قطعات الکترونیک

اصطلاح RMS در آمپلی فایر Amplifier

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

RMS مخفف کلمه ی Root Mean Square به معنی جذر متوسط مربع است. در علم ریاضی معیاری جهت اندازه ی کمیت متغییر است. در قسمت های مختلف استفاده می شود. در ولتاژ های مستقیم و متناوب و .. ولی در این پست کاربرد آن در آمپلی فایر ها را مورد برسی قرار می دهم. در ادامه با مرجع تخصصی الکترونیک و رباتیک، دیجی اسپارک همراه باشید.

قدرت مداوم آمپلی فایر ها با وات اندازه گیری می شود، اما واحدی که فدرت اصلی آمپلی فایر Amplifier را مشخص می کند آر ام اس RMS نمودار وات آن دستگاه می‌باشد. هرچقدر میزان آر ام اس RMS آمپلی فایر Amplifier بیش تر باشد، صدای خروجی شفاف تر و بلند تر خواهد بود. بنابراین هنگام انتخاب آمپلی فایر به میزان RMS واقعی آن باید توجه کرد. بسیاری از سازندگان آر ام اس خروجی را در ولتاژ های خاصی محاسبه می کنند. مثلا یک آمپلی فایر Amplifier با قدرت ۱۰۰ وات آر ام اس RMS در ۱۲ ولت می تواند قدرت قابل ملاحضه ای نسبت به یک آمپلی فایر Amplifier با همان قدرت در ولتاژ ۱۴٫۴ ولت تولید کند.

برای مفهوم شدن موضوع، یک نمودار سینوسی را در نظر بگیرید در قسمت اوج نمودار (Peak) بیشترین بالا آمدگی را داریم. فرض کنید این نمودار نوسان قدرت یک آمپلی فایر را نمایش می دهد. وقتی صحبت از قدرت RMS آر ام اس یک آمپلی فایر می شود طبق یک سری محاسبات ریاضی جذر متوسط مربع این پارامتر ها عدد واقعی وات خروجی خواهد بود.

اصطلاح RMS در آمپلی فایرها - دیجی اسپارک

اصطلاح RMS در آمپلی فایرها – دیجی اسپارک

اکثر سازندگان آمپلی فایر ها اوج قدرت آمپلی فایر Amplifier را نمایش می دهند. یعنی همان میزان اوج در نمودار سینوسی. میزان اوج قدرت به شما بیشترین میزان وات یک آمپلی فایر Amplifier را نمایش می دهد. این میزان در واقع هنگام پخش موسیقی در نقاط اوج گیری صدا می تواند به صورت یک انفجار لحظه ای عمل کند و همیشه این میزان را نمی تواند تحمل کند. بنابراین میزان آر ام اس RMS یک آمپلی فایر Amplifier بسیار مورد توجه افراد حرفه ای است.

از لحاظ تئوری خروجی آمپلی فایر همانطور که امپدانس (مقاومت ظاهری) از چهار اهم به دو اهم تغییر می کند، باید دقیقا دو برابر شود. معمولا سازندگان از درجات مختلف تنظیم قدرت در دستگاه هایشان استفاده می کنند، که افزایش واقعی در خروجی را می تواند محدود کند.

اصطلاح RMS در آمپلی فایرها - دیجی اسپارک

اصطلاح RMS در آمپلی فایرها -دیجی اسپارک

همانطور که در تصویر بالا می بینیم ، تفاوت قدرت آر ام اس RMS یک آمپلی فایر Amplifier با اوج قدرت آن کاملا مشخص است. بنابراین از دید حرفه ای هنگام انتخاب یک آمپلی فایر باید به آر ام اس واقعی آن توجه کنیم نه اوج قدرت خروجی پیک تو پیک آمپلی فایر.

در اصل آر ام اس RMS، وات مداومی است که از آمپلی فایر Amplifier خارج می‌شود. وات آر ام اس RMS قدرت واقعی آمپلی فایر Amplifier است و معمولا هنگام تطبیق دادن ساب ووفر با آمپلی فایر برای محاسبات استفاده می شود. میزان وات ماکزیمم یا وات اوج (peak) اصولا بی مصرف هستند و فقط برای فروش و بازار یابی به کار می روند. با این کار شخصی که قصد خرید دارد و خیلی هم اطلاع ندارد تحت تاثیر قرار گرفته و خرید را انجام می دهد.

همان طور که در متن بالا اظهار داشتم، قبل از خرید نسبت به مارک سیستمی که انتخاب می کنید دقت کنید. زیرا مارک های ازران قیمت تمایل دارند میزان آر ام اس اغراق آمیزی را به شما بفروشند. در صورتی که آشنایی نسبت به وات خروجی واقعی یا آر ام اس (RMS) سیستم ندارید، هرگز نمی توانید تصور کنید که اختلاف وات خروجی در حدود فقط ۴۰ وات چه تفاوت صدایی در بر خواهد داشت!

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه