اپلیکیشن تکنولوژی

آموزش نصب برنامه‌های لینوکس روی اندروید

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

یکی از مزایای استفاده از سیستم‌های بر پایه posix یا Portable Operating System Interface این است که شما میتوانید بیشتر برنامه‌های برپایه لینوکس را در آن‌ها اجرا و یا نصب کنید و برای اینکار مشکل خاصی نداشته باشید. با تشکر از جامعه متن باز که کار کامپایل و اجرای فایل‌های اینچنینی را بر روی سیستم عاملی همچون اندروید ساده‌تر کرده است. برای اینکه بتوانید برنامه‌های ساده لینوکسی را بر روی دستگاه اندرویدی خود اجرا کنید نیاز دارید تا برنامه busybox را بر روی دستگاه خود نصب کنید. این برنامه نیز نیاز به روت بودن دستگاه شما دارد. Busybox یک برنامه است که بیشتر امکانات مهم یک سیستم یونیکسی را به شما ارئه خواهد داد و دستگاه شما را تبدیل به یک هسته gnu با ابزار های مورد نیاز خواهد کرد. Busybox برای استفاده با هسته اندروید سازگار شده است و کرنل اندرویدی را به خوبی پشتیبانی میکند. همین ویژگی آن را برای سیستم‌های embeded و یا ابتدایی با امکانات کمتر از سیستم‌های معمولی مناسب میکند.

با استفاده از این آموزش میتوانید کارهای زیر را انجام دهید

– کامپایل کردن برنامه‌های نوشته شده با c و c++ به صورت مستقیم در اندروید

– نصب و اجرای برنامه‌های لینوکس در اندروید

کامپایل و اجرای برنامه‌های لینوکس در اندروید

مرحله اول :

busybox را از پلی استور دریافت کرده و نصب کنید. برای نصب این برنامه نیز نیاز به دسترسی روت دارید. Busybox به شما اجازه میدهد تا برنامه‌های خاص و ویژه ای را روی سیستم خود نصب کنید و تجربه جدید با اندروید خود داشته باشید.

linux-on-android لینوکس
مرحله دوم :

برای اینکه نیازمندی های سیستم تکمیل شود باید  BostBrew Basil  را نیز از پلی استور گوگل دریافت کرده و نصب کنید این برنامه یک پیکج منیجر ساده است که از dpkg و apt برای کارکردن استفاده میکند و برنامه‌های مرد نیاز شما را با این پکیج منیجر ها نصب میکند

مرحله سوم :

نصب نیازمندی ها به وسیله پکیج منیجر apt

برای نصب برنامه‌ها به وسیله پکیج منیجر لینوکس ؛ apt تمام چیزی که نیازدارید تایپ دستورات زیر در ترمینال اندروید است

su

bostbrew

apt-get install gcc g++

این دستورات بسته هاس gcc و g++ را که کامپایل کننده برنامه‌ها است نصب خواهند کرد و نسخه مخصوص پردازنده های Arm آن به صورت خودکار روی دستگاه شما نصب خواهند شد.

linux-apps-on-android لینوکس
مرحله چهارم :

کامپایل کردن کد های c و c++ در اندروید

به وسیله g++ میتوانید برنامه‌های لینوکسی را روی اندروید کامپایل کنید کافی است تا از دستورات زیر استفاده کنید

g++ ./sourceCode.cpp
./a.out

تمام شد برنامه شما کامپایل شده است و کد ها c شما اجرا خواهند شد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳ دیدگاه

  • سلام من تست کردم بعد از نصب برنامه BotBrew Basil EXPERIMENTAL یه پکیج باید از اینترنت دانلود بشه که فایلش وجود نداره
    و برنامه آخرین نسخش سال ۲۰۱۲ هست
    آموزش دیگری سراغ ندارید که بشه برنامه هایی لینوکس رو وری اندروید اجرا کرد

    • شبیه ساز ترمینال Termux نصب کنید این شبیه ساز علاوه بازی کردن نقش ترمینال باینری های بیزی باکس رو در محل نصب خودش داره و اونارو واسه خودش تعریف میکنه ضمن apt روی این شبیه ساز داریم که توسعه دهنده این شبیه ساز یک منبع apt از برنامه های کامپایل شده برای اندروید از جمله gcc و g++ و nano و py 3.0 و غیره درست کرده خیلی کار راحت شده ضمن همه اینها یه API ساخته که اسمشو نمیشه گذاشت API ولی به هر حال یه سری باینری داره که میتونید با یکم شل از اونا برای کاراتون استفاده کنید مثلا یکیش اینه که یه فرکانسیو از مادون قرمز گوشی از طریق ترمینال ارسال کنه