آشنایی با نرم افزار آموزش رزبری پای

آشنایی با نرم افزار NODE RED + راه اندازی

photo416962349039201562
نوشته شده توسط محسن بیات

NodeRed نرم افزاری است که به صورت پیش فرض بر روی سیستم عامل رزبین بر روی رزبری پای raspberry pi نصب شده است و شما میتوانید براحتی آن را باز و از آن استفاده کنید / در ادامه با وبسایت تخصصی رزبری پای raspberry pi دیجی اسپارک طریقه راه اندازی آن را توضیح خواهیم داد.

Node redنرم افزاری بسیار کاربردی است ، که میتوانید به وسیله آن کنترل پین های رزبری پای Raspberry pi و کارهایی از قبیل اتوماسیون و هوشمند سازی و اینترنت اشیا  IOT و … را داشته باشد همچنین کل رزبری پای خود را کنترل کنید و حتی آن را به بات تلگرام متصل نمایید و از آن در کاربرد های متفاوت استفاده کنید.

Node Redبرنامه ای است که شما بدون داشتن دانش برنامه نویسی میتوانید برنامه های خوبی را در حد رفع نیاز داشته باشید به همین دلیل میتوانید به موضوع اینترنت اشیا وارد شوید و براحتی وسایل و اشیا خود را به اینترنت متصل کنید و از آن لذت ببرید ،در این نرم افزار همه چیز به صورت Drag and Drop میباشد که باعث  میشود کارها بسیار راحت تر و سریع تر پیش برود ، و مهم تر از همه نیاز به دانستن پایتون Python یا زبان برنامه نویسی دیگری ندارید.

 

از طرفی دیگر قدرت بسیار زیاد این نرم افزار باعث شده تا مردم بسیار زیادی به سمت آن حرکت کنند و آن را بر محیط های کدزنی مثل پایتون python ترجیح دهند و از آن استفاده کنند. در کنار تمام این قابلیت ها گسترش دهندگان نرم افزار بسیار زیادی در حال کار بر روی Node Red هستند و این برنامه به سرعت در حال گسترش میباشد. درکل این نرم افزار Node Red با حذف محیط کدنویسی محیط گرافیکی بهتری را در اختیار کاربر قرار میدهد، و این امر باعث شده که سرعت بیشتری برای کار با آن داشته باشیم.

این برنامه حتی قابلیت هایی از قبیل ارتباط با تلگرام و ارسال و دریافت پیام و همچنین ارتباط بسیار ساده با ایمیل و ارسال ایمیل توسط آن جهت راه اندازی اینترنت اشیاء IOT را برای شما امکان پذیر میسازد و این امر باعث افزایش طرفداران این برنامه نیز شده است. (که البته برای کارهای اضافه نیاز به نصب قسمت‌هایی روی برنامه دارید که در پست‌های آینده توضیح خواهم داد.)

 

 

راه اندازی نود رد NODE RED

و بسیار جالب است که شما نیاز به نصب Node Red بر روی رزبری پای خود ندارید و میتوانید آن را از منو، گزینه ی Programming یافته و آن را اجرا کنید.

پس از باز کردن آن برنامه محیط ترمینال باز شده و برنامه اجرا میگردد، شکل زیر را روی صفحه نمایش خود مشاهده میکنید:

start-node-red

حال برای مشاهده محیط برنامه خود وارد مرورگر در رزبری پایraspberry pi خود شوید و آی پی ۱۷۲٫۱٫۱٫۰:۱۸۸۰ (در صورتی که آی پی دستگاه خود را عوض نکرده باشید، اگر از طریق سیستم های دیگر متصل به شبکه میخواهید به برنامه متصل شوید و تغییری ایجاد کنید میتوانید آی پی مورد نیاز را در صفحه اول Node Red که محیطی شبیه ترمینال دارد مشاهده کنید. به طور مثال در عکس بالا آی پی دستگاه استفاده کننده عبارت است از۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۵:۱۸۸۰) را وارد کنید، بعد از زدن آی پی بالا در محل آدرس مرورگر میتوانید محیط برنامه را مشاهده کنید که شبیه عکس زیر است و میتوانید از آن استفاده کنید.

node-red-in-explorer

در قسمت های بعدی شروع به معرفی NODE های برنامه خواهیم کرد و آن ها را یک به یک مرور و تمرین خواهیم کرد.

درباره نویسنده

محسن بیات

دانشجوی مکانیک هستم، علاقه مند به امبدد سیستم ها هستم و حوزه خاص علاقه مندی ام هم در مورد خانه های هوشمند است :)

دیدگاهتان را بنویسید