گنو/لینوکس

۷ توزیع لینوکسی برای اجرا در raspberry pi

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

از آنجایی که توزیع رزبین یک توزیع استاندارد برای رزبری پای محسوب شده و شرکت raspberry فقط اقدام به توسعه همین توزیع میکند. دیگر توزیع‌های نیز جوامع خود را به کار گرفته‌اند و نسخه های مخصوص رزبری پای خود را عرضه کرده اند. با این حال هنوز هم رزبین در این عرصه پیشتاز میدان است و شاید بتوان گفت که جامعه های کاربری دیگر توزیع‌ها باید سخت تر تلاش کنند. نسخه های دیگر لینوکس را نمیتوان به صورت مستقیم بر روی رزبری نصب و راه اندازی کرد. برای همین باید نسخه مخصوص معماری ARM برای رزبری توسعه داده شود. این روز ها مایکروسافت نیز با‌عرضه ویندوز ۱۰ برای رزبری به شدت در ذوق کاربران خود زده است و هر آنچه که از این ویندوز انتظار داشتیم نقش بر آب شد و بهتر است استفاده از آن را کاملاً فراموش کنید. در زیر ۷ توزیع لینوکسی که برای رزبری بهینه شده‌اند را معرفی میکنیم.

توزیع‌های دسکتاپ

رزبین

در اولین مقام سیستم عامل مخصوص خود این برد قرار دارد که به طور کاملاً ویژه برای آن توسعه داده شده است و در بیشتر آموزش‌های موجود نیز از آن استفاده می‌شود. مراحل نصب آن نیز بسیار ساده است و افراد تازه کار نیز میتوانند به راحتی آن را نصب کنند.

فدورا ۲۱

خوشبختانه نسخه Arm فدورا نیز برای رزبری عرضه شده است و طرفداران آن میتوانند از فدورا روی رزبری لذت ببرند. میتوانید این سیستم عامل را از طریق berryboot نصب کنید که نصب آن نیز بسیار ساده و لذت بخش است.

اوبونتو ۱۵٫۰۴ ماته

بیشتر کاربران رزبری وابسته به اوبونتو خود هستند و برای همین تیم اوبونتو نیز نسخه مخصوص رزبری را با دسکتاپ ماته عرضه کرده است. ماته طراحی شده است تا به راحتی بر روی دسکتاپ هایی با حداقل سخت‌افزار اجرا شود که به همین دلیل یم انتخاب ایده‌آل برای raspberry به شمار می آید.

Risc OS

یک توزیع مخصوص رزبری است که انحاصارا توسط acorn computers در انگلیس طراحی شده است و به نظر توزیع خوبی می‌آید. نکته قابل توجه این است که risc os مخصوصاً برای دستگاه‌های ARM توسعه داده می‌شود و نمیتوانید آن را بر روی سیستم‌های معمولی اجرا کنید.

Gentoo

یکی از جایگزین های دوست‌داشتنی به جای رزبین و فدورا لینوکس جنتو است اما نصب آن در raspberry پای آنقدرها هم ساده نیست و مانند نسخه معمولی آن نخواهد بود. با این حال امکان‌پذیر است و میتوانید روش آن را در ویکی مخصوص جنتو مشاهده کنید و آن را در raspberry خود نصب نمایید.

توزیع‌های مدیاسنتر

بعضی کاربران نیز raspberry خود را به عنوان مدیا سنتر استفاده میکنند که بهترین کار نصب یک توزیع مدیاسنتری بر روی دستگاه است

دو توزیع خوب برای این کار را در زیر مشاهده خواهید کرد.

OSMC

یکی از توزیع‌های موفق همچون raspbmc همین توزیع osmc است و میتوان گفت این توزیع نیز به موفقیت خوبی رسیده است و در مقایسه با نسخه اصلی دارای پشتیبانی از پلاگین ها و سرویس های بیشتری میباشد. این سیستم عامل بر پایه kodi نوشته شده است.

Openelec

این توزیع نیز بر پایه kodi نوشته و ساخته شده است و یک فورک محبوب برای مدیاسنتر است و میتوانید با آن به راحتی استریم کرده و از کانال‌های مختلف اینترنتی نیز فیلم ببینید همچنین اینتریس این توزیع نیز بسیار پویا تر از دیگر توزیع‌ها است

انتخاب شما چیست؟ از raspberry چه استفاده هایی میکنید؟

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه