مدارهای الکترونیک

آموزش ساخت مدار تست LED با باتری

مداری برای تست LED - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

برای شما امروز آموزش مداری را آماده کرده ام کهاین مدار بیش از اندازه ساده است. شاید با دیدن این مدار خنده بر لبانتان بنشیند!!!

اما اشتباه نکنید کارایی این مدار بسیار مفید و ارزشمند است. این مدار برای چک کردن LED های SMD کاربردی است وهمچنین برای تست، یک رشته از LED ها که لازم است حتما بدانید تمامی LED ها درست نصب شده اند، به کار می رود.

 وقتی بخواهید رشته را در جایی که مد نظرتان است نصب کنید به سادگی از این مدار کمک بگیرید و قبل از آویزان کردن ببینید تک تک آنها روشن می شوند یا نه. گاهی اوقات با بکار بردن  LED با رنگهای متفاوت شما رشته ای رنگارنگ ساخته اید که باز هم می توانید با این مدار به راحتی ترتیب رنگی آنها را تست کنید.

شماتیک مدار:

مداری برای تست LED - دیجی اسپارک

ساخت و ساز تسترLED

مداری برای تست LED - دیجی اسپارک

ساخت این مدار همانطور که در شماتیک مشاهده کردید به سادگی است دو مقاومتΩ۴۷ ، ¼W  را به دو قطب مثبت و منفی باتری لحیم کاری می کنیم. از یک عایق برای دو پایه مقاومت استفاده می شود. یک خمیدگی در انتهای سرب مقاومت ها ایجاد می کنیم. ممکن است در هنگام ایجاد این خمیدگی ممکن است پایه ی مقاومت شکسته شود اما به راحتی می توان مقاومت را تعویض کنید و دقت لازم را بکار برید که این بار نشکند.

در این مدار از یک باتری لیتیوم ۳ ولت استفاده کرده ایم. اگر یک ولتاژ قوی تر و بیش از سه ولت نیاز دارید یک فلاش باتری  را مثل ( CR123  یا  DL123) جایگزین  باتری ۳ ولت کنید. اگر باتری ۳ولت در دسترس ندارید از دو باتری ۱٫۵ ولتی استفاده کنید و آنها را به هم بچسبانید.

چرا از باتری سه ولت استفاده کنیم ؟

اگر شما می خواهید طبق شکل یک چراغ LED را آزمایش کنید یک باتری ۳ ولت کافی است. از طرفی اتصال جریان، در حدود ۳۰ میلی آمپر است که بسیار کوتاه است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۵ دیدگاه