آردوینو آموزش آردوینو پروژه های آردوینو پکیج سنسور آردوینو

آموزش کار با ماژول دماسنج آنالوگ J34 آردوینو Temperature sensor

Arduino-Sensor-Kit-temprature-sensor-j34-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

کنترل دمای محیط در پروژه ها از اهمیت ویزه ای برخوردار است. توسط سنسور دماسنج دمای محیط خوانده شده و در صورت عبور از حد مجاز تعریف شده ، هشدار داده می‌شود. در ادامه مجموعه آموزش پکیج ۳۷ سنسور آردوینو راه اندازی سنسور دما آنالوگ J34 را توضیح خواهم داد. در این آموزش به بررسی سنسور دماسنج آنالوگ میپردازیم و دمای محیط را کنترل خواهیم کرد. در ادامه آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

ماژول دماسنج آنالوگ Analog temperature sensor

ماژول دماسنج Analog Temperature با سنسور دماسنج آنالوگ J34 به صورت مقاومتی تغییرات دما را می سنجد. خروجی ماژول به صورت ۳ پایه می‌باشد. سنسور دماسنج به ترتیب دارای ۳ پایه Signal – VCC – GND می‌باشد. سنسور دماسنج آنالوگ بوده و با پایه آنالوگ میکروکنترلرها ارتباط برقرار می‌کند. با اتصال پایه سیگنال آنالوگ سنسور دماسنج به برد آردوینو – Arduino UNO دمای محیط خوانده شده و سپس نمایش داده می‌شود. در ادامه به بررسی کدها برای راه اندازی سنسور دما می‌پردازیم.

 

هدف آموزش دماسنج آنالوگ J34:

با استفاده از ماژول دماسنج Analog Temperature J34 دمای محیط را سنجیده و در سریال مانیتور نرم افزار آردوینو نمایش می‌دهیم. همانطور که اشاره کردم عملکرد این سنسور به صورت آنالوگ در خروجی قرار می‌گیرد. یعنی اینکه ولتاژ ایجاد شده دارای مقادیر آنالوگ است. یعنی تمامی مقادیر از عدد اعشار و صحیح را در بر میگیرد. اینگه پروتکل ارتباطی آنالوگ با دیجیتال چه تفاوتی دارد؛ مبحث پیچیده الکترونیک است و از مطرح کردن در اینجا خارج است.

 

وسایل مورد نیاز مدار دماسنج آنالوگ J34:

ماژول دماسنج آنالوگ J34 از پکیج ۳۷ سنسور آردوینو

برد آردوینو Arduino UNO SMD با تراشه CH340

کابل فلت ۴۰ رشته نری به مادگی Male to Female

 

اتصالات:

  • پایه S (سنسور) سنسور دماسنج – Analog Temperature را به پایه A0 آردوینو وصل می‌کنیم.
  • پایه GND سنسور دماسنج – Analog Temperature را به پابه GND آردوینو وصل می‌کنیم.
  • پایه VCC سنسور دماسنج – Analog Temperature را به پایه ۵ ولت آردوینو وصل می‌کنیم.

 

کد دماسنج آنالوگ J34 آردوینو:

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

 

حال کد را در نرم افزار آردوینو – Arduino کپی و سپس کامپایل کنید. همانطور که در کدها توضیح داده شده است با اتصال پایه سیگنال سنسور دماسنج آنالوگ به پایه A0 یا آنالوگ آردوینو، سنسور دماسنج عمل کرده و تغییرات دمای محیط را می‌سنجد. سریال مانیتور را باز کنید. همانطور که مشاهده می‌کنید سنسور دمای خوانده شده در محیط را نمایش می‌دهد. با گذشت زمان، دمای سنسور به مقدار ثابتی رسیده و دمای محیط را نمایش می‌دهد.

 

 

تحریک سنسور دماسنج آنالوگ – Analog Temperature sensor J34

سنسور دماسنج آنالوگ به صورت مقاومتی تعییرات دما را می‌سنجد. حال برای افزایش دمای سنسور ، از فندک استفاده می‌کنیم. با نزدیک کردن حرارت به سنسور، دما افزایش پیدا کرده و از مقدار حدودی ۳۲ درجه سانتی گراد به ۱۲۰ درجه سانتی گراد خواهد رسید.

پروژه:

اخیرا تصمیم گرفته‌ایم برای تعامل بیشتر با شما کاربران و ایجاد موقعیتی در راستای رقابت دانش کاربران، در انتهای هر آموزش یک پروژه تعریف می‌کنیم. به اولین کاربری که به پروژه تعریف شده پاسخ صحیح بدهد، بن خرید به ارزش ۳۰ هزار تومان از فروشگاه دانشجو کیت ارایه خواهد شد. پروژه: با افزایش دما، پس از اینکه دمای سنسور به مقدار قابل توجهی رسید، رله فعال شده و دما توسط ال سی دی نمایش داده شود.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴۴ دیدگاه