آردوینو آموزش آردوینو

روش ایجاد دو سریال مانتیور مجزا در نرم افزار آردوینو Arduino IDE

How-to-set-2-serial-monitors-in-Arduino-IDE-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

زمانی که با دو برد آردوینو و یا بیشتر برنامه نویسی می‌کنید، متوجه خواهید شد که امکان باز شدن دو سریال مانیتور به صورت همزمان امکان پذیر نیست. در این آموزش نحوه‌ی ایجاد سریال مانیتور با پورت‌های مختلف را آموزش خواهم داد. در ادامه با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 

چرا دو سریال مانتیور

شاید اگر تازه شروع به کار با بردهای آردوینو کرده باشید، این سوال برای شما پیش بیاید، که چرا با اتصال چند برد آردوینو به همان تعداد سریال مانیتور نیاز داریم؟ این سوال را با یک مثال ساده پاسخ می‌دهیم. تصور کنید قرار است با دو ماژول بلوتوث یکی در نقش SLAVE و دیگری در نقش MASTER جهت انتقال دیتا کار کنید. هر ماژول بلوتوث به یک برد آردوینو متصل است و باید از طریق سریال مانتیور از طریق AT COMMAND، ارتباط بین دو ماژول را برقرار کنید. اتصالات را انجام می‌دهید و سپس سریال مانیتورها را باز می‌کنید. اما در لحطه اول متوجه خواهید شد که امکان باز شد سریال مانیتور دوم وجود ندارد و عملا بی فایده است. برای برطرف شدن مشکل از روش زیر استفاده خواهیم کرد.

How to set 2 serial monitors in Arduino IDE-digispark

 


دو سریال مانیتور با دو پورت متفاوت


روش اشتباه! در ابتدا نرم افزار آردوینو را باز کنید. برای برد اول تنظیمات را انجام داده و آپلود کنید. سپس بر روی گزینه New کلیک کرده و یا CTRL+ N را بزنید. یک تب برای شما ایجاد خواهد شد. تنطیمات برد دوم را برای این تب انجام داده و سپس آپلود کنید. تا این مرحله هر دو برد با دو پورت PORT متفاوت به درستی آپلود شده است. حال سریال مانیتور برد اول را باز کنید. سپس بر روی تب دوم رفته و سریال مانیتور برد دوم را باز کنید! بله! همانطور که مشاهده می‌کنید، امکان باز شدن دو سریال مانیتور وچود ندارد! جهت برطرف شدن مشکل همانند روش زیر اقدام کنید:

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

همانطور که مشاهده می‌کنید دو سریال مانیتور با دو پورت جداگانه خواهید داشت.

سریال مانیتور 2 در برد آردوینو - دیجی اسپارک

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک   دانشجوکیت    digispark    daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه