آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو سخت افزار

مدیریت مصرف انرژی با برد کنترل اینترنت اشیا Wemos D1 Mini بخش اول

Wemos-d1-mini-LDR-IOT-Digispark
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

باز هم اینترنت اشیاء IOT ، سخت اقزارهایی که من معرفی میکنم مقرون به صرفه و کاملا در دسترس هستند. ولی برای شروع نیاز است که پروژه‌های ساده هم معرفی شوند. از این رو از دوستان حرفه‌ای که این پروژه‌های ساده را تحمل می‌کنند؛ تشکر می‌کنم. امیدوارم در پروژه‌های حرفه‌ای تر و پیچیده‌تر در کنارمان باشند. پروژه این جلسه ارسال اطلاعات شدت نور محیط به سرور است. به عنوان مدیریت مصرف انرژی در اینترنت اشیاء IOT محاسبه می‌شود.

در آموزش قبلی از طریق یک وب سرویس لوکال و آی پی درون شبکه به یک ال ای دی فرمان قطع و وصل ارسال کردیم. ساده‌ترین پروژه اینترنت اشیاء IOT برای علاقمندانی که میخواهند شروع کنند. این ال ای دی یک نماد است. به همین روش میتوان بجای ال ای دی از یک رله جهت مدیریت وسایل الکتریکی استفاده کرد. در ادامه مجموعه آموزش‌های اینترنت اشیاء IOT بر پایه ESP8266 در این پست مقادیر سنسور شدت نور را میخوانیم. خواندن اطلاعات سنسور شدت نور LDR به تنهایی نیاز به اسکریپت پیچیده‌ای ندارد. از این رو علاوه بر خواندن اطلاعات سنسور آن را روی آی پی درون شبکه نمایش می‌دهیم.

 

وسایل مورد نیاز:

برد کنترلی اینترنت اشیاء IOT Wemos Mini D1 بر پایه ESP8266

سنسور شدت نور LDR

مقاومت ۱۰۰ کیلو اهم

 

اتصال به برد

اتصالات این پروژه‌ هم مانند پروژه قبلی ساده است. یک پایه از سنسور LDR را به پین ۳٫۳ ولت برد Wemos Mini D1 وصل می‌کنیم. پایه دیگر را به پین A0 وصل میکنیم. سپس مقاومت ۱۰۰ کیلو اهم را به پایه A0 و GND برد وصل میکنیم. همانند تصویر زیر

wemos-and-ldr-iot webserver -digispark

سپس میتوانید کدهای زیر را در برنامه کپی و کامپایل کنید. چنانچه برد Wemos D1 Mini را به برنامه آردوینو معرفی نکرده‌اید. از آموزش نصب و راه اندازی برد کنترل اینترنت اشیاء Wemos D1 mini استفاده کنید. همانند آموزش قبلی در این آموزش به سه کتابخانه ESP8266Wifi و ESP8266mDNS و WifiUdp نیاز است. که معمولا در مخازن پیشفرض آردوینو موجود است. اگر به هنگام کامپایل کردن، با ارور این کتابخانه‌ها مواجه شدید، از طریق ثبت نظر در انتهای همین پست، جهت بررسی اقدام کنید.

 

کدهای برنامه:

نکته بسیار مهم:

به هنگام کامپایل کردن کدهای آردوینو از منو بالا سمت راست سریال مانیتور Arduino IDE را باز کنید. در این حالت با تصویر زیر مواجه می‌شوید. ابتدا پیغام WiFi connected و سپس Server started را نمایش میدهد. بعد از این دو، پیغام Use this URL : http://192.168.0.110  را نمایش میدهد. که آی پی برد کنترل اینترنت اشیاء Wemos D1 mini میباشد. در عملیاتی که من انجام دادم، آی پی ۱۱۰ را به این ماژول اختصاص داد. که این برای برد شما متفاوت خواهد بود.

wemos led iot -arduino -digispark

پس از این کافیست آی پی برد wemos را که از سریال مانیتور دریافت کردید؛ در یک مرورگر وارد کنید. سپس یک محیط وب سرور ساده به شما نمایش داده میشود. در این صفحه میتوانید ال ای دی متصل شده را توسط آیکون On و Off روشن و خاموش کنید. همانند تصویر زیر

wemos LDR iot -arduino - digispark

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید