رباتیک

۵ کاربرد مهم رباتها در پزشکی

5 کاربرد مهم رباتها در پزشکی - دیجی اسپارک
نوشته شده توسط اروند طباطبایی

امروزه رباتها ابزار بسیار مناسبی برای کمک به پزشکان شده اند و نقش بی بدیل آنها در علم پزشکی هر روز بیشتر میشود .به همین خاطر است که موسسه ی ملی بهداشت امریکا (NIH)بودجه پژوهشهای رباتیکی را افزایش قابل توجهی داده است .NIH تنها حامی پروژه های رباتیکی نیست و شرکتهای دیگری هم برای گسترش علم رباتیک در پزشکی اعلام آمادگی کرده اند . بودجه ی در نظر گرفته شده از طرف NIH برای این پروژه برای ۵ سال آینده ۲٫۳ میلیون دلار است .

در ادامه ۵ کاربرد مهم رباتها در پزشکی را معرفی میکنیم:

 5 کاربرد مهم رباتها در پزشکی  - دیجی اسپارک

جراحی:

در سال گذشته تنها راه درمان بیماری صرع جراحی دستی مغز بود .این جراحی همراه با ایجاد حفره ای در مغز است .امروزه محققان دانشگاه وندربیلت بر روی یک پروژه ی رباتیکی کار میکنند که درمان بیماری صرع را راحت تر و امن تر میکند .دانشگاه وندربیلت یک دانشگاه آمریکایی است. (این دانشگاه بخصوص در حیطه ی علوم پزشکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به حساب می‌آید، به طوری که در سال ۲۰۰۸، دانشکده پزشکی این دانشگاه در رتبهی۱۶ ایالات متحده، و در رتبهی۲۰ جهانی قرار داشت.)سیستم جراحی داوینچی در حال حاضر ۱٫۵ میلیون جراحی موفقیت آمیز انجام داده است .این روش جراحی توسط پزشکان در سراسر جهان مورد استفاده قرار میگیرد .هدف این روش حذف روشهای تکراری و آسان کردن عمل جراحی است . سیستم جراحی داوینچی یک سیستم جراحی رباتیک که جراحان را قادر به انجام جراحی های پیچیده می سازد.

پرستاری :

 5 کاربرد مهم رباتها در پزشکی  - دیجی اسپارک

روش دیگر برای آزاد کردن وقت پرستاران , کمک بیشتر و به موقع به همه ی بیماران ,استفاده از رباتها است .این رباتها قادر خواهند بود تا با دقت و سرعت داروها را به بیماران برسانند و حتی نمونه گیری کنند .TUG و HOSPI دو ربات هستند که در حال حاضر با استفاده از سیستم GPS در بیمارستانها خدمت میکنند .

کمک به افراد معلول :

 5 کاربرد مهم رباتها در پزشکی  - دیجی اسپارک

اوایل سال جاری REWALK تاییده ی خود را از انجمن دارو و غذای امریکا گرفت .این ربات یک همراه مطمئن برای افرادی است که قادر به راه رفتن نیستند .REWALK رباتی پوشیدنی است که در صورت گسترش آن در سراسر کشورها کمک بزرگی به جامعه ی بیماران معلول میکند .

مراقبت از سالمندان:

جمعیت سالمندان در اکثر کشورها رو به افزایش است .این خود مستلزم این است که امکانان مراقبی از سالمندان هم به مراتب رشد کنند .PARO PEARL, و PEPPER سه رباتی هستند که در حال حاضر به سالمندان خدمت میرسانند .یکی از وظایف آنها این است که اگر سالمندی دچار ناتوانی جسمی باشد و احیانا به زمین افتاد ,پرستاران را خبر میکند!در شرایط کمتر جدی این رباتها میتوانند برای سالمندان یک سرگرمی باشند .افرادی که دچار زوال مغزی شده اند میتوانند با استفاده از این رباتها بیماری خود را سریعتر بهبودی ببخشند .هدف اصلی رباتها برای سالمندان ایجاد استقلال برای آنهاست .بهترین نمونه این رباتها iRobot’s Roomba است .این ربات محل زندگی سالمندان را تمیز نگه میدارد و باعث راحتی کارها برای سالمندان میشود .

کمک به اوتیسم :

یکی دیگر از وظایف رباتهای پزشکی کمک به افراد مبتلا به بیماری اوتیسم است .بیماری اوتیسم (درخودماندگی یا Autism) یکی از بیماری های جدی گروه بیماری های رشدی اختلالات طیف اوتیسم بوده که در اوایل دوره کودکی (معمولا قبل از ۳ سالگی) ظاهر می شود. هرچند علایم و شدت آن در افراد مختلف، متفاوت است، اما همه انواع اوتیسم برتوانایی برقراری ارتباط با دیگران توسط کودک، تاثیر می گذارد. علایم و نشانه های اوتیسم بیشتر اوقات قبل از سن ۳ سالگی شروع به ظهور می کنند. در اوایل والدین کودک مبتلا به اوتیسم متوجه می‌شوند که کودکشان شروع به صحبت کردن نکرده و مانند سایر کودکان هم سنش رفتار نمی کند.رباتها میتوانند این کودکان را اجتماعی تر و بیماری انها را برطرف کنند .رباتی در دانشگاه نوتردام ساخته شده که کودکان را تشویق به گفتگو و تعامل اجتماعی میکند . دانشگاه نوتردام یا نوتر دیم ‏یک دانشگاه پژوهشی کاتولیک در ایالت ایندیانا در آمریکا است.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه