آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو پکیج سنسور آردوینو

ساخت حرکت سنج با سنسور تشخیص حرکت PIR

نوشته شده توسط محمدی

سنسورهای تشخیص حرکت PIR به مراتب پیچیده تر از دیگر سنسورها از جمله سنسور فتوسل ، تیلت سوئیچ و FSRs ها می‌باشد. دلیل این موضوع متغیرهای چندگانه‌ای است. این متغییرها بطور همزمان روی سنسور تشخیص حرکت تاثیر می‌گذارد.

سنسور تشخیص حرکت PIR motion detector از دو بخش گیرنده تشکیل شده است. هر دو بخش بخاطر مواد سازنده آن به طول موج IR یا مادون قرمز حساسیت نشان می‌دهند. یک لنز گمبدی شکل روی سنسور تشخیص حرکت وجود دارد. این لنز فقط در افزایش محدوده دید سنسور کمک می‌کند.  زمانی که سنسور تشخیص حرکت PIR در حالت پایه خود قرار دارد؛ هردو سنسور یک میزان از شدت نور مادون قرمز محیط را دریافت می‌کنند.

در آموزش قبلی با سنسور تشخیص حرکت PIR شیوه راه اندازی و مدیریت این سنسور با برد آردوینو Arduino آموزش داده شد. در این پست شیوه ساخت یک دستگاه تشخیص حرکت بسیار ساده را آموزش خواهم داد. از این دستگاه در راهروها و یا اتاق‌ها می‌توانید استفاده کنید. خروجی رله را به هر وسیله‌ای از جمله آژیر و یا سیستم روشنایی بدهید. در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو Arduino دیجی اسپارک همراه باشید.

 

هنگامی که یک جسم گرم همانند انسان یا حیوان از روبروی سنسور تشخیص حرکت PIR عبور کند؛ سنسور اول جسم را شناسایی و یک ولتاژ مثبت ایجاد می‌کند. حال اگر جسم همچنان به حرکت خود ادامه دهد؛ سنسور دوم حرکت را تشخیص داده و یک ولتاژ منفی ایجاد می‌کند. این دو ولتاژ که یکی مثبت و دیگری منفی‌ست بیانگر حرکتی در محیط است.

سنسور تشخیص حرکت

سنسور تشخیص حرکت PIR مجهز به یک محافظ می‌باشد. این محافظ از جنس سیلیکون شفاف تهیه شده است. در مقابل تابش IR  و نقشی که این محافظ ایفا می‌کند محافظت از سنسور در مقابل گرد و خاک و دیگر چیزهاست.

 

وسایل لازم:

اتصالات :

کدهای برنامه :

 

درباره نویسنده

محمدی

دانشجوی رشته متولورژی و علاقه مند به علم و تکنولوژی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه