تکنولوژی سخت افزار

مروری کوتاه بر تاریخچه دزدگیرها

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

در ادامه با دیجی اسپارک همراه باشید : آیا تا کنون به این اندیشیده اید که دزدگیر از کجا آمده است ؟! شاید شگفت زده شوید اگر بدانید دزدگیر قدمتی هزار ساله دارد زیرا میل به حفاظت و امنیت ریشه در تاریخ بشری دارد. مورخان بر این عقیده اند که ایده نخستین دزدگیر ها درست زمانی شکل گرفت که انسان آموخت برای زندگی و دارایی هایش ارزش تعیین کند. پیش از اینکه هیچ یک از دستگاه های هشدار امروزی اختراع شوند این حیوانات بودند که صاحبان خود را از حضور دزدها با خبر می کردند. آنها بر این باورند که در ۳۸۶ قبل از میلاد مسیح رومی ها از غاز برای آگاهی از خطر بهره می بردند. زمانی که محافظان و سگ ها خواب بودند متجاوز به راحتی از میان آنها می گذشت اما صدای پرندگان و بر هم زدن بال هایشان دیگران را از حضور آن با خبر می کردند.  در سال ۱۷۰۰ میلادی مخترعی انگلیسی به نام تیلدسلی اولین سیستم هشدار را با قرار دادن تعدادی زنگ مکانیکی روی در و اتصال آن به قفل ها ساخت. اگر فردی تلاش می کرد با یک کلید مشابه یا هر ابزار دیگری در را باز کند زنگ ها به صدا در می آمدند و صاحب خانه را از حضور یک مزاحم مطلع می ساختند.

 در سال ۱۸۵۰ میلادی مخترع امریکایی راسل پاپ کشف کرد که چگونه با استفاده از الکتریسیته ، آهنربا و زنگ می توان یک دزدگیر یا همان سیستم هشدار مدرن ساخت. در این سیستم که باید به طور مجزا بر روی هر یک از درب ها و پنجره ها وصل می شد عبور جریان سبب ارتعاش در آهنربا می شد. در سال ۱۸۵۳ پاپ سیستم خود را به ثبت رساند و در سال ۱۸۵۶ آن را در معرض عموم قرار داد. دو سال بعد پاپ به بیماری حصبه مبتلا شد و اختراع خود را به ادوین هولمز فروخت. هولمز تصمیم گرفت تجارت دزدگیر خود را به نیویورک ببرد جایی که او اعتقاد داشت همه ی دزد های کشور در آن زندگی می کنند!

در سال ۱۸۵۹ جرج اف میلیکن سیستم هشدار را بهبود بخشید. او آلارمی طراحی کرد که می شد آن را در اتاق ها یعنی جایی  که در برابر ورود دزد ها ضعیف بود به کار برد.او سیم هایی را از تمام پنجره ها و درها عبور داد و به هریک از آنها شماره ای یگانه داد که به یک زنگ مشخص متصل می شد. با به صدا در آمدن آلارم صاحبخانه متوجه می شد دزد از کدام قسمت وارد شده است.   در آن سالها الکتریسیته همچون رازی در میان مردم و حتی دانشمندان بود و خرید یک دزدگیر که با نیروی الکتریکی کار می کرد بسیار دلهره آور بود. با این وجود هولمز از تبلیغ محصول خود دست بر نداشت. او جزوه ای از ۳۰  مشتری و شخصیت برجسته نیویورک درباره محصول خود تهیه کرد و توانست در کمتر از دو سال شمار مشتریان خود را به ۱۲۰۰ نفر برساند.   او از پای نایستاد و بار دیگر سیستم خود را بهبود بخشید. سیستم جدید او می توانست با استفاده از ساعت، آلارم را خاموش یا روشن کند و تا زمانی که زنگ به طور دستی ریست نمی شد به آلارم ادامه می داد. این سیستم ها درون یک جعبه چوبی به همراه یک زنگ هشدار قرار گرفتند.  در سال ۱۸۸۰ الکتریسیته در لامپ های شهری مورد استفاده قرار گرفت و این نیروی رازآلود به امری عادی برای مردم تبدیل شد.

در سال ۱۹۰۵ کمپانی تلفن و تلگراف، تجارت پرسود هولمز را خرید و آن را به سیستم هشدار اضطراری پلیس و آتنش نشانی متصل کرد. در سال ۱۹۷۰ سنسورهای حرکتی ای که با استفاده از امواج فراصوت کار می کردند معرفی شدند و درهای تازه ای به دنیای سیستم های هشدار گشودند. در سال ۱۹۹۰ قیمت دزدگیرها به طرز چشمگیری کاهش یافت که آن را برای خانه و کسب و کار مقرون به صرفه می کرد.  امروزه با پیشرفت هایی که در تکنولوژی بی سیم و سیگنال های ماهواره ای صورت گرفته شما می توانید از راه دور سیستم های امنیتی خود را کنترل کنید و پیام های هشدار را بر روی تلفن هوشمند خود مشاهده کنید. شما نیز می توانید با بهره گیری از استعداد خود و کیت های دانشجو کیت همین امروز دزدگیر خود را داشته باشید

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه