اپلیکیشن تکنولوژی

آموزش آپگرید به لیبره آفیس ۵

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

کاربران اوبونتو و دیگر توزیع‌های لینوکسی خوب میدانند که لیبره آفیس یک بسته نرم افزاری آفیس همانند بسته آفیس مایکروسافت است که میتوانند با آن اسناد مورد نیاز خود را ویرایش و یا سند های جدیدی را ایجاد کنند. بالاخره با هر سختی بود چندی پیش لیبره آفیس ۵ انتشار پیدا کرد و آپدیت آن به ppa های اوبونتو نیز رسید. اما از آنجایی که همیشه مخازن رسمی اوبونتو دیرتر آپدیت هارا دریافت میکنند و کمی قدیمی ( و البته پایدار ) هستند کسانی که میخواهند به نسخه ۵ به روز رسانی انجام دهند ناچار اند از ppa ها استفاده کنند. این ppa ها فعلاً برای نسخه های ۱۵٫۱۰ و ۱۵٫۰۴ و ۱۴٫۰۴ و ۱۲٫۰۴ موجود است و برای توزیع‌های دیگر نیز فعلاً برای elementary OS و لینوکس مینت ۱۳٫۱۷ موجود است.

تغییرات لیبره آفیس ۵ :

release note کامل تغییرات در لینک قرار گرفته شده موجود است.

آیکون های جدید؛پیشرفت های عمده برای نوار های بالایی و کناری و همچنین منو ها : تا به حال هیچ نسخه‌ای از لیبره آفیس به این اندازه ظاهری خوب و گویا نداشته است و استفاده از آن با استفاده از آیکون هایی کاملاً رسا و با طرح هایی زیبا باعث بهبود رابط کاربری این نرم‌افزار به عنوان یک نرم‌افزار آزاد مطرح شده است.

با تغییراتی عمده در بخش وارد کردن و صادر کردن فایل‌ها و اسناد روبه رو هستیم و فیلتر هایی برای MS office و pdf و RTF و چیزهایی بیشتر قرار گرفته است. حالا شما میتوانید اسناد pdf خود را دارای timestamp کنید و از اسنادی با تاریخ و زمان تولید معین استفاده کنید.

چگونه به روزرسانی را انجام دهیم؟

برا تمامی نسخه های اخیر اوبونتو که میخواهند به نسخه جدید آپگرید کنند بهترین راه استفاده از PPA ها است.

ترمینال را از دش یا لانچر برنامه‌ها باز کنید و یا آن را با استفاده از میانبر ctrl+alt+t فراخوانی کنید. هنگامی که باز شد دستور زیر را برای اضافه کردن PPA به لیست خود وارد کنید.

sudo add-apt-repository -y ppa:libreoffice/ppa

به قسمت نرم‌افزار ها و به روز رسانی ها (software update / update manager) بروید و تمامی آپدیت هایی را که برای لیبره آفیس موجود است نصب کنید. پکیج های جدید با نام rc5 مشخص شده اند.

اگر از استفاده کردن از برنامه‌های گرافیکی خوشتان نمی‌آید و ترمینال را برای کارهای خود ترجیح میدهید نیز میتوانید از دستورات زیر استفاده کنید

sudo apt-get update

sudo apt-get install libreoffice

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه