دسته‌بندی

۶ دلیل برای استفاده از Custom ROM ها

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

اندروید خام در طول سالهای تولید خود راه زیادی را پیموده است و برنامه نکسوس برای جایگزینی Custom ROM ها در سریعترین زمان ممکن با نسخه های جدید تر و بهبود یافته تر به نظر موفقتی آمیز بوده است و همیشه سریعترین راه برای تجربه جدیدترین ها بوده است. با این حال تولید کنندگان دیگر تلفن‌های همراه اندرویدی هماره رام های شخصی خود را میساخته اند و آن را به روش‌های خود توئیک و بهینه میکردند اما تجربه کاربران همیشه در این رام ها خوب نبوده و آن چیزی که باید باشد را ندیده اند.

چرا باید هنوز دنبال یک Custom ROM خوب و نصب آن باشیم و اصلاً Custom ROM ها در حقیقت چه رام هایی هستند؟

۱ – افزایش حریم خصوصی

تلفن‌های هوشمند این روزه هرجایی که شلوارهایمان باشند حضور دارند (جیب شلوار ها بهترین خانه اسمارتفون ها است) آن‌ها حتی به کیف پول‌های ما نیز نفوذ کرده‌اند حتی در جاهایی مثل اتاق نشیمن؛ ماشین ؛ دفتر کار و در همه این مکان ها اطلاعات زیادی را جمع آوری میکنند و مارا از خودمان بهتر میشناسند؛ تمام جست‌و‌جو های شما و جاهایی که می‌روید و برنامه روزانه تان و حتی خرید های شما و حتی شناختن صدای شما از اطلاعاتی است که یک اسمارتفون در اختیار دارد و میتوانید آن را به سازندگان و هر شخص دیگری تحویل دهد. آن‌ها واقعاً با این حجم از اطلاعات چکار میکنند؟ جواب کاملاً واضح است.

شما میتوانید با رام های کاستوم شده معتبر جلوی این کار را بگیرید و به معنای واقعی یک تلفن با امنیت و حریم شخصی خوب داشته باشید. همچنین شما بر روی رام های کاستوم کنترل بیشتری دارید و میتوانید دقیقاً برنامه‌ها و سرویس هایی را که به آن‌ها اطمینان دارید استفاده کنید. و همچنین دسترسی های مشخصی را میتوانید به برنامه‌ها اختصاص دهید و دیگر نمیتوانند هرکار که خواستند را انجام دهند. برای مثال چرا باید یک برنامه فایل منیجر دسترسی استفاده از دوربین و یا خواندن پیام‌های شخصی شما را داشته باشد؟

رام هایی همانند سیانوژن مود نیز گزینه هایی را در اختیار شما قرار خواهند داد تا نوشته‌های خود را به راحتی رمزنگاری کنید. بدون نیاز به استفاده از یک برنامه اضافی.

CustomROM2015-Privacy

۲- پاک کردن برنامه‌های انگل

اسمارتفون ها همیشه به همراه برنامه‌های اضافی عرضه می‌شوند که ما هیچ‌گاه از آن‌ها استفاده نخواهیم کرد همچنین سرویس دهندگان نیز معمولاً برنامه‌های شخصی خود را بر روی تلفن نصب و اجرا میکنند. حتی تلفن‌های نکسوس نیز به همراه برنامه‌های گوگل عرضه مشوند که بسیاری از آن‌ها مورد نیاز نیستند. شما بیشتر این برنامه هارا نمیتوانید در حالت عادی حذف کنید. یعنی دسترسی کامل به تلفن خود حتی ندارید. اندروید فقط به شما اجازه غیرفعال کردن برنامه‌ها را میدهد؛ نه بیشتر ؛ یعنی هنوز آن‌ها در تلفن شما هستند و پاک نشده‌اند فقط از دید شما محو شده اند. مهاجرت کردن بر روی Custom ROM ها این اجازه را به شما میدهد تا همه چیز گوشی خود را دستکاری کنید و حتی لانچر اصلی آن را نیز با لانچر دلخواهتان به طور کامل جایگزین کنید.

CustomROM2015-Google-Apps

۳- افزایش عمر تلفن شما

وقتی من یک کامپیوتر را میخرم صاحب سخت‌افزار آن نیز خواهم شد و این سخت‌افزار برای من کارخواهد کرد تا موقعی که از آن خسته شده و بخواهم آن را تعویض کنم. اما در مورد تلفن‌ها اینطور نیست. هر تولید کننده تاریخی را برای منقضی شدن تلفن شما ارائه خواهد کرد و پس از آن دیگر پشتیانی از تلفن شما را قطع خواهد کرد. حالا شما مسئول ایرادات پیش آمده و مشکلات امنیتی و باگ ها هستید و مهتر از آن دیگر به روز رسانی دریافت نخواهید کرد که از دستگاه خود لذت ببرید و سریع خسته شده و به فکر تعویض تلفن هوشمند خود خواهید افتاد. بیشتر تلفن‌ها زمان پشتیبانی حداکثر دو ساله دارند و پس از آن دیگر شرکت از آن‌ها پشتیبانی نخواهد کرد. این وضع غیرقابل تحمل خواهد شد وقتی تلفن شما کمتر از دوسال کار کرده است و هنوز سرپا است و مجبور به تعویض آن هستید.

سوئیچ کردن به رام های کاستوم با وجود جامعه توسعه بسیار قوی که دارند به معنی به روز بودن همیشگی و بدون تأخیر است. و شما میتوانید همیشه از تلفن خود لذت ببرید.

CustomROM2015-Update

۴ – کمتر به شرکت های بزرگ وابسته باشید

این شرگت های بزرگ هستند که تصمیم میگیریند تلفن شما در به روز رسانی های بعدی یک قابلیت را دریافت کند یا خیر. به همین دلیل است که ممکن است یک قابلیت نرم افزاری بسیار خوب هیچ‌گاه در تلفن شما و در رام استوک آن توسعه داده نشود. و یا شاید برنامه و ویژگی ارائه شده آنقدرها هم برای تلفن شما بهینه نشده باشد و در آپدیت های بعدی نیز به آن توجه نشود. ممکن است شما توئیک یک تولید کننده را بیشتر دوست داشته باشید اما در رام رسمی امکان استفاده از آنهارا ندارید. به شخصه این حالت را اصلاً دوست ندارم و با آن مخالف هستم. چرا که وابسته بودن به شرکت های بزرگ جلوی لذت بردن و پیشرفت تلفن همراه شما را خواهد گرفت و شما همیشه محدود به آن چیزی هستید که تولید کننده برای شما تصمیم گرفته است.

۵ – استفاده از نرم‌افزار های متن باز

اندروید یک سیستم عامل متن باز است. با این حال ممکن است شما در نسخه های کارخانه ای آن را اصلاً احساس نکنید. چرا که رام ها و کرنل هایی که بر روی تلفن خود دارید توسط سازنده ها دستکاری و توئیک شده‌اند و نمیتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید. حال اگر یک رام کاستوم بر روی تلفن خود داشته باشید میتوانید هر آنچه را که بخواهید دستکاری کنید. حتی میتوانید به جامعه متن باز نیز کمک کنید و با استفاده خود از رام های مشکلات را گزارش کرده و توسعه دهندگان سریعاً آن را رفع کنند.

CustomROM2015-F-Droid

۶ – شخصی سازی همه چیز

صحبت از آزادی است. آنقدری که هر کاری میخواهید با تلفن خود انجام دهید. توئیک های اضافه و حتی شخصی سازی کل تلفن.

دوست دارید ساعت در وسط نوتیفیکیشن بار باشد؟ رام های کاستوم قابلیت تنظیم آن را دارند و هزار ها تنظیم دیگر که با تلفن خود احساس راحتی بیشتری بکنید.

CreateCyanogenModThemes-Installed

آیا Custom ROM ها را امتحان خواهید کرد؟

به شخصه از رام ها رسمی تا جایی که پشتیبانی شوند استفاده میکنم و پس از قطع شدن پشتیبانی از گوشی به رام های کاستوم معروفی مانند سیانوژن مود کوچ میکنم. نظر شما چیست؟ آیا با توضیحات بالا حاضر به استفاده از رام های کاستوم هستید؟

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه