اینترنت اشیاء تئوریک سخت افزار

مینی رایانه لینوکسی پنج دلاری Omega 2

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

فکر میکنید رزبری پای با قیمت ۳۵ دلار خیلی ارزان نیست؟ با Omega 2 آشنا شوید. یک مینی رایانه که تنها ۵ دلار قیمت دارد.

 

باور نمیکنید؟ مینی رایانه ها اخیرا در قیمت های ارزانی ارائه شده اند. شاید جریان با رزبری پای شروع شد و پس از آن شاهد یک سری دستگاه ارزان، برنامه نویسی شده و دارای حالت DIY ، مانند مینی رایانه ۹ دلاری Chip بودیم.

 

Onion یک برند نام آشنا در حوزه اینترنت اشیا نیز دارای یک محصول مشابه یعنی Omega با قیمت ۱۹٫۹۹ دلار است. هم اکنون Onion یک نسخه جدید از این محصول یعنی Omega 2 را با قیمت فقط ۵ دلار معرفی کرده است. هدف این دستگاه کوچک پروژه های مرتبط با اینترنت اشیا است.

 

شما نمیتونید همین الان Omega 2 رو تهیه کنید. چرا که پروژه برای تامین سرمایه به وسیله عموم در Kickstarter معرفی شده است. کمپین تامین سرمایه از هدف خود یعنی ۱۵۰۰۰ دلار در حالی که یک ماه تا پایان مدت زمان تعیین شده برای کمپین مانده بود، عبور کرده که آن را به یکی از کمپین های تامین سرمایه به وسیله عموم بسیار موفق تبدیل کرده است.

 

خصوصیات

 

نمیشود که زیاد از یک دستگاه ۵ دلاری انتظار داشت. منظورم این است که نباید انتظار داشت این دستگاه بتواند جایگزین رایانه رومیزیتان شود. و هدف آن نیز این نیست. پروژه توسعه دهندگان، دانش آموزان و افرادی که سرگرمی آن ها این حوزه است را هدف قرار داده است تا اینترنت اشیا را امتحان و تجربه کنند.

 

  • ۵۸۰ MHz CPU
  • ۶۴ MB Memory
  • ۱۶ MB storage
  • USB 2.0
  • WiFi b/g/n
  • ۱۵ GPIO
  • ۲ PWM
  • ۲ UART

 

اگر فکر میکنید این مشخصات برای پروژه اینترنت اشیا شما مناسب نیستند، گزینه نسخه پیشرفته تر این دستگاه یعنی Omega 2 Plust بر روی میز است. Omega 2 Plus رم ۱۲۸ مگابایت و ۳۲ مگابایت فضای ذخیره سازی دارد. همچنین دارای یک اسلات MicroSD است. باقی مشخصات مانند Omega 2 است.

 

Omega 2 یک نسخه سفارشی شده لینوکس را اجرا میکند که به شما کنترل کامل بر روی دستگاه را با استفاده از خط فرمان لینوکسی ارائه میدهد. Onion همچنین دارای یک app store ابری است.

 

Omega-cloud-app-store

 

این دستگاه به شدت قابل توسعه است. حتی میتوانید آن را با آردوینو ترکیب کنید.

 

omega-2-arudino

 

اگر به این پروژه علاقه دارید و میخواهید پروژه ای مرتبط با اینترنت اشیا انجام دهید، میتوانید از آن بر روی Kickstarter حمایت کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۵ دیدگاه