RFID / NFC آردوینو Arduino Uno آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

آموزش راه اندازی ماژول RFID مدل RDM6300 توسط تگ ۱۲۵ کیلوهرتز

Arduino-RFID-RDM6300-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

در ادامه مبحث جذاب کارت خوان رادیویی RFID به راه اندازی ماژول RDM6300 رسیدیم. فرکانس کارت و تگ RFID در محدوده مختلفی تعریف می‌شود. ماژول RFID مدل RDM6300 دارای فرکانس کاری ۱۲۵KHz می‌باشد. حتما در هنگام کار با ماژول RFID مدل RC522، به این مشکل برخورده اید که تگ و کارت RFID با فرکانس ۱۲۵ کیلوهرتز توسط ماژول کارت خوان RFID شناسایی نمی‌شوند. در این پست به معرفی ماژول RFID مدل RDM6300إ با فرکانس کاری ۱۲۵KHz خواهیم پرداخت. با استفاده از ماژول کارت خوان RDM6300 ، تمامی تگ و کارت‌های دارای فرکانس ۱۲۵KHZ خوانده می‌شوند. در ادامه این آموزش جذاب با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


۱- ماژول RFID مدل RDM6300


ماژول RDM6300 از تگ‌های ۱۲۵ کیلوهرتز و تگ‌های EM4100 پشتیبانی می‌کند. این ماژول آی دی ۴۰ بیتی را در حافظه خود ذخیره می‌کند. درایور آی دی ها را به عنوان عدد صحیح ۶۴ بیتی دریافت و کنترل خواهد کرد. ماژول RDM6300 از پروتکل ارتباط سریال بهره می‌یرد. ماژول RDM6300 از ۹ پایه تشکیل شده است. پایه‌های VCC و GND دوبار بر روی برد قرار گرفته شده است که باید به VCCو GND میکروکنترلر اتصال گردد. پین ANT1 و ANT2 به آنتن ماژول متصل می‌گردد. پین TX جهت ارسال ذیتا و پین RX جهت دریافت دیتا استفاده می‌شود. از پین ال ای دی LED، جهت شناسایی دقیق تگ به کار برده می‌شود.

 


۲- کتابخانه RFID مدل RDM6300


جهت استفاده از ماژول RDM6300 نیاز به فراخوانی دو کتابخانه خواهیم داشت. همانطور که در بالا گفته شد، در صورت استفاده از برد آردوینو UNO، باید کتابخانه software serial فراخوانی گردد. در صورت استفاده از برد آردوینو DUE کتابخانه Hardware serial فراخوانی می‌شود. همچنین جهت راه اندازی باید کتابخانه RDM6300 فراخوانی گردد. طبق اطلاعات ذخیره شده در فایل هگز کتابخانه RDM6300، زمانیکه تگ RFID شناسایی شود، ماژول RDM6300 یک Frame با ۱۴ بایت داده ارسال می‌کند.

  • HEAD ( یک بایت ): در هر حالتی داده Head برابر با ۰X02 می‌باشد.
  • CheckSum ( دو بایت )
  • tail (ی ک بایت ): در هر حالتی داده tail برابر با ۰X02 می‌باشد.
  • data ( ده بایت ): داده بر حسب ASCll encoded ذخیره می‌شود.

 

آموزش راه اندازی ماژول RFID مدل RDM6300 توسط تگ 125 کیلوهرتز - دیجی اسپارک

 

اتصالات

  • پایه VCC و GND به ترتیب به پایه ۵ ولت و زمین GND آردوینو Arduino متصل می‌شود.
  • پایه ANT1 و ANT2 به آنتن ماژول توسط سوکت مخصوص آن متصل می‌شود.
  • پایه RX به پین ۸ آردوینو Arduino متصل می‌شود.
  • پایه TX به پین ۶ آردوینو Arduino متصل می‌شود.

 


۳- کدنویسی ماژول RDM6300


 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.

 

 


۴- تحلیل کد آردوینو Arduino


در ابتدا با تعریف Setup در کدها، از عملکرد درست ماژول اطمینان حاصل خواهیم کرد. جهت این‌کار یک ال ای دی LED به عنوان خروجی تعریف خواهیم کرد. با آپلود کد و انتخاب باد ریت، ال ای دی LED، پنج بار چشمک خواهد زد و به حالت آماده به کار درخواهد آمد. با نزدیک کردن تگ ۱۲۵KHz در محدوده میدان مغناطیسی، کد نگ شناسایی شده و سپس در سریال مانیتور Serial Monitor اطلاعات تگ Tag نمایش داده می‌شود.

 

 


وسایل مورد نیاز


برد آردوینو Arduino UNO به همراه کیس مخصوص شفاف

 

راه اندازی RFID با فرکانس 125KHz توسط آردوینو و ماژول RDM6300 - دیجی اسپارک

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۰۳۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳۴ دیدگاه