آردوینو آردوینو Pro Mini سیم کارت GSM - GPRS پروژه های آردوینو

ساخت دستگاه live location با ماژول GSM / GPS و تراشه Sim808

نوشته شده توسط آرش کدخدایی

پیش از این در آموزش ساخت دستگاه موقیعت یاب با GPS ماژول SIM808 نمایش نقشه روش دریافت موقعیت مکانی با اس ام اس را صحبت کردیم. چنانچه در پروژه‌ای نیاز به دریافت موقع مکانی به صورت لحظه‌ای و با سرعت به روزرسانی مناسب داشته باشیم. نیاز به ماژول GSM و GPS میباشد. برای اینکار باید با استفاده gprs سیم کارت موقعیت مکانی را را در هر لحظه به یک سرور بفرستیم. این روش از سرعت مناسبی برخوردار است. همچنین از لحاظ اجرایی، هزینه کمتری خواهد داشت. در ادامه این آموزش با وب سایت مرجع آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

 


تغذیه مدار


در آموزش قبلی دیدم که کمی تغذیه این مدار پیچیده خواهد بود برای این مورد حتی پیچیده تر چون روشن شدن gprs مستلزم جریان به مراتب بیشتری میباشد. در این آموزش ما از طریق کابل مبدل ttl که ۵v برق دارد تغذیه مدار را تامین میکنیم.

 


وسایل مورد نیاز و اتصالات مدار


برای این پروژه همانند قبل فقط به یک آردوینو که ما از برد آردوینو Arduino Pro mini استفاده کرده ایم و ماژول Sim808 و همچنین آنتن های GPS و gsm نیاز داریم. اتصالات مدار همانند قبل میباشد فقط سه پایه جدید را باید به هم متصل کنیم که در پایین کامل آمده اند:

RST -> 12
RX -> 11
TX -> 10
PWR -> 9
STATUS -> 8
vcc -> vcc
gnd -> gnd

آنتن های gps و gsm هم به مکان های مورد نظر وصل میکنیم.

 

 

 


کتابخانه Sim808


در این آموزش ما از کتابخانه arduino-sim808 استفاده میکنیم شما میتوانید از داخل خود آردوینو قسمت manage libraries این کتابخانه را نصب کنید. همچنین جهت سهولت در استفاده از پورت سریال و لاگ کردن اطلاعات از کتابخانه Arduino-Log استفاده کرده ایم.

 


توابع Sim808 live location


ما از توابع متعددی در این آموزش استفاده کرده ایم که یکی یکی هر کدام را توضیح میدهیم:

تابع شرح تابع
Log.begin(LOG_LEVEL_NOTICE, &Serial) برای شروع لاگ
Log.notice(S_F(“log text”)) فرستادن لاگ به سریال کامپیوتر
SIM808(SIM_RST, SIM_PWR, SIM_STATUS) شناساندن sim808 با استفاده از پایه های RST، PWR و STATUS
sim808.begin(simSerial) تعریف ارتباط sim808 با استفاده از سریال تعریف شده برای پایه های tx و rx
sim808.powerOnOff(true) روشن کردن ماژول sim808
sim808.init() شروع به کار ماژول sim808
sim808.powerOnOffGps(true) روشن کردن gps ماژول sim808
sim808.getGpsStatus(position, POSITION_SIZE) دریافت اطلاعات gps و ذخیره آن در position
sim808.getNetworkRegistrationStatus() دریافت وضعیت اتصال به شبکه سیم کارت
sim808.getSignalQuality() دریافت وضعیت سیگنال سیم کارت
sim808.getGpsField(position, SIM808GpsField, &var) دریافت یکی از فیلد های gps به عنوان مثال زمان، طول و عرض جغرافیایی، تعداد ماهواره و… و ذخیره آن در var
sim808.enableGprs(GPRS_APN, GPRS_USER, GPRS_PASS) روشن کردن اینترنت gprs با استفاده از apn, user , password

Apn همان نام اکسس پوینت سیم کارت مورد نظر میباشد که برای همراه اول mcinet برای ایرانسل mtnirancell و برای رایتل RighTel میباشد.

sim808.httpPost(url, S_F(“text/plain”), buffer, buffer, BUFFER_SIZE) ارسال buffer به url مورد نظر که در واقع یه post request میباشد.

 

 


شرح پروژه


ما قضد داریم که پس از اتصال کامل ماژول sim808 به gps اطلاعات دریافتی را برای یک سرور ارسال کنیم و پس از آن اطلاعات دریافتی از سرور را به هر صورتی که خواستیم استفاده کنید. در این آموزش ما با استفاده از php کد ساده ای نوشتیم که فقط اطلاعات دریافتی را در یک فایل txt ذخیره کند ولی شما میتوانید با انواع کد نویسی سرور بصورت کامل اطلاعات را بصورت زنده در نقشه نمایش دهید. دقت کنید که ما با استفاده از POST Request اطلاعاتی را با نوع text/plain به آدرس مورد نظر ارسال میکنیم.

 

 


کد Sim808 آردوینو


کدهای زیر را کپی کرده و در نرم افزار آردوینو قرار دهید. دقت داشته باشید که برای دسترسی به این کدها نیاز به اشتراک اسپارکر پلاس می‌باشد.

 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.

 


کد php مورد استفاده


 

 

حال این فایل php را داخل سروری آپلود میکنیم و آدرس این فایل را با URL درون کد آردوینو جایگزین میکنیم و کد آردوینو را آپلود میکنیم. پس از انجام این مراحل یک فایل کنار فایل php به نام test.txt ساخته میشود که شامل اطلاعات دریافتی از جی پی اس میباشد. با انجام تغییرات در فایل php میتوانید کار های زیادی انجام دهید.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

آرش کدخدایی

یک تازه کار علاقه مند به تکنولوژی :)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴۶ دیدگاه