نرم افزار گنو/لینوکس

معرفی سه ابزار Cloning

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

عملیات cloning چیزی جز کپی کردن محتوای هارد دیسک یک سرور در یک دیوایس ذخیره سازی دیگر(مثلا یک دیسک دیگر) یا یک فایل image نیست. انجام عملیاتcloning روی یک دیسک در دیتاسنتر های مدرن می‌تواند بسیار مفید واقع شود:
۱- تهیه ی نسخه ی پشتیبان کامل از سیستم
۲- ریکاوری سیستم
۳- ارتقاء هارد
۴- تبدیل یک سرور فیزیکی به یک ماشین مجازی و …

همانطور که متوجه شدید cloning در زندگی روزمره هم می‌تواند بسیار مفید باشد، در این پست تعدادی از ابزار های مربوط به این کار را معرفی می کنیم. این ابزار ها برای سیستم عامل های گنو/لینوکس، *BSD و OS X در دسترس هستند اما برای ویندوز مطمئن نیستم.

 

Clonezilla
Clonezilla برنامه‌ای برای cloning پارتیشن ها و دیسک است. این برنامه شباهت زیادی به برنامه‌های True Image و Norton Ghost دارد. این برنامه بیشتر کاربرد خانگی دارد و برای تهیه ی نسخه ی پشتیبان در سیستم‌های خانگی استفاده می شود، اما نسخه‌ای از این برنامه وجود دارد که می‌تواند هم‌زمان از بیش از چهل سیستم بکاپ بگیرد، این نسخه بیشتر در دیتاسنتر ها مورد استفاده قرار گرفته و Clonezilla SE نام دارد. Clonezilla برای اینکه بتواند بهینه‌تر کار کند فقط از بلاک های استفاده شده ی هارد بکاپ می گیرد.
فایل سیستم‌هایی که توسط این برنامه پشیبانی می شوند:
ext2, ext3, ext4
reiserfs
xfs
jfs
FAT
NTFS
HFS+
UFS
minix
VMFS

clonezilla-0

 

clonezilla-1

 

خانواده dd
هشدار: dd/ddrescue/dcfldd ابزار های بسیار قوی هستند، وقتی از آن‌ها استفاده می‌کنید باید بدانید که دقیقاً چه کاری انجام می‌دهید وگر نه ممکن است به اطلاعات خود صدمه بزنید.

دستور dd می‌تواند یک فایل را کپی کند، از آن جایی که در لینوکس برای هر دیوایس یک فایل در نظر گرفته می‌شود(مثلا /dev/sda برای هارد اول) می‌توانید از آن برای کپی کردن محتوای هارد استفاده کنید:

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb bs=1M conv=noerror

برای کپی کردن یک پارتیشن:

dd if=/dev/sdc3 of=/dev/sdd3 bs=4096 conv=noerror

dcfldd
dcfldd یک فورک از GNU dd است که ویژگی‌های مفیدی به آن اضافه کرده است. این برنامه بیشتر روی امنیت کار تمرکز کرده است.در مثال زیر از هارد sda بکاپ گرفته و آن را در فایل “/nfs/sda-image-server2.dd” ذخیره کردیم:

dcfldd if=/dev/sda hash=md5,sha256 hashwindow=10G md5log=md5.txt sha256log=sha256.txt 
hashconv=after bs=512 conv=noerror,sync split=10G splitformat=aa of=/nfs/sda-image-server2.dd

این برنامه سعی می‌کند قبل از اینکه به دیتای خراب برسد، اطلاعات سالم را بخواند و از آن‌ها بکاپ تهیه کند.

 

Mondo Rescue
Mondo Rescue یک نرم‌افزار برای عملیات Cloning قاابل اطمینان است و می‌تواند از سرور یا دسکتاپتان بکاپ گرفته و آن را روی CD-R, CD-RW, DVD-R[W], DVD+R[W], NFS، هارد دیسک یا نوار های tap بنویسد. Mondo توسط کمپانی های صاحب نامی مانند Lockheed-Martin، Nortel Networks، Siemens، HP، IBM و هزار شرکت دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این برنامه از RAID های نرم‌افزاری و سخت افزاری هم به خوبی پشتیبانی می کند.
تعدادی از فایل سیستم‌هایی که توسط این برنامه پشیبانی می شوند:

VM ½
RAID
ext2, ext3, ext4
JFS
XFS
ReiserFS
VFAT
mondo-rescue

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه

  • با عرض ادب و احترام خدمت شما مهندسین گرامی
    بنده از آلمان با شما ارتباط میگیرم و می خواستم بدانم که برای دریافت آموزش های IOT Raspberry Pi من چگونه می توانم اقدام کنم و بفرمایید که بر اساس چه پلتفرمی آموزش می دهید.
    با سپاس