پروژه های آردوینو مدارهای الکترونیک

آموزش LED RGB آردوینو

آموزش LED RGB آردیونو
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

آموزش LED RGB آردوینو

به نام خدا. در این آموزش شما طریقه کار باLED RGB ( یا همان LED های سه رنگ) را فرا خواهید گرفت و می‌آموزید که با این دیود‌های نورانی چگونه رنگ دلخواد خود را خلق کنید.

 

مد رنگی  RGB چیست؟

این مدل رنگ، برای ایجاد تصویر در تلویزیون و مانیتورها به کار گرفته می‌شود. در این مدل، تمام رنگ هااز ترکیب سه رنگ تشکیل می‌شود. این سه رنگ عبارت هستند از قرمز(R)، سبز (G) و آبی (B) که به آن اصطلاحا RGB گفته می‌شود. با ترکیب رنگهای فوق الذکر که به آنها ابتدایی  می‌گویند، رنگهای دیگر  ایجاد می‌شود.

 

 

آموزش کار با LED RGB در آردوینو

 

 

همانطور که در تصویر بالا مشخص است با ترکیب دو رنگ آبی و قرمز ، رنگ ارغوانی حاصل می‌شود.از ترکیب قرمز و سبز ، رنگ زرد تولید می‌شود.از ترکیب سبز و آبی ، رنگ ارغوانی پدید می‌آید.اگر سه رنگ با هم‌دیگر ترکیب شوند رنگ سفید پدید می‌‌آید و زمانی که هیچ رنگی نداریم ، صفحه با رنگ سیاه پر می‌شود.

 

RGB LED چیست؟

LED RGB تقریبا شبیه LED های معمولی می‌باشد با این تفاوت که درون RGB LED از سه ال ای دی استفاده شده است، یک عدد LED قرمز ، یک عدد LED سبز و یک عدد LED آبی. با تغییر روشنایی هریک از این LEDها قادر خواهید بود رنگ دلخواه خود را به وجود آورید. با تغییر ولتاز هر یک از LEDهای درون پک RGB LED میتوانید روشنایی هر یک از ال ای دی های آن را تعیین کنید و به دنبال آن رنگ دلخواه خود را به وجود آورید. برای انجام این کار در آردوینو از تابع analogWrite استفاده می‌شود.

ال ای دی آر جی بی دارای چهار پایه می‌باشد و دارای دو نوع کاتد مشترک و آند مشترک می‌باشد:

RGB LED کاتد مشترک : در این نوع ، یک پایه  به GND متصل می‌شود و سه پایه دیگر برای اعمال ولتاز استفاده می‌شود( این سه پایه به پین‌های pwm آردوینو متصل می‌شوند).در این نوع LED ها پینی که از همه بزرگتر میباشد، کاتد است.

RGB LED کاتد مشترکRGB LED کاتد مشترک

RGB LED آند مشترک : در این نوع ، یک پایه به ۵+ولت DC متصل می‌شود و سه پایه دیگر به زمین یا پین‌های PWM آردوینو متصل می‌شود.در این نوع LED ها پینی که از همه کوچکتر می‌باشد آند است.

RGB LED آند مشترک

آموزش RGB LED آردوینو

 

 

سخت افزار مورد نیاز

Arduino Uno

RGB LED

مقاوت ۱۰۰ اهم تا ۱ کیلو اهم

 

توضیحات

ما به وسیله‌ی تولید PWM می‌توانیم میزان روشنایی هر یک از LED ها را مشخص کنیم و به دنبال آن میتوان رنگ دلخواه خود را ایجاد کنیم.برای تولید PWM از تابع analogWrite استفاده می‌شود. ساختار کلی تابع به شکل زیر می‌باشد که pin ، شماره پین مورد نظر و value ، مقدار pwm ( مقداری بین ۰ تا ۲۵۵) می‌باشد.

 

کدهای برنامه

 

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید