مدارهای الکترونیک

آموزش ساخت مدار هشدار شکست لامپ خودرو

هشدار شکست لامپ خودرو - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

مدارات و پروژه های الکترونیک روز به روز بیشتر و پیچیده تر می شوند .و برای یک تازه کار و دانش آموز مبتدی کار را بسیار دشوار کرده است . امروز در کارگاه آموزشی من پروژه جالب با قطعات گسسته و در دسترس آموزش می دهم .مدار یک چراغ اخطار بسیار اساسی برای آگاه کردن شما از شکستن چراغ اتومبیلتان مثل چراغ های عقب اتومبیل که از روزانه کمتر به آنها توجه می کنید . این مدار کوچک را می توان در تمامی اتومبیل ها با سیستم های تامین برق ۱۲ولت استفاده می شود.

شماتیک مدار :

 هشدار شکست لامپ خودرو - دیجی اسپارک

در مدار ، یک نوع اپتوکوپلر TLP521-1 همان  (PC1) در مدار برای نظارت بر وضعیت لامپ قراردارد . هنگامی که سوئیچ ماشین را را روشن می کنید یک جریان از طریق دیود ۱N5401 همان (D1&D2) درمدار،لامپ روشن شود.دیود ساطع کننده نور در چراغ یک نتیجه به اپتوکوپلر می فرستد و ترانزیستور BC559 همان (T1) غیر فعال می شود .در صورت خرابی چراغ ، اپتوکوپتر خاموش می شود و فورا چراغ اخطار قرمز(LED1) از طریق (T1) فعال می شود.

مقاومت R3 برای عامل LED1 است و مقاومت R2  (توجه داشته باشید K100  برای این مدار به عنوان آزمایشی انتخاب شده است) برای تعیین آستانه سوئچینگ از ترازیستور (T1) درنظر گرفته شده است.

با کمی مهارت و چابکی می توانید به آسانی این مداررابسازید می توانید برد را بر روی یک قطعه کوچک چوب نصب کنید نمونه ما در وسایل نقلیه مختلف به صورت گسترده تست شده است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه