قطعات الکترونیک

USB درگاهی برای انتقال داده

USB درگاهی برای انتقال داده-دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

یو اس بی در لغت به معنی گذرگاه ترتیبی عمومی که به صورت USB که تشکیل یافته کلمه “Universal Serial Bus” می باشد. در حوزه فناوری اطلاعات به یک استاندارد گذرگاه سریال گفته می‌شود که برای ایجاد واسطه بین افزاره‌ها و رایانه کاربرد دارد. این گذرگاه به منظور فراهم کردن روشی جهت اتصال تعداد زیادی سخت‌افزار جانبی توسط یک درگاه رابط استاندارد و همچنین بهبود قابلیت‌های اتصال و اجرا ابداع شد. این پروتکل در سه نسخهٔ ۱٫۱، ۲٫۰ و ۳٫۰ ارائه شده‌است. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

افزاره (device)، به تجهیزاتی می‌گویند که برای منظوری مشخص، به‌ویژه مکانیکی یا الکتریکی ساخته شده باشند.

 

یو اس بی جهت ایجاد یک استاندارد ارتباط از کامپیوتر های شخصی به لوازم جانبی کامپیوتر مانند صفحه کلید، افزاره های اشاره ای، دوربین های دیجیتال، پرینتر، پخش کننده های قابل حمل، درایو حافظه ، کارت های شبکه و… طراحی شده و جهت برقراری ارتباط و تامین برق استفاده می شود. استفاده از یو اس بی برای گوشی های هوشمند، پی دی ای ها و کنسول های بازی به امری عادی تبدیل شده است. یو اس بی به طور موثر جایگزین رابط های قبلی مانند، پورت سریال و پورت های موازی و همجنین به عنوان شارژر جداگانه برای دستگاه های قابل حمل شده است.

طبق أمار تقریبا ۶ میلیون پورت یو اس بی تا سال ۲۰۰۸ فروخته شده و پیش بینی می شود که در هر سال ۲ میلیون پورت جدید فروخته شود.

 

 

یک گروه هفت شرکتی شروع به توسعه یو اس بی کردند که شامل: Compaq, DEC, IBM, Intel, Microsoft, NEC, Nortel بودند. هدف آنها اساسا آسان تر کردن ارتباط افزاره های خارجی با رایانه های شخصی با جایگزینی بسیاری از اتصالات در پشت کامپیوتر بود. اولین قطعه سیلیکونی برای یو اس بی در سال ۱۹۹۵ توسط شرکت اینتل ساخته شد.

خصوصیات اصلی یو اس بی ۱٫۰ که در ژانویه سال ۱۹۹۶ معرفی شد که نرخ انتقال داده آن ۱٫۵ مگابیت در ثانیه به عنوان سرعت پایین و ۱۲ مگابیت در ثانیه به عنوان سرعت بالا معرفی شد. اولین استفاده همگانی از یو اس بی با نسخه ۱٫۱ بود و در سال ۱۹۹۸ منتشر شد.

یو اس بی ۲٫۰ در سال ۲۰۰۰ با دست یابی به سرعت ۴۸۰ مگابیت در ثانیه منتشر شد.

یو اس بی ۳٫۰ در سال ۲۰۰۸ با سرعتی ده برابر سریع تر از نسخه ۲٫۰ منتشر شد.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه