مدارهای الکترونیک

نور فعال رله با ای سی ۵۵۵

نور فعال رله با ای سی 555 ـ دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

امروز در کار گاه به شما مداری آموزش می دهیم  که در این مدار نور فعال رله با استفاده از تایمر آی سی ۵۵۵ و یک مقاومت وابسته به نور و یا همان LDR کار می کند.این مدار به شکل یک رله حساس به نور در یک سیستم زنگ  است و یا از آن برای خاموش و روشن کردن یک لامپ استفاده می کنند، به اینصورت که در غروب آفتاب با کم شدن نور محیط روشن می شود و در طلوع آفتاب با زیاد شدن نور محیط خاموش می شود.

شماتیک مدار:

نور فعال رله با ای سی 555 ـ دیجی اسپارک

مقدار پتانسیومتر R1 را انتخاب می کنیم.اینکه پتانسیومتر را با چه مقداری انتخاب کنیم به مقاومت LDR  بستگی دارد.

 شرایط عادی زمانی که نور در حال کم شدن در LDR است، ولتاژ در سراسر LDR کمتر از ۱/۳ ولت است . خروجی ای سی ۵۵۵ در حال حاضر بالا است.

هنگامی که نور از بین می رود یا توسط یک مزاحم قطع می شود، ولتاژ در سراسر آن بالای ۲/۳  Vcc  افزایش می یابد . و فلیپ فلاپ ای سی قطع می شود . خروجی کم می شود و رله فعال می شود . هنگامی که نور در محیط باشد دوباره بازسازی می شود و ولتاؤ کمتر از ۱/۳ Vcc می شود ، دوباره فلیپ فلاپ قطع می شود و باعث می شود  ولتاژخروجی  به بالا رود و رله کم کم  خاموش می شود.

تفاوت  ولتاژ ۱/۳ Vcc باعث خاموش و روشن شدن رله می شود . این دیفرانسیل را می توان با اتصال یک مقاومت R2 در طرح کلی کاهش دهیم . همچنین می توانیم از یک رله ۶ولت یا یک رله ۱۲ولت با جریان حداکثر ۲۰۰ میلی آمپر استفاده کنیم .

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه