سرگرمی قطعات الکترونیک

آموزش ساخت براش ربات Brush Robot با وسایل ساده الکترونیکی در منزل

small diy brush robot digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

ساخت وسایل سرگرم کننده یکی از راه های خوب سپری کردن روزای قرنطینه در منزل است. براش ربات با ساده‌ترین وسایل الکترونیک قابل ساختن است. به نظر من یکی از ربات‌هایی که در عین سادگی، جذاب و سرگرم کننده است، همین براش ربات Brush Robot است. این ربات با استفاده از چند وسیله بازیافتی و الکترونیک به سادگی، در هر منزلی قابل ساخت است. در ادامه روش ساخت این کاردستی رباتیک جذاب را آموزش خواهیم داد. البته برخی از کاربران به هنگام دیدن این ویدیو، عملکرد براش ربات را دو منظوره میپندارند. در ادامه این آموزش با دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم براش ربات Brush Robot


همانند آموزش‌های قبلی، وسایل این کاردستی رباتیک از دو بخش تشکیل شده‌اند. وسایل بازیافتی که در هر منزلی یافت می‌شوند. وسایل الکترونیکی که بایستی به صورت مجزا خریداری شود. همانطور که در ادامه مشاهده می‌کنید، یک موتور DC ساده و یک مدل مهره و باتری نیاز است.

  1. موتور DC یا همان آرمیچر
  2. کلید راکر برای روشن و خاموش کردن
  3. مهره مخصوص اتصال به شافت موتور
  4. باتری قلمی یا کتابی
  5. سر باتری ۹ ولت

وسایل ساخت براش ربات Brush Robot - دیجی اسپارک


توضیحات ساخت براش ربات Brush


همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید اولین قدم برای ساخت این کار دستی اتصال مهره توسط چسب حرارتی به موتور الکتریکی است که این موتور را می توانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید. مدار این فرچه الکتریکی بسیار ساده است و تنها به یک کلید و باتری در مسیر موتور الکتریکی نیاز داریم تا نقش کلید روشن و خاموش فرچه را برای ما ایفا کند. باتری را مطابق آنچه در ویدیو مشاهده می شود به وسیله کانکتور به سیم و از سیم به کلید و موتور وصل می کنیم تا مدار ما حاضر شود. حال کافی است موتور را به همراه مجموعه مدار به فرچه متصل کنیم، دقت کنید با چسب مدار را محکم کنید تا هنگام حرکت از فرچه جدا نشود.

به عنوان فرچه از مدل‌های مختلف میتوانید استفاده کنید. ولی یکی از مناسب‌ترین ابزارها، سر مسواک‌های قرسوده و قدیمی است.

 


ویدیو ساخت براش ربات


 


نحوه عملکرد براش ربات Brush Robot


مهره موجود بر روی موتور باعث میشود موتور همانند یک ویبراتور بزرگ عمل کند و فرچه را حرکت دهد. موتورهای ویبراتور دارای یک وزنه در سر شافت هستند. این وزنه به صورت لنگ یا همان غیر مرکز به شافت متصل شده است. در این آموزش  از یک مهره کوچک مخصوص پیج M3 استفاده شده است. کافیست این مهره را مانند آنچه در ویدیو مشاده میکنید، به شافت موتور آرمیچر متصل کنید. البته بایستی از چسب قوی استفاده کنید. در غیر این صورت مهره از شافت جدا خواهد شد و ممکن است خطرناک باشد. همچنین لازم به ذکر است هرچه از موتور قوی تری استفاده کنید حرکت فرچه بیشتر می شود و به کمک کردن کفپوش و سرامیک منزل حرکت می‌کند.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این براش ربات Brush Robot داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه