اینترنت اشیا IOT برد Esp32 سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با برد TTGO T-CALL بخش چهارم: راه اندازی اولیه SIM800L

getting-started-with-ttgo-t-call-iot-module-sim800l-and-esp32-part-four-gsm-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

در مجموعه آموزش های راه اندازی و کار با برد TTGO T-CALL، قسمت چهارم را به اساسی ترین بخش آموزش، راه اندازی ماژول SIM800L اختصاص می دهیم. همانطور که در قسمت های پیشین نیز به آن اشاره شد، ماژول SIM800L یک ماژول بی نظیر قوی در زمینه ارتباطات مخابراتی بیسیم است. ماژول SIM800L قادر به اتصال به شبکه موبایلی کشور بوده و می تواند همانند یک تلفن همراه، به دریافت و ارسال داده بپردازد. این آموزش را به راه اندازی اولیه SIM800L با برد بینظیر T-Call خواهیم پرداخت. در ادامه با مرجع تخصصی اینترنت اشیا به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


مقدمه ای بر ‌ماژول SIM800L


پیش از آنکه به راه اندازی اولیه SIM800L در برد TTGO T-CALL بپردازیم، بهتر است تا ابتدا معرفی هرچند مختصر بر این ماژول داشته باشیم. ماژول SIM800L یک ماژول مخابراتی از نوع سیم کارت است. این ماژول می تواند به شبکه موبایلی کشور متصل شده و به تبادل داده بپردازد. به کمک این ماژول شما می توانید تماس صوتی دو طرفه برقرار کنید. در کنار این، ماژول SIM800L، می تواند پیامک را ارسال و دریافت کند.

ماژول sim800L در برد TTGO - دیجی اسپارک

 

ماژول SIM800L دارای ولتاژ کاری ۳٫۴ الی ۴٫۲ است. این ولتاژ دقیقا در بازه ولتاژ باتری لیتیمی قرار دارد. به عبارت دیگر، این ماژول به سادگی می تواند با باتری های لیتیمی، تغذیه شود.  در کنار این، ماژول SIM800L دارای پورت سریال UART است. به کمک پورت سریال UART، فرامین توسط ماژول دریافت می شود. این فرامین شامل مدیریت ماژول جهت ارسال و دریافت پیامک، تماس صوتی، اینترنت و … است.

برد ttgo sim800l و esp32 - دیجی اسپارک

 

برد توسعه LILYGO جهت اتصال سیم کارت، از سوکت میکرو استفاده می کند. با قرار گیری سیم کارت درون این سوکت، ماژول راه اندازی می شود. پس از راه اندازی، می بایست فرامین AT را ارسال کنیم. اما پیش از آن، مختصری به فرامین AT می پردازیم.

 


فرامین AT در ماژول SIM800L


دستورات AT Command (تعبیر درست: AT commands) یک مجموعه از دستورات استاندارد هستند که برای کنترل و مدیریت تجهیزات الکترونیکی استفاده می‌شوند. عبارت AT اصطلاحی است که به تعبیر “ATtention” می‌پردازد و در ابتدای هر دستور برای جلب توجه تجهیزات استفاده می‌شود. دستورات AT Command در اصل برای ارتباط با مودم‌های تلفنی بکار گرفته می‌شدند، اما امروزه در بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از جمله ماژول‌های ارتباطی مانند Sim800L، سیستم‌های امبدد embedded systems، ماژول‌های GSM و GPRS، ماژول‌های بلوتوث، ماژول‌های GPS و… با استفاده از دستورات AT Command، می‌توانید از طریق رابط سریال (Serial) با دستگاه ارتباط برقرار کرده و دستورات مختلف را برای ارسال و دریافت داده‌ها، تنظیمات سیستم، کنترل عملکرد و انجام وظایف مرتبط با دستگاه صادر کنید. دستورات AT Command معمولاً شامل یک سری کاراکترها، حروف و اعداد هستند که دستور خاصی را مشخص می‌کنند. پاسخی که از دستگاه دریافت می‌شود نیز معمولاً شامل پیام‌هایی مانند “OK” (عملیات موفق)، “ERROR” (خطا) یا داده‌های دیگر است که نتیجه عملکرد دستور مورد نظر را نشان می‌دهد. استفاده از دستورات AT Command در کنترل و مدیریت تجهیزات الکترونیکی باعث سهولت و قابلیت پیاده‌سازی برنامه‌های کاربردی مختلف می‌شود. در کل اتصال با تجهیزات الکترونیکی با استفاده از دستورات AT Command دارای مزایا و کاربردهای متنوعی است. جدول زیر تعدادی از فرامین پرکاربرد ماژول را نمایش می دهد.

تفسیر فرمان
کنترل رابط سریال AT
برقراری تماس تلفنی ATD
ارسال پیامک AT+CMGS
دریافت پیام AT+CMGR
کنترل کیفیت سیگنال AT+CSQ

با ارسال این فرامین به ماژول می توانیم قابلیت های مختلف آن را کنترل می کنیم.

 


اتصال سیم کارت TTGO T-CALL


پس از آشنایی با فرامین اولیه، می بایست سیم کارت را به ماژول متصل کنیم. سیم کارت را به جک مخصوص آن متصل کنید. برای دفعه اول نگران نباشید؛ می توانید سیم کارت را به هر جهتی متصل کنید. پس از اتصال، تغذیه را وصل کنید. در این حالت، چراغ چشمک زن شروع به کار می کند. این چراغ دارای حالت های زیر است.

 • چشمک زن دایم: سیم کارت به درستی جا نرفته، تغذیه را قطع کرده، سیم کارت را برعکس کرده و تغذیه را وصل کنید.
 • چشمک زن چند ثانیه فعال است، سپس غیر فعال شده و مجدد فعال می شود: جهت سیم کارت درست بوده و تغذیه ضعیف است.

در ادامه، پس از اتصال سیم کارت در جهت صحیح، به تصویر زیر در سریال مانیتور آردوینو رو به رو خواهید شد.

ارسال فرامین AT Command با سریال مانیتور - دیجی اسپارک

 


ارسال فرمان به برد TTGO T-CALL


پس از اتصال برد به رایانه، نوبت به ارسال فرامین AT می رسد. در قدم اول، با دستور AT+CCALR? می توانیم وضعیت اتصال ماژول به شبکه را چک کنیم. توجه داشته باشید که هر نسخه از ماژول SIM800 ممکن است دستورات AT خاص خود را داشته باشد، بنابراین برای دقت بیشتر و دستیابی به دستورات دقیق، به دفترچه راهنمای ماژول مراجعه کنید. همچنین، برای اطلاعات بیشتر در مورد دستورات AT مورد استفاده، می‌توانید به منابع آموزشی آنلاین و مستندات تولید کننده ماژول مراجعه کنید.

فرامین at command در سریال مانیتور آردوینو - دیجی اسپارک

 

در ادامه می توانید حتی میزان ولتاژ اعمال شده به ماژول را اندازه گیری کنید. برای این مورد، به کمک دستور AT+CBC می توانید میزان ولتاژ را اندازه گیری کرده و نمایش دهید.

فرمان به sim800l با at command - دیجی اسپارک

 

در ادامه، شما می توانید تماس تلفنی برقرار کنید. برای این مورد، کافیست از دستور ATD استفاده کنید. این دستور به فرمت ATD+989121234567; باید اجرا شود. توجه داشته باشید که برای برقراری تماس، می توانید میکروفن و بلندگو را برای تماس تلفنی به برد LILYGO متصل کنید. برای میکروفن از ماژول میکروفن و برای بلندگو از یک بلندگو ۸ اهم ۲ وات می توانید استفاده کنید.

 


دستورهای مهم AT Command بردهای Sim800


بردها و تراشه‌های Sim800 از دستورهای AT Command پشتیبانی می‌کنند. به کمک آن‌ها می‌توانید تمامی این بردها را کنترل کنید. برخی از دستورات AT مهم برای بردهای SIM800 را در ادامه بررسی می‌کنیم.

 1. AT: این دستور برای تست اتصال با ماژول استفاده می‌شود. با ارسال این دستور، ماژول باید با “OK” پاسخ دهد.
 2. AT+CSQ: این دستور برای دریافت قدرت سیگنال شبکه استفاده می‌شود. پاسخ این دستور شامل مقدار قدرت سیگنال (Signal Strength) و مقدار کیفیت سیگنال (Signal Quality) است.
 3. AT+CPIN?: با استفاده از این دستور، می‌توانید وضعیت سیم‌کارت را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که سیم‌کارت درون ماژول قرار دارد و آماده استفاده است.
 4. AT+CREG?: این دستور برای دریافت وضعیت ثبت شبکه استفاده می‌شود. پاسخ این دستور شامل وضعیت ثبت شبکه (Registered) و نوع شبکه (Network Type) است.
 5. AT+CMGF: با استفاده از این دستور، می‌توانید حالت پیامک را تنظیم کنید. با ارسال “AT+CMGF=1” حالت پیامک را به حالت متنی (Text Mode) تغییر می‌دهید.
 6. AT+CMGS: این دستور برای ارسال پیامک استفاده می‌شود. بعد از ارسال این دستور، باید متن پیامک را وارد کنید و با Ctrl+Z (به عنوان پایان پیام) پایان دهید.
 7. AT+DIAL: این دستور برای برقراری تماس تلفنی استفاده می‌شود. با ارسال این دستور به همراه شماره تلفن، تماس برقرار خواهد شد.
 8. AT+CLCC: با این دستور می‌توانید لیست تماس‌های در حال برقراری، برقرار و قطع شده را دریافت کنید.
 9. AT+CGNSPWR: با استفاده از این دستور، می‌توانید GPS را روشن یا خاموش کنید.
 10. AT+HTTPGET: این دستور برای دریافت اطلاعات از یک سرور HTTP استفاده می‌شود. با ارسال این دستور به همراه URL مورد نظر، اطلاعات مربوطه دریافت می‌شوند.

این تنها چند مثال از دستورات AT مهم برای بردهای SIM800 است. برای دسترسی به لیست کامل دستورات AT و توضیحات جزئی تر، می‌توانید به مستندات مربوطه مراجعه کنید.


لوازم مورد نیاز


لینک خرید برد TTGO T-CALL کلیک کنید

لینک خرید میکروفن، کلیک کنید

لینک خرید بلندگو، کلیک کنید

 


جمع بندی


در مجموعه آموزش های راه اندازی و کار با برد LILYGO، قسمت چهارم را به راه اندازی و کار با واحد GSM اختصاص دادیم. همانطور که در قسمت های مختلف این سلسله آموزش هم اشاره شد، واحد GSM بخش مهمی از برد LILYGO را تشکیل می دهد. این ماژول مخابراتی می تواند با دریافت سیم کارت، به تبادل داده بر بستر شبکه موبایلی کشور بپردازد. در این آموزش، به نحوه راه اندازی واحد GSM، اتصال سیم کارت، ارسال فرامین AT و…. پرداختیم.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه