آردوینو آموزش آردوینو

راهنمای نصب درایور آردوینو چینی CH340 Arduino

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

همانطور که میدانید آردوینو Arduino کلا اوپن سورس است و فایل نقشه و شماتیک آن از طرف تولید کننده یعنی بنیاد آردوینو در اختیار همگان قرار گرفته است. از این رو هرکسی در هرجای دنیا میتواند یک آردوینو تولید کند. در این بین کیفیت قطعات و مواد اولیه ها بسیار متنوع و متفاوت است. یک سری از آردوینو Arduino ها دارای تراشه چینی هستند که به آردوینو CH340 یا CH341 معروف هستند. بسیاری از کاربران تفاوت این بردهای میکروکنترلر را متوجه نمی‌شوند. نکته مهم در رابطه با بردهای آردوینو Arduino CH340 این است که بوت لودر آن‌ها به صورت عادی با نرم افزار آردوینو کارایی ندارد و برای اینکه کدها روی آن کامپیال کنید نیاز است که تغییرات نرم افزاری در آن انجام دهید.

پیرو همین موضوع، من درایورهای مربوطه را با کمی گشت زنی در وب یافتم و دانلود کردم، سپس آن ها را نصب کردم و مک بوکم را ریبوت کردم. با کلی انرژی آردوینو Mega2560 را به پورت USB متصل کردم ولی همانطور که شنیده بودم، هیچ اتفاقی نیافتاد! در این لحظه تصورم این بود که حتما و یقینا آردوینو Arduino من سوخته است! چند بار دیگر کابل را جدا کردم و متصل کردم، نرم افزار را بستم و دوباره باز کردم ولی هیج نتیجه ای نداشت. در آخر پورت USB را جابجا کردم و بلاخره پورت شناخته شد. (/dev/tty.wch ch341 USB=>RS232 1410) خدای من چرا این پورت اینقدر اسم طولانی ایی دارد؟! سعی کردم از روی برنامه کد آپلود کنم ولی همچنان آردوینو را نمیشناخت. چرا؟

پس از کمی وقت و دقت متوجه شدم که در نام این پورت اسپیس وجود دارد. نمیدانم چرا باید روی اسم یک مسیر از اسپیس استفاده شود. به هر حال با استفاده از دستور زیر در ترمینال توانستم ارتباط پورت با آردوینو Arduino را برقرار کنم.

پس برای راه اندازی آردوینو Arduino هایی با چیپ CH340 یا CH341 میتوانید بر اساس سیستم عاملی که استفاده میکنید از این لینک در فروشگاه دانشجو کیت درایور مربوطه را دانلود کنید. پس از ورود به این صفحه در تب دانلودها میتوانید درایور را بر اساس سیستم عامل دانلود کنید.

به طور خلاصه پس از نصب درایور باید این شش مرحله را طی کنید:

۱- درایور را نصب کنید ولی دقت کنید، سیستم را در این مرحله ریست نکنید.

۲- ترمینال را باز کنید.

۳- دستور زیر را اجرا کنید:

۴- مک بوک را ریست کنید.

۵- ترمینال را باز کنید و دستور زیر را اجرا کنید:

حالا میتوانید روی آردوینو Arduino CH340 کدها را کپی و برنامه را اجرا کنید.

 

Source :

XFC

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۸ دیدگاه