گنو/لینوکس

System Monitor معادل Task manager در لینوکس

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

یکی از سؤالاتی که تاره واردان به دنیای لینوکس معمولاً می‌پرسند این است که «آیا ‌task manager مناسبی برای لینوکس موجود است یا خیر؟» یا «چگونه task manager لینوکس را باز کنم؟»

کسانی که با ویندوزکار کرده‌اند، حتماً می‌دانند که task manager چقدر مفید است. شما بارفشردن Ctrl+Alt+Del در ویندوز می‌توانید به task manger دست پیدا کنید و در آن پروسس های در حال اجرای سیستم و همچنین مقدار منابعی که مصرف می‌کنند را ببینید و در صورت نیاز به اجرای آن‌ها پایان دهید.

وقتی کار با لینوکس را شروع کردید، حتماً به دنبال چنین چیزی خواهید گشت. کاربران حرفه‌ای معمولاً راه حل‌هایی به شما ارائه می‌دهند که از طریق محیط متنی لینوکس انجام گرفته و از این طریق پروسس ها و مصرف منابعشان را مشاهده و مدیریت می کنند. اما اگر یک تازه کار هستید به شما پشنهاد می‌کنم این راه‌ها کنار بگذارید.

تقریباً همه ی توزیع‌های لینوکس که با محیط گرافیکی و میزکار همراه هستند یک نرم‌افزار با رابط گرافیکی برای این منظور در خود دارند که معمولاً به طور کلی System Monitor نامیده می شود. نام دقیق آن بستگی به توزیع و میزکار مورد استفاده تان دارد.

در این پست به این می‌پردازیم که چگونه به معادل task manger در لینوکس (با میزکارGnome) دست پیدا کنید.

وقتی از گنوم استفاده می‌کنید برای باز کردن System Monitor کافی است کلید Super(Windows) را فشار دهید و در کادر جستجو نام System Monitor را وارد کنید.

1

وقتی System Monitor را باز کنید می‌توانید تمام پروسس های در حال اجرا و میزان مصرف رم و دیگر اطلاعات پروسس ها را مشاهده کنید.

2

برای پایان دادن به اجرای یک پروسس کافی است روی آن کلیک کرده و سپس دکمه ی End Process را بزنید.

3

در سربرگ Resources هم می‌توانید اطلاعات جالب کلی تری را در قالب نمودار ببینید. این اطلاعات شامل میزان کلی مصرف رم، مصرف هر هسته ی پردازنده، میزان ترافیک شبکه و … می شود.

4

این کار را با یک ابزار گرافیکی انجام دادیم، حال اگر می‌خواهید همین کار را در محیط متنی لینوکس انجام دهید، می‌توانید دستور top را اجرا کنید.

امیدوارم این راهنمای کوچیک برای کسانی که تازه به لینوکس مهاجرت کرده‌اند مفید واقع شده باشد 🙂

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه