مدارهای الکترونیک

آموزش ساخت فرستنده AM توان پایین

آموزش ساخت فرستنده AM توان پایین - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در این آموزش یک فرستنده با قابلیت ارسال صوت بر روی موج AM را بررسی خواهیم کرد. مدار این فرستنده از یک اسیلاتور تشکیل شده است که در باند AM عمل میکند. دارای یک مرحله مدولاسیون که صدای ورودی و امواج رادیویی را ترکیب میکند. سیگنالی خروجی دارای مولفه AM بوده که میتواند توسط یک گیرنده رایویی AM نزدیک به آن دریافت شود. در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید.

 

فرستنده از یک قسمت اسیلاتور توسط Q1 و یک قسمت مدولاتور و بافر توسط Q2 تشکیل شده است. ترانزیستور Q1 توسط مقاومتهای ,R1 R2 و R3 بایاس میشود. ,L1 C3 و C4 با شبکه فیدبکی که توسط C3 و C4 در پایه امیتر Q1 اعمال شده است یک مدار تانک یا مدار مخزنی را تشکیل میدهد. سیگنال RF در محل اتصال C1 و L1 بافر و مدولاتور Q2 را راه اندازی میکند. Q2 توسط جریان بیس تولیدی توسط یکسوسازی RF در پیوند بیس امیتر آن بایاس میشود. C6 خازن بایپس RF و AF است. ,C9 C10 و L2 برای Q2 یک مدار تانک را تشکیل میدهد. سیگنال RF در پیوند C9 و C10 توسط یک سیم کوتاه به عنوان آنتن منتشر میشود. صدای ورودی توسط C8 به مدولاتور Q2 منتقل میشود به طوری که ضمن ایزولاسیون توسط R6 با سیگنال RF حاصل از مدار کلکتور Q2 ترکیب شده و سیگنالی را که شامل موج حامل RF و سیگنال ورودی AF است را تولید میکند.

 

در کلکتور Q2 یک سیگنال AM ظاهر میشود. صدا با یک ولتاژ RMS تقریبا برابر ۰٫۷ در ولتاژ کلکتور ضرب شده که برای مدولاسیون کامل خروجی لازم است. این مدار که تا حدودی محدود به منابع صوتی متعارف بوده اصل یک فرستنده AM را نشان میدهد و با یک سطح صدای مناسب سیگنال AM مدوله شده مناسبی را تولید میکند.

 

آموزش ساخت فرستنده AM توان پایین - دیجی اسپارک

آموزش ساخت فرستنده AM توان پایین – دیجی اسپارک

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه