اینترنت اشیا IOT برد Esp32 برد Nodemcu برد ویموس Wemos

برقراری ارتباط از یک برد ESP32 به چندین برد ESP8266 با ESP-NOW

نوشته شده توسط CiferTech

در این آموزش با استفاده از پروتکل ESP-Now که در آموزش های قبل درباره آن صحبت کرده۰ بودیم، اطلاعات مورد نظر را از یک برد ESP32 به چندین برد مختلف ارسال خواهیم کرد در این آموزش از برد Wemos برای دریافت اطلاعات استفاده کردیم. در این آموزش شما یاد خواهید گرفت که چگونه از پروتکل ارتباطی ESP-NOW برای ارسال داده از یک ESP32 به چند صفحه ESP32 یا ESP8266 استفاده کنید. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

برد Wemos برپایه تراشه ESP8266 و تکنولوژی ESP-Now - دیجی اسپارک

 


پروتکل ESP-Now


ESP-NOW یک پروتکل ارتباطی بی سیم است که توسط Espressif ساخته شده و دارای قابلیت انتقال پکت است. این پروتکل چندین دستگاه را قادر می سازد تا به روشی آسان با یکدیگر صحبت کنند و اطلاعات را بصورت بهینه بین یکدیگر انتقال دهند. این  پروتکل مشابه اتصال بی سیم ۲٫۴GHz است، که اغلب در ماوس های بی سیم استفاده می شود. بنابراین، جفت شدن دستگاه ها قبل از برقراری ارتباط لازم است. این به این معنی است که پس از جفت شدن دستگاه ها با یکدیگر، اتصال پایدار است. به عبارت دیگر، اگر بطور ناگهانی یکی از ESP های شما قطع شود یا ریست شود، هنگام راه اندازی مجدد بطور خودکار اتصال برقرار می شود.

مزیت های پروتکل ESP-NOW

 • انتقال داده تا ۲۵۰ بایت.
 • بهره مندی از ارتباط رمزگذاره شده.
 • استفاده از Call Back برای اطلاع رسانی به لایه های مختلف در صورت موفقیت یا عدم موفقیت در انتقال داده.

پروتکل ESP-NOW تبادل داده بین بردهای ESP - دیجی اسپارک

محدودیت های پروتکل ESP-NOW

 • حدکثر محدوده ۲۵۰payload بایت.
 • حداکثر پشتیبانی از ۱۰عدد SoftAP رمزگذاری شده.
 • حداکثر تعداد پشتیباتی در حالت رمزگذاری نشده ۲۰ عدد.

 


نقش فرستنده و گیرنده


برد nodemcu با تراشه ESP32 در این پروژه نقش فرستنده دیتای مدنظر را دارد که در سناریوی ESP-NOW با عنوان Master شناخته خواهد شد. در ادامه برد Wemos با تراشه ESP8266 نقش دریافت کننده اطلاعات ارسال شده را دارد و در سناریو با عنوان Slave شناخته خواهد شد.

 


 برد Wemos


برد Wemos یکی از پرطرافدار ترین برد هایی است که در زمینه iot مورد استفاده قرار میگیرد، یکی از مزیت های این برد نسبت به برد هایی مانند Node MCU اندازه کوچک آن می باشد تراشه وای فای مورد استفاده در این برد ESP8266 می باشد. از دیگر مزیت های این برد وجود شیلد های مختلفی برای این برد می باشد، که انجام هر پروژه ای را برای کاربر بسیار آسان و لذت بخش می کند، شیلد هایی از جمله شیلد باتری، multi sensor ، DHT22 ، رله ، oled تعداد بسیار زیادی شیلد برای این برد توسعه داده شده که در نتیجه تجربه خوبی از iot برای شما به جا خواهد گذاشت.

 


برد ESP32


ESP32 نسل پیشرفته ESP8266 است. یکی از تفاوت‌های آن بلوتوث داخلی‌اش می‌باشد. همچنین دارای هسته وایفای ۲,۴ گیگا هرتزی و بلوتوث داخلی تولید شده با تکنولوژی ۴۰ نانومتری شرکت TSMC می‌باشد. این ماژول دارای بهترین پرفورمنس در مصرف انرژی می‌باشد یعنی با کمترین مصرف انرژی بهترین نتیجه را برای ما به همراه دارد. اگر بخواهیم دقیق‌تر به این برد نگاه کنیم باید بگوییم که این یک chip است که پلتفرم NodeMCU در اون پیاده سازی شده که به این نوع چیپ ها System on a chip microcontrollers هم گفته می‌شود.

 


روش کار این پروژه


در این پروژه از سناریوی یک Master و چند Slave استفاده خواهیم کرد، در این مورد یک ESP فرمان های مختلف یا یکسانی را برای دیگر ESP ها ارسال می کند، ایده به این صورت است که با این سناریو شما می توانید چند وسیله مختلف که در آن ESP وجود دارد را با یک ESP32 کنترل کنید. در این پروژه از دو برد با تراشه های متفاوت استفاده خواهیم کرد یعنی برد nodemcu با تراشه ESP32 و برد Wemos با تراشه ESP8266 که در برد اول یک مقدار بصورت رندوم شمره خواهد شد و از طریق پروتکل ESP-NOW به سمت برد دوم ارسال خواهد شد و این مقادیر را می‌توان از طریق سریال مانیتور هردو برد مشاهده کرد، در این پروژه هدف تنها برقراری ارتباط بین دو بین است و در آموزش های بعدی به ارسال دیتای سنسور های مختلف خواهیم پرداخت.

ارتباط ESP-Now بین برد ESP8266 و برد ESP32 - دیجی اسپارک

 


وسایل مورد نیاز


برد wemos

برد ESP برپایه تراشه ESP8266 یا ESP32

کابل جامپر مخصوص اتصالات سنسور و بردها

 


نصب کتابخانه مرجع


در این بخش اقدام به نصب کتابخانه مرجع ESP-NOW خواهیم کرد تا در نتیجه این امکان فراهم شود که از توابع و دستورات مورد نیاز در کد پروژه استفاده کنیم. در صورت دریافت هرگونه ارور مبنی بر عدم وجود کتابخانه espnow.h طبق مراحل زیر پیش بروید.

 1. این مسیر را دنبال کنید Sketch Include Library > Manage Libraries
 2. کلمه espnow را جستجو کنید.
 3. کتابخانه را نصب کنید.

 


بدست آوردن مک آدرس ESP32


پیش از این در آموزش راه اندازی پروتکل ESP-Now روش بدست آوردن مک آدرس را توضیح دادیم. چنانچه این مورد را اطلاعی ندارید، کافیست به پست اشاره شده مراجعه کنید.

 


کد مرجع برای ESP32 ارسال کننده


قبل از مشاهده کد برنامه بخش های مهمی از آن را با هم بررسی خواهیم کرد. ابتدا کتابخانه های مورد که یکی برای راه‌اندازی وای‌فای ESP32 و دیگری برای پروتکل ESP-now

 

در این بخش Mac Address های بدست آمده از ESP های دریافت کننده را وارد می کنیم.

 

در این بخش ساختار دیتایی که ارسال خواهد شد را مشخص خواهیم کرد برای مثال نوع متغیر ها که وابسته به دیتایی است که ما ارسال خواهیم کرد.

 

در این قسمت اطمینان حاصل خواهیم کرد که پروتکل به درستی اجرا شده یا نه.

 

برای ارسال دیتا از این تابع استفاده می‌کنیم، البته تنها بخشی از موارد ضروری است که باید رعایت شود.

 

مقادیری که ارسال خواهند شد در بخش وارد می‌شوند.

 

کد کامل برای آپلود در ESP32 به عنوان دیوایس ارسال کننده

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 


کد مرجع برای Wemos دریافت کننده


این کد برای تمام دیوایس های دریافت کننده یکسان است، پس تنطیم منوی Tools بر روی برد مورد نظر کد را آپلود کنید. در بخش اول مانند بخش ارسال کننده از کتابخانه های مربوط استفاده خواهیم کرد.

 

مانند بخش ارسال کننده ساختار دیتا را مشخص می‌کنیم دقت داشته باشید که در هردو کد باید یکسان باشد.

 

در این بخش دیتا را برای ارسال آماده میکنیم.

 

در نهایت منطق برد و نقش آن در سناریو را مشخص خواهیم کرد.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 


 جمع بندی


در این آموزش شما یاد گرفته اید که چگونه داده ها را با استفاده از ESP NOW به چندین صفحه ESP32 یا ESP8266 از یک ESP32 ارسال کنید. در این آموزش از یک برد Wemos به عنوان دریافت کننده داده استفاده کردیم. در این سناریو برد فرستنده در حالت Master و برد دریافت کننده دیتا در حالت Slave قرار داشت. تنها با استفاده از این کد میتوانید پروژه های مختلفی بر پایه ESP-NOW راه‌اندازی کنید، من هم در آموزش های آینده موارد این چنینی را بررسی خواهم کرد.

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

CiferTech

فقط 10 نوع آدم در این دنیا وجود داره، اونی که باینری میفهمه و اونی که باینری نمیفهمه! ^-^

~ اینستاگرام: CiferTech

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه

 • سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  میخواستم ببینم میشه از طریق وای فای این بوردا به لپ تاپ یا گوشی ارتباط سریال برقرار کرد
  یعنی یه پورت بهش اختصاص بدیم رو سیستم که اطلاعات بصورت سریال براش ارسال بشه؟

  • با سلام، ممنونم.
   باید مشخص شود چه نوع دیتایی را مدنظر دارید. برای مانیتور کردن مقادیر و یا پروگرام کردن برد بصورت بی‌سیم!

 • سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  میخواستم ببینم میشه از طریق وای فای این بوردا به لپ تاپ یا گوشی ارتباط سریال برقرار کرد
  یعنی یه پورت بهش اختصاص بدیم رو سیستم که اطلاعات بصورت سریال براش ارسال بشه؟
  ….

  • با سلام، ممنونم.
   باید مشخص شود چه نوع دیتایی را مدنظر دارید. برای مانیتور کردن مقادیر و یا پروگرام کردن برد بصورت بی‌سیم!

 • سلام خداقوت
  تشکر میکنم مطالب در سطح حرفه ای بودن.
  واقعا به این آموزش نیاز داشتم و استفاده کردم
  فقط یه سوال!؟
  بجای استفاده از دو برد esp32 و Wemos همونطور که در متن آموزش اومده، نمیشه از چند برد Esp32 استفاده کرد؟
  مثلا یکی در حالت Master و باقی بردها در حالت Slave؟

  (جهت کنترل دستی بعضی از قسمت‌های خونه، به صورت توصیفی عرض میکنم Slave 1برای کولر، Slave 2 برای روشنایی پذیرایی، Slave 3 جهت باز کردن درب منزل یا قطع شیر گاز توسط شیربرقی و…) برق صنعتی خوندم

  درباره برد Wemos اطلاعات زیادی ندارم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  ❤️

  • سلام، ممنونم. بله این امکان وجود دارد. سناریو های مختلفی برای esp-now وجود دارد که پروژه مدنظر شما هم در این موارد قابل اجراست.