارای مقداری بین ۱۵۰ الی ۱۰۲۳ می‌باشد( این مقدار به میزان زمانی که هیتر داخلی سنسور گرم می‌شود بستگی دارد) .در ادامه آموزش با مرجع تخصصی آردوینو ، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

 

ویژگی سنسور گاز الکل MQ3

 • خروجی آنالوگ بین ۱۵۰ الی ۱۰۲۳
 • ولتاژ تعذیه ۵ ولت DC  یا AC
 • جریان مصرفی ۱۸۰ میلی‌آمپر
 • دمای کاری منفی ۱۰ الی ۷۰ درجه سانتی‌گراد
 • توان هیتر داخلی کمتر از  ۷۵۰ میلی‌وات
 • سازگاری با آردوینو و انواع میکروکنترلرها

 

طریقه عمل‌کرد سنسور گاز الکل MQ3

هدایت  الکتریکی سنسور با زیاد شدن غلظت گاز الکل در محیط به شدت افزایش مییابددر واقع برخورد مولکولهای گاز  الکل با آلیاژ به کار رفته در سنسور باعث تغییرات شیمیایی در این آلیاژ و در نتیجه تغییر در رسانایی سنسور میشود و با تبدیل این تغییرات به ولتاژ میتوان میزان تغییرات در غلظت گاز الکل محیط را اندازه گیری کرد.

اجزای سنسور تشخیص گاز الکل MQ3

همانطور که در شکل زیر مشاهده می‌کنید سنسور گاز الکل MQ3 از۶ پین تشکبل شده است.

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

سنسور گاز الکل MQ3

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

دو پین A و دو پین B دو صفحه‌ای را تشکیل می‌‌دهند که با برخورد مولکول‌های گاز الکل به این دوصفحه رسانایی آن‌ها تغییر می‌کند. دو پین H از طریق یک هیتر به یکدیگر متصل هستند و با اعمال ولتاژ عملیات گرم کردن فضای بین دو صفحه A و B را حهت آماده‌سازی محیط دو صفحه برای ایجادحساسیت مناسب سنسور را انجام میدهد.

در ابتدای اتصال این سنسور به ۵ ولت DC ، ولتاژ خروجی از ۵ ولت شروع به کم شدن می کند و نهایتا بعد از یک تایم حدود یک ساعت به یک سطح ولتاژ نسبتا ثابت می رسد( حدودا ۰٫۷۳ ولت) . زیرا در ابتدای اتصال فضای بین دو صفحه اصلی سنسور سرد است و هدایت الکتریکی آن بسیار پایین می‌باشد و با گذشت زمان هیتر کم کم گرم شده و مقاومت افرایش پیدا می‌کند و ولتاژ خروجی نیز متقابلا کاهش پپدا می‌کند.

توجه: همانطور که گفته شد برای فعال شدن این سنسور از هیتر داخلی استفاده می‌شود. پس توجه داشته باشید که هرچه این سنسور مدت زمان بیشتری روشن باشد ، دقت و حسایت آن بیشتر است.

 

پروژه

در این پروژه یک عدد سنسور تشخیص گاز الکل MQ3 را به پین شماره A0 آردیونو Uno متصل کرده ایم  و هر  ۱۰۰ میلی ثانیه ۱ بار مقدار خروجی سنسور را خوانده  بر روی سریال مانیتور نرم‌افزار آردوینو نمایش می‌دهیم.

 

سخت افزار مورد نیاز :

سنسور تشخیص گاز الکل MQ3

آردوینو Uno

 

 

اتصالات

 

 

اتصال سنسور گاز الکل MQ3 به آردوینو

اتصال سنسور گاز الکل MQ3 به آردوینو

 

 

 

کدهای پروژه

int mq3_analogPin = A0; // connected to the output pin of MQ3

void setup(){
 Serial.begin(9600); // open serial at 9600 bps
}

void loop()
{
 // give ample warmup time for readings to stabilize

 int mq3_value = analogRead(mq3_analogPin);
 Serial.println(mq3_value);

 delay(100); //Just here to slow down the output.
}

 

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه

 • مهندس دستت درد نکنه مثل همیشه مطلبت عالی بود.واقعا جای آموزش GLCD داخل سایت خالی هست.امیدی داشته باشیم که آموزشش داخل سایت قرار بگیره؟
  با تشکر

 • با سلام.
  من این سنسور را خریداری کردم اما چون مقدار ppm از روی ولتاژ آنالوگ تعیین می شه و ولتاژ پس از مدتی روی مقدار ۰٫۷ ولت ثابت میشه نمیشه مقدار co2 را تعیین کرد. راه حلی برای این مشکل دارید؟
  با تشکر

 • ممنون از پاسخ دهی سریعتون. با MQ135 هم امتحان کردم … کلا سنسورهای MQ series همین مشکل را دارند که ولتاژ روی مقدار پایینی ثابت می شود !!

  • خواهش میکنم. البته دقت داشته باشید که کلیه این سنسورها حداقل به ۲۴ ساعت زمان برای کالیبره شدن نیاز دارند، تا پارامترهای صحیح و منطقی ارسال کنند. از این رو برای دریافت پاسخ منطقی سنسور را حداقل ۲۴ ساعت در مدار به صورت فعال نگه دارید، سپس وضعیت را بررسی کنید.

   • با سلام ودرود فراوان خدمت جناب مهندس طباطبایی. سوالم اینه چطور پروژه ساعت و دماسنجو در یک میکرو راه اندازی کنم. ممنون میشم یک نمونه رو توضیح دهید

 • با سلام و عرض ادب خدمت مهندسین گرامی ، بنده چند سوال راجب سنسور MQ7 داشتم که خیلی به جواب های این سوالات نیاز دارم…
  ورودی سنسور چگونه است و چگونه با گاز میزان گاز رو تشخیص میده؟
  خروجی سیگنالینگ سنسور MQ7 به چه صورت است؟
  خروجی سنسور در میکرو چه تغییراتی میکند؟

 • ببخشید دوستان یک سوال دیگر داشتم در میکرو …
  سوال بنده اینه که خروجی آردینو یا میکرو به سمت ماژول GSM چیه؟ چه و چگونه اطلاعات به ماژول میرند و ارسال میشوند ؟
  نوع اطلاعات چیه؟

  • کاربر گرامی در این پست با میکرو کار نشده است. بلکه با آردوینو است که این موارد توسط کتابخانه برآورد میشود. از دیگر کاربران که در این خصوص میتوانند راهنمایی کنند، تقاضا دارم تا در این بحث شرکت کنند.