آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

آموزش ساخت دماسنج و رطوبت سنج دیجیتال با برد آردوینو Arduino

arduino-digital-Temprature-segment--digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

نمایشگرهای سون سگمنت ۷Segment در ساختار درونی‌شان از دیود نورانی یا همان ال ای دی استفاده شده است. این نوع نمایشگر کاربردهای فراوانی دارد از کاربری صنعتی گرفته تا کاربری خانگی، در کلیه این موارد برای راه اندازی نمایشگر سون سگمنت نیاز به درایور می‌باشد. در ادامه این آموزش شیوه راه اندازی دماسنج دیجیتال با برد آردوینو و نمایشگر سون سگمنت با تراشه TM1637 با مرجع تخصصی آموزش آردوینو دیجی اسپارک همراه باشید.

ساختار ماژول سون سگمنت ۴ دیجیت:

ماژول سگمنت ۴ دیجیت دارای تراشه قدرتمند TM1637 می باشد. پروتکل ارتباطی این ماژول به صورت I2C بوده و دارای ۴ پایه به ترتیب CLK,DIN,VCC,GND  می باشد. ابعاد این نمایشگر ۲۴*۴۲ میلی متر می باشد. همچنین ولتاژ کاری این ماژول ۳٫۵ تا ۵ ولت DC می باشد.

ساختار سنسور دما رطوبت:

سنسور دما و رطوبت DHT11 دارای ابعاد ۱۲*۱۵٫۵  میلی متر می باشد. این سنسور دارای رزولوشن ۱۶ بیتی بوده و ولتاژ کاری آن بین ۳٫۵ تا ۵٫۵ ولت DC می باشد.  رنج دمای کاری این ماژول نیز  ۲۵℃ ±۲℃ می باشد. در این آموزش من از ماژول دما و رطوبت DHT11  همراه با فیبر مدار چاپی استفاده کرده ام که به ترتیب دارای ۳ پایه VCC,DATA,GND  می باشد.

 

وسایل مورد نیاز:

 آموزش ساخت دماسنج و رطوبت سنج دیجیتال با -سنسور-DHT-TM1637

اتصال به آردوینو

در ابتدا اتصالات سنسور DHT11 را انجام میدهیم:

پایه DATA سنسور DHT را به پایه ۲ آردوینو وصل میکنیم.

پایه VCC سنسور DHT را به پایه ۳٫۳ ولت آردوینو وصل میکنیم.

پایه GND سنسور DHT را به پایه GND آردوینو وصل میکنیم.

 

حال اتصالات ماژول سگمنت ۴ دیجیت را انجام میدهیم:

پایه CLK ماژول سگمنت را به پایه ۳ آردوینو وصل میکنیم.

پایه DIO ماژول سگمنت را به پایه ۴ آردوینو وصل میکنیم.

پایه VCC ماژول سگمنت را به پابه VCC آردوینو وصل میکنیم.

پایه GND ماژول سگمنت را به پایه GND آردوینو وصل میکنیم.

 

فراخوانی کتابخانه:

در این آموزش من از کتابخانه های dht و TM1637 استفاده کرده ام. برای دانلود هر یک از این کتابخانه ها میتوانید از طریق صفحه محصول ماژول دما رطوبت DHT11 Temp and Humidity Module و  ماژول سگمنت ۷Segment 4 Digit با تراشه TM1637 اقدام نمایید.

 

کد برنامه:

حال برنامه را کامپایل نمایید. همانطور که در فیلم زیر مشاهده میکنید توسط سنسور DHT دمای محیط خوانده شده و روی نمایشگر نمایش داده میشود.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

۱۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید