آردوینو آموزش آردوینو جاوا اسکریپت Javascript نرم افزار

برنامه نویسی به زبان جاوا اسکریپت روی آردوینو – ایجاد Pulse روی LED

Arduino-javascript-with-Johnny-five-led-Pulse-tutorial-digispark
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در این قسمت از آموزش جاوا اسکریپت آردوینو همانند قبل به ال ای دی فرمان می‌دهیم. ولی با این تفاوت که فرمان به صورت پالس Pulse توسط برد آردوینو در بستر توسعه Johnny-Five به LED ارسال می‌شود. یک مثال بسیار ساده برای کنترل ال ای دی LED توسط برد آردوینو می‌باشد. لازم به ذکر است که در هر آموزش یک ویژگی منحصر به فرد برای یادگیری زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت Javascript روی آردوینو بررسی می‌شود. در این حالت مانند دیگر آموزش‌های دیجی اسپارک موارد زیادی بحث نمی‌شود. صرفا یک کد ساده به زبان جاوا اسکریپت Javascript و تحلیل آن مطرح می‌شود.

 

مفهوم پالس pulse در الکترونیک

اینکه پالس چیست و چطور محاسبه می‌شود و چه کاربردی دارد، شامل چندین واحد درسی دانشگاهی می‌شود. بنابراین در این قسمت یک توضیح خیلی ساده در مورد پالس خواهم داد. پالس Pulse به جابجایی سطح ولتاژ گفته می‌شود. اگر به صورت یک فرکانس منظم و پشت سر هم ارسال شود، قطار پالس نامیده می‌شود. به طور معمول برای راه اندازی یک سرو موتور Servo motor از پالس یا موج PWM استفاده می‌کنیم. یا مثلا برای روشن کردن ال ای دی RGB نواری یا LED Neopixel از پالس یا موج PWM استفاده می‌کنیم. در اثر تغییرات دامنه فرکانسی، خروجی تغییراتی می‌کند. در ادامه آموزش جاوا اسکریپت آردوینو توسط پایه‌های PWM برد آردوینو به ال ای دی LED پالس ارسال می‌کنیم. برنامه‌ی به کار رفته در این آموزش حالت Fade برای ال ای دی ایجاد می‌کند.

 

برنامه Pulse LED در جاوا اسکریپت

var five = require("johnny-five");
var board = new five.Board();

board.on("ready", function() {

 // Create a standard `led` component
 // on a valid pwm pin
 var led = new five.Led(11);

 led.pulse();

 // Stop and turn off the led pulse loop after
 // ۱۰ seconds (shown in ms)
 this.wait(10000, function() {

  // stop() terminates the interval
  // off() shuts the led off
  led.stop().off();
 });
});

همانند مراحل قبلی نرم افزار Notepad++را باز کنید. کدها را در آن وارد کرده و در مسیر C:\users\yourpc ذخیره کنید. من فایل را در مسیر C:\Users\Arvand به اسم pulseled.js ذخیره کردم. حال وارد Node.js command prompt شده و دستور زیر را وارد کنید. در این برنامه ال ای دی ۵ بار به صورت چشمک زن روشن به نرمی و خاموش و روشن می‌شود.

node pulseled

 

اتصال led به آردوینو در Johnny five به زبان جاوا اسکریپت آردوینو - دیجی اسپارک

 

برنامه Fade LED جاوا اسکریپت آردوینو

var five = require("johnny-five");
var board = new five.Board();

board.on("ready", function() {

 var led = new five.Led(11);

 led.fadeIn();

 // Toggle the led after 5 seconds (shown in ms)
 this.wait(5000, function() {
  led.fadeOut();
 });
});

باز هم مانند مراحل قبل که در آموزش شروع برنامه نویسی به زبان جاوا اسکریپت Javascript در آردوینو led blink توضیح داده شد. کدها را در نرم افزار Notepad++ وارد کرده و در مسیر C:\users\yourpc ذخیره کنید. من فایل را در مسیر C:\Users\Arvand به اسم fadeled.js ذخیره کردم. حال وارد Node.js command prompt شده و دستور زیر را وارد کنید. در این برنامه ال ای دی به حالت Fade in روشن شده و ۵ ثانیه روشن می‌ماند. سپس به حالت Fade Out خاموش می‌شود.

node fadeled

برنامه نویسی جاوا اسکریپت آردوینو Arduino and javascript - دیجی اسپارک

 

برنامه Pulse Animation LED جاوا اسکریپت آردوینو

var five = require("johnny-five");
var board = new five.Board();

board.on("ready", function() {

 // Create a standard `led` component
 // on a valid pwm pin
 var led = new five.Led(11);

 // Instead of passing a time and rate, you can
 // pass any valid Animation() segment opts object
 led.pulse({
  easing: "linear",
  duration: 3000,
  cuePoints: [0, 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1],
  keyFrames: [0, 10, 0, 50, 0, 255],
  onstop: function() {
   console.log("Animation stopped");
  }
 });

 // Stop and turn off the led pulse loop after
 // ۱۲ seconds (shown in ms)
 this.wait(12000, function() {

  // stop() terminates the interval
  // off() shuts the led off
  led.stop().off();
 });
});

باز هم مانند مراحل قبلی کدها را در نرم افزار Notepad++ وارد کرده و در مسیر C:\users\yourpc ذخیره کنید. من فایل را در مسیر C:\Users\Arvand به اسم animationled.js ذخیره کردم. حال وارد Node.js command prompt شده و دستور زیر را وارد کنید. در این برنامه LED به صورت تدریجی روشن و روشن‌تر می‌شود.

node animationled

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

پروژه

برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۰۳۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه