سخت افزار قطعات الکترونیک مدارهای الکترونیک

اصطلاح RMS در آمپلی فایر Amplifier

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

RMS مخفف کلمه‌ی Root Mean Square به معنی جذر متوسط مربع است. در علم ریاضی معیاری جهت اندازه ی کمیت متغییر است. در قسمت های مختلف استفاده می شود. در ولتاژ های مستقیم و متناوب و .. ولی در این پست کاربرد آن در آمپلی فایر ها را مورد برسی قرار می دهم. روش شناخت و استفاده از آمپلی فایرها بسیار وابسته به توان RMS آر ام اس و واقعی آن‌ها است. در ادامه با مرجع تخصصی الکترونیک و رباتیک، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


قدرت آمپلی فایر بر حسب وات


قدرت مداوم آمپلی فایر ها با وات اندازه گیری می شود، اما واحدی که فدرت اصلی آمپلی فایر Amplifier را مشخص می کند آر ام اس RMS نمودار وات آن دستگاه می‌باشد. هرچقدر میزان آر ام اس RMS آمپلی فایر Amplifier بیش تر باشد، صدای خروجی شفاف تر و بلند تر خواهد بود. بنابراین هنگام انتخاب آمپلی فایر به میزان RMS واقعی آن باید توجه کرد. بسیاری از سازندگان آر ام اس خروجی را در ولتاژ های خاصی محاسبه می کنند. مثلا یک آمپلی فایر Amplifier با قدرت ۱۰۰ وات آر ام اس RMS در ۱۲ ولت می تواند قدرت قابل ملاحضه ای نسبت به یک آمپلی فایر Amplifier با همان قدرت در ولتاژ ۱۴٫۴ ولت تولید کند.

برای مفهوم شدن موضوع، یک نمودار سینوسی را در نظر بگیرید در قسمت اوج نمودار (Peak) بیشترین بالا آمدگی را داریم. فرض کنید این نمودار نوسان قدرت یک آمپلی فایر را نمایش می دهد. وقتی صحبت از قدرت RMS آر ام اس یک آمپلی فایر می شود طبق یک سری محاسبات ریاضی جذر متوسط مربع این پارامتر ها عدد واقعی وات خروجی خواهد بود.

اصطلاح RMS در آمپلی فایرها - دیجی اسپارک

 

اکثر سازندگان آمپلی فایر ها اوج قدرت آمپلی فایر Amplifier را نمایش می دهند. یعنی همان میزان اوج در نمودار سینوسی. میزان اوج قدرت به شما بیشترین میزان وات یک آمپلی فایر Amplifier را نمایش می دهد. این میزان در واقع هنگام پخش موسیقی در نقاط اوج گیری صدا می تواند به صورت یک انفجار لحظه ای عمل کند و همیشه این میزان را نمی تواند تحمل کند. بنابراین میزان آر ام اس RMS یک آمپلی فایر Amplifier بسیار مورد توجه افراد حرفه ای است.

 


توان Peak to Peak آمپلی فایر


از لحاظ تئوری خروجی آمپلی فایر همانطور که امپدانس (مقاومت ظاهری) از چهار اهم به دو اهم تغییر می کند، باید دقیقا دو برابر شود. معمولا سازندگان از درجات مختلف تنظیم قدرت در دستگاه هایشان استفاده می کنند، که افزایش واقعی در خروجی را می تواند محدود کند.

اصطلاح RMS در آمپلی فایرها - دیجی اسپارک

 

همانطور که در تصویر بالا می بینیم ، تفاوت قدرت آر ام اس RMS یک آمپلی فایر Amplifier با اوج قدرت آن کاملا مشخص است. بنابراین از دید حرفه ای هنگام انتخاب یک آمپلی فایر باید به آر ام اس واقعی آن توجه کنیم نه اوج قدرت خروجی پیک تو پیک آمپلی فایر. در اصل آر ام اس RMS، وات مداومی است که از آمپلی فایر Amplifier خارج می‌شود. وات آر ام اس RMS قدرت واقعی آمپلی فایر Amplifier است و معمولا هنگام تطبیق دادن ساب ووفر با آمپلی فایر برای محاسبات استفاده می شود. میزان وات ماکزیمم یا وات اوج (peak) اصولا بی مصرف هستند و فقط برای فروش و بازار یابی به کار می روند. با این کار شخصی که قصد خرید دارد و خیلی هم اطلاع ندارد تحت تاثیر قرار گرفته و خرید را انجام می دهد.

همان طور که در متن بالا اظهار داشتم، قبل از خرید نسبت به مارک سیستمی که انتخاب می کنید دقت کنید. زیرا مارک های ازران قیمت تمایل دارند میزان آر ام اس اغراق آمیزی را به شما بفروشند. در صورتی که آشنایی نسبت به وات خروجی واقعی یا آر ام اس (RMS) سیستم ندارید، هرگز نمی توانید تصور کنید که اختلاف وات خروجی در حدود فقط ۴۰ وات چه تفاوت صدایی در بر خواهد داشت!

 


محاسبه توان آمپلی فایر


برای درک توان آمپلی فایرها و محاسبه آن، بایستی چند اصطلاح مهم در آمپلی فایرها را بدانیم. کلماتی از جمله گین Gain یا پهنای باند، بازده، ولتاژ ورودی، ولتاژ خروجی و مقاومت اهمی بلندگو همگی را باید بشناسیم.

 

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۱ دیدگاه

  • با سلام
   البته ۲۰ هزار وات از حجم صدا بسیار زیاد است! این بسیار بستگی دارد که چه برندی تهیه کرده اید. البته سیگنال Peak to Peak فراتر از قدرت اصلی آمپلی فایر است.

   • خیلی کوتاه بگم، ۲۰ کیلو وات صدا کاملا دروغه، همچین چیزی نداریم، پر توانترین امپلیفایری که اطلاع از تولیدش دارم ۱۰۰۰ وات در ۴ اهم تولید میکنه، و پر توانترین آمپلیفایر ها نهایتا بطور مرسوم ۲۰۰ وات بتونن تولید کنن، مثلا غولی مثل Accuphase P-1000 که حدود ۱۰ هزار دلار قیپتشه و میتونی در گوگل سرچش کنی و برای تامین برقش نیاز به دو تا کنتور زرق مجزا هست، کل برق خونگی ۲۲۰ ولت ۲۰ آمپره حدودا که میتونه ۸ تا ۹ هزار وات مثرف کننده رو تامین کنه، پس این واتها کلا کشکه، از طرفی هم قدرت خروجی صدایی که در نهایت ما میشنویم بر اساس وات نیست، بر اساس دسیبل هست و ۹۰ دییبل به بالا صدای خیلی بلندی محسوب میشه که میتونه به گوش آسیب بزنه در میان مدت، و بلندترین صدایی که خودم شنیدم مربوط به بلنوگوهای هورت التک آمریکا بوده با ۱۱۸ دسیبل سطح حروجی فشار صدا در ازای ۵۰ وات آمپلیفایر

 • سلام ، به عنوان مثال آمپلی فایر ۴۱۵۰ وات چند آر ام اس میتواند بدهد؟
  مگر ۴۱۵۰ تقسیم بر چهار که تعداد کانال است جواب بدست آمده آر ام اس هر کانال نمیشود؟
  مثلا : ۴۱۵۰÷۴=۱۰۳۷/۵
  ممنون میشم جواب صحیح و با ضرب و تقسیم لازمه همینجا مثال بزنید .
  با تشکر

 • سلام وتشکر از توضیحات شما
  کاش در مورد مضرات وزیانهای صدای قوی هم مطلبی اشاره میکردید.
  متاسفانه خیلی از جوانهای عزیز بصورت هیجانی برای لذت زود گذر سلامتی شنوایی خودشون رو برای مادام العمر نابود میکنند.
  با دست خودشون باپول خودشون برای نابودی شنوایی خودشون وقت وعنر وهزینه زیادی رو صرف میکنند. ۲۰سال بعد اکثرا دچار وزوز و صداهای آزار دهنده در گوشها می شوند.
  گوش قابل پیوند و ترمیم نیست راه درمانی برای بازگشت شنوایی نیست.
  لذا جوانهای عزیز توجه کنند بخاطر لذت زود گذر و لحظه ای شنوایی واعصاب وروان خود و اطرافیان خودشون رو باپول خودشون نابود نکنند.شاد سلامت باشید

 • سلام استاد یک سوال من یک سال است امپلی فایر قدیمی گرفتم در هیچ سایتی نتونستم مشخصاتشو پیدا کنم فقط رو امپلی زده
  ۱…در ۴ اهم ۷۵ارمس
  ۲…در ۲ اهم ۱۲۰ارمس
  ۳…در حالت بریج ۲ کانال ۲۲۵ وات
  ۴…در ۴ اهم و ۲ اهم ارمس ذکر شده در بریج وات ذکر شده تفاوتش چی است
  ۵…من اگر در بریج ۲ اهم چند وات بهم مید رو امپلی ذکر نشده
  ۶…بعد توان کامل امپلی چند وات است روی امپلی ذکر نشده
  ۷…الان براش میخوام ساب بگیرم نمیدونم براش دقیق چند وات بگیرم در حالت بریج میخوام نصب کنم
  ممنون میشم توضیح بدین خیلی برام مهم است

 • با سلام.
  من یک ساب۱۰۰۰ ارام‌اس و امپلی۱۵۰۰ ارام‌اس دارم.میشه بگید برای این توان از ساب و امپلی،چه ولتاژ و آمپری لازم هستش که ۱۰۰۰ ارام‌اس صدا رو تحویل بده؟