اپلیکیشن

آموزش نصب truecrypt در اوبونتو + applet

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

فایلهای زیادی در سیستم هر کاربر رایانه وجود دارد. فایلهایی که عمده‌ی آنها معمولی و بی اهمیت‌اند (حداقل از اهمیت کمی برخوردارند). اما در بین این فایلها، همیشه فایلها و اطلاعاتی با برچسب شخصی و محرمانه نیز وجود دارد. هیچ کاربری تمایل ندارد اطلاعات محرمانه موجود در رایانه‌اش در دسترس همه باشد. حفاظت از اینگونه فایلها از درجه بالایی برخوردار است. همه کاربران در حفظ اینگونه فایلها می‌کوشند و به هیچ عنوان تمایل ندارند هیچکس به آنها دسترسی داشته باشد. (حداقل کاربران محتاط که همینطورند!)

شما برای مخفی کردن و حفاظت از فایلهایتان از چه روشی استفاده می‌کنید؟ چه می‌کنید که تصاویر یا فیلمهای شخصی‌تان در دسترس همه نباشد؟ از اسناد محرمانه و مهمتان به چه صورت نگهداری می‌کنید؟ پوشه‌های حاوی رمز؟ مخفی کردن فایلها با روشها و ترفندهای مختلف؟ اینها روشهای خوبی است، اما به نظر شما کامل است؟ کاربر حرفه‌ای را نیز فریب می‌دهد؟ نه، این بهترین روش نیست. کاربر حرفه‌ای به راحتی به فایلهای شما دسترسی خواهد داشت. بهترین روش را میتوان در این نرم‌افزار مشاهده کرد

truecrypt-ubuntu1304

در این آموزش نحوه نصب این برنامه امنیتی به نام truecrypt را به شما خواهیم آموخت. این برنامه نیز همانند برنامه‌های دیگر یک ppa برای نصب شدن دارد که نسخه آخر برنامه را به شما ارائه میدهد همچنین میتوانید اپلت مخصوص آن را نیز در کنار برنامه داشته باشید تا در زمان نیاز بتوانید به سرعت به برنامه دسترسی داشته و به آسانی درایو های رمزنگاری شده خود را باز کنید. برای شروع ترمینال را باز کرده و دستور زیر را در آن وارد نمایید

sudo add-apt-repository ppa:stefansundin/truecrypt

سپس برای آپدیت لیست پکیج ها و نصب برنامه دستور زیر را وارد کنید

sudo apt-get update; sudo apt-get install truecrypt

پس از بستن برنامه آیکون اپلت را میتوانید مشاهده کنید که در بالای صفحه نمایش داده می‌شود.

اگر به هر دلیلی میخواهید این برنامه را پاک کنید از دستورات زیر برای پاک کردن برنامه و همچنین پاک کردن ppa آن استفاده کنید.

sudo apt-get remove truecrypt


sudo apt-add-repository --remove ppa:stefansundin/truecrypt


sudo apt-get update

در صورت داشتن هر پرسش در مورد این برنامه و یا درخواست آموزش کار با آن میتوانید نظر خود را در دیجی اسپارک ثبت کنید

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه