کامپیوتر خودرو ECU

حذف کد سوییچ جهت تست ایسیو زمینس CIM روی تستر ECU

remove-immoblizer-car-key-for-ecu-tester-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

تستر ایسیو یکی از مهم ترین و پرکابردترین ابزارها جهت تست ایسیو و سلامت آن است. این ابزار به کمک می کند تا خودرو را شبیه سازی کرده و قادر باشیم تا بدون خودرو، وضعیت کامپیوتر آن را کنترل کنیم. ایسیو تستر در حقیقت یک دستگاه شبیه ساز خودرو است. با اتصال ایسو خودرو می توان عملکرد عملگرهای مختلف نظیر انژکتورها، کویل ها، فن های خنک کننده و …. را مشاهده نمود. جهت اتصال ایسیو به تستر و راه اندازی آن،  نیاز به اتصال ایموبلایزر، سوییچ و .. است. در این حالت، جهت راه اندازی ایسیو و بررسی خروجی ها، با چالش رو به رو هستیم. جهت روشن نمودن ایسیو در حالت تست و بررسی خروجی ها، می بایست موقتا واحد ایموبلایز را در برنامه ایسیو غیر فعال نمود. در این آموزش قصد داریم تا نحوه بیکد کردن ایسیو زیمنس CIM بنزینی جهت تست روی تستر را بررسی کنیم. در ادامه آموزش حذف کد سوییچ با مرجع تخصصی کامپیوتر خودرو ECU به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.


واحد ایموبلایزر تعریف و کاربرد


پیش از این که به ادامه بحث بپردازیم، مختصری به بررسی واحد ایموبلایز خواهیم پرداخت. واحد ایموبلایز یا همان سیستم ضد سرقت، یک سیستم امنیتی جهت حفاظت از خودرو است. این سیستم تنها اجازه روشن شدن خودرو را با سوییچ ثبت شده در حافظه خود می دهد. بدین ترتیب از راه اتصال کردن سوییچ و یا به کمک سوییچ دیگر، خودرو روشن نخواهد شد. به این عملکرد همان کد کلید یا کد سوئیچ در بازار خودرویی می‌گویند.

واحد ایموبلایزر یا کد کلید در ایسیو - دیجی اسپارک

بدین ترتیب به کمک سیستم ایموبلایز، می توان از روشن شدن خودرو با سوییچ های غیر مجاز جلوگیری کرد. اما در شرایط تست و اضطرار، می بایست این واحد را کنار بگذاریم. در این آموزش به نحوه غیر فعال سازی این واحد خواهیم پرداخت.

 


خواندن برنامه و ذخیره کد سوییچ


در قدم نخست برای حذف کد سوییچ، می بایست برنامه را خوانده و ذخیره کنیم. به همین منظور در نرم افزار TNM، پس از اتصال ECU مدل CIM بنزینی به تستر، در نرم افزار ایسیوکیت  شناسایی خودکار را انتخای کنید. پس از تشخیص با انتخاب گزینه خواندن از قطعه و سپس تیونیگ، کل محتویت حافظه فلش و ایپرام را بخوانید. پس از این مرحله، سیستم شروع به خواندن خواهد کرد. پس از اتمام خواندن، دامپ را در جایی از رایانه خود ذخیره کنید. پس از این مرحله، در منوی تنظیمات قطعه می توانید اطلاعات کد سوییچ را مشاهده کنید. د راین جا با گزینه save، فایل تنظیمات قطعه را ذخیره کنید.

خواندن برنامه و ذخیره کد سوییچ در ایسیو - دیجی اسپارک

 


حذف کد سوییچ و روشن کردن ایسیو


پس از این قسمت، نوبت به حذف پروسه کد سوییچ می رسد. در برنامه ایسیو، زمانیکه سوییچ چرخانده شده، ابتدا وضعیت کلید کنترل می شود. در صورتیکه شماره تگ سوییچ در حافظه برنامه ثبت شده باشد، خودرو روشن و در غیر اینصورت خودرو روشن نخواهد شد. در قدم نخست، در برنامه ای که از خودرو خوانده اید باید تغییرات اعمال شود. در این قسمت از نرم افزار ایسیو کیت، گزینه عملیات کمکی و سپس انکود و دیکد فایل را انتخاب کنید.

عملیات حذف کد سوییچ در ایسیو - دیجی اسپارک

 

پس از این مرحله، می توانیم معادل اسکی هگز کد زیمنس را در نوار اسکی مشاهده کنیم. حال در این حالت، از منوی عملیات بافر، گزینه پرش به آدرس ۱۰۰۰۰ را انتخاب می کنیم. پس از انتخاب این گزینه، وارد ناحیه کالیبراسیون ایسو خواهیم شد. به تصویر زیر دقت کنید.

کالیبراسیون ایسیو در روند حذف کد سوییچ - دیجی اسپارک

 

در این قسمت، باید در خطوط بعدی، عبارت pff را مشاهده کنید. ممکن است این عبارت با حروف کوچک یا بزرگ ببینید. پس از این که این عبارت را یافتید، باید در خطوط بعد از این عبارت، عدد ۰۲۰۲ را ببینید؛ اولین ۰۱ پس از این عدد را به ۰۰ تبدیل کنید.

عملیات حذف کد سوییچ با پروگرامر TNM7000 - دیجی اسپارک

 

پس از این مرحله، از منوی عملیات کمکی، ابتدا گزینه انکود/دیکود، سپس گزینه اصلاح چک سام را انتخاب کنید. پس از این، گزینه خام کردن فایل را انتخاب کنید. پس از این مرحله، از منوی بالای نرم افزار، گزینه تبدیل زیمنس را انتخاب کنید.  پس از تبدیل، نوبت به دانلود می رسد. در این جا از گزینه دانلود زیمنس، برنامه را روی ایسیو دانلود کنید.

روند حذف کد سوییچ ایسیو با TNM7000 - دیجی اسپارک

 

پس از این مرحله، نوبت به اتصال ایسیو به تستر است. در اینجا شما می توانید به سادگی و بدون نیاز به کد سوییچ، ایسیو را به تستر متصل و سپس روشن کنید. در این حالت بر روی تستر خود می توانید پارامترهای مختلف نظیر کویل، انژکتور، و….. را مشاهده کنید. پس از پایان تست ها روی تستر، با آپلود مجدد ایپرام و فلش ایسیو، می توانید مجددا ایسیو را کد دارد کنید.

 


جمع بندی


در این آموزش به نحوه حذف کد سوییچ (بیکد) ایسیو زیمنس CIM پرداختیم. ایسیو زیمنس CIM یکی از مهم ترین و پرکابردترین ایسیوهای محصولات ایران خودرو به شمار می رود. زمانیکه بخواهیم این ایسیو را تعمیر کنیم، نیاز به تستر داریم. اما جهت اتصال به تستر و بررسی پارامترها؛ باید واحد ایمبولایزر ECU را غیر فعال کنیم. در این آموزش به نحوه غیر فعال سازی واحد ایموبلایز(بیکد کردن) به طور کامل پرداختیم. این رویه در ایسیو های زیمنس دارای مراحل مخصوص به خود بوده که این آموزش به طور کامل به شرح این موضوع، پرداخت.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه

  • با سلام
    خب یه سوالی، بعد از حذف کد کلید و انجام اقدامات روی ایسیو، چطوری باید کد کلید را برگردانیم؟

    • سلام
      بعد از این مرحله، باید برنامه خام بود شود. سپس فایل flt ایپرام بود و در بافر نوشته شود. در ادامه دگمه تبدیل زیمنس و نهایتا فایل دانلود شود. البته از طریق جیتگ میتوانید فایل فلش و ایپرام را روی برد پروگرام کنید.