آردوینو آردوینو Arduino Uno آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

آموزش راه اندازی ماژول جی پی اس gps NEO6m با آردوینو نانو Nano

GPS-Neo6M-arduino-nano-tutorial-digispark
نوشته شده توسط محمدرضا یاورزاده

ماژول جی پی اس gps neo 6m یکی از پیشرفته‌ترین ماژول‌های GPS است و ساخت شرکت UBLOX می‌باشد. (GPS(Global Positioning System یا سامانه موقعیت یاب جهانی ، سیستمی متشکل از ۲۴ ماهواره است که به دورزمین می‌چرخند. می‌توان با برقراری ارتباط با آنها توسط دستگاه یا ماژول gps مختصات موقعیت جغرافیایی را بدست آورد. ماژول neo 6mV2 با استفاده از دو پین rx , tx با اردینو ارتباط برقرار می‌کند. می‌توان با آن با ماهواره‌های GPS ارتباط برقرار کرد و مختصات موقعیت جغرافیایی را بدست آورد. در این آموزش قصد داریم که با استفاده از این ماژول و برد اردوینو ماژول Neo 6mV2 gps را راه اندازی کرده، مختصات موقعیت مکانی را بدست بیاوریم. آن را در سریال مانتیور اردوینو مشاهده کنیم. در این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی دیجی اسپارک همراه باشید.

 


۱معرفی ماژول GPS Neo 6m


ماژول GPS Neo 6m V2.0

ماژول gps neo 6m همانطور که در بالا گفته شد یک ماژول gps است و با برقرای ارتباط با ماهوارههای gps مشخصات موقعیت مکانی را بدست اورده و با ارسال آن به اردینو می تواند مختصات موقعیت مکان را ارائه دهد.ماژول NEO-6m از خانواده گیرنده های GPS شرکت U-blox هست که بر پایه موتور مکانیابی پر قدرت ۶ U-blox طراحی و ساخته شده است که بدلیل ابعاد کوچک ، وزن کم و مصرف پایین می تواند در ربات ها مخصوصا ربات های پرنده و دستگاه های gps و ماکانیابی به کار روند.از دیگر تکنولوژی های این ماژول می توان به قدرت حذف نویز آن اشاره کرد که می تواند پر نویز هم عمل کند. این ماژول در بازه ۵تا۳ ولت کار می کند.ماژول دارای حافظه داخلیeepromبه منظور ذخیره تنظیمات است.ماژول NEO 6M V2 دارای باطری داخلی و انتن gps است که بروی آن یک کریستال RTC هم تبیعه شده است.این ماژول ازرابط سریال TTL پشتیبانی می کند و می تواند از طریق دوپین RXوTX با اردینو ارتباط برقرار کند.اطلاعات مکان یابی با دقت بسیار بالا ،جرم کم و ابعاد کوچیک،مصرف پایین و راه اندازی سریع و ساده باعث محبوبیت ماژول در کاربردهای صنعتی و فردی شده است.

gps neo6 module arduino tutorial-digispark

 

اتصالات ماژول و اردوینو

پین RX ماژول gps neo 6m را به پین ۳ دیجیتال اردینو و پین TX این ماژول را به پین ۲ دیجیتال اردینو وصل کنید. پین VCC ماژول را پین ۵V برد اردوینو و پین GND ماژول را به یکی از پین GND برد اردینو متصل کنید. و سپس انتن ماژول GPS را نیز به محل اتصال ماژول NEO-6M متصل کنید. با اینکه رنج ولتاژ این ماژول ۲٫۷ تا ۳٫۳ قرار دارد اما در برخی سری های این ماژول رگولاتور قرارداده شده است، به همین دلیل باید پین VCC ماژول به پین ۵V اردنو متصل گردد. اما اگر ماژول شما دارای رگولاتور داخلی نبود ،پین VCC ماژولتان را به پین ۳٫۳V اردینو متصل کنید.

 


۲- کتابخانه GPS آردوینو


کتابخانه SoftwareSerial

این کتابخانه به صورت پیشفرض بروی نرم افزار اردوینو نصب شده است.همانطور که میدانید بردهای اردوینو دو پین سخت افزاری برای ارسال و دریافت دیتا دارند(tx,rx). برای اینکه در اردوینو پورت سریال جدید و یا به عبارت بهتر پورت سریال مجازی ایجاد کنیم می توانیم ازاین کابخانه استفاده کنیم.کتابخانه SoftwareSerial در اردینو کاربرد های زیادی علاوه بر افزودن پورت سریال مانند دریافت و ارسال دیتا، نمایش دیتا و … دارد.

 

کتابخانه Gpsneo

از کتابخانه برای دریافت مختصات gps ماژول های neo استفاده می شود.از قابلیت های این کتابخانه می توان به دریافت تاریخ و سرعت و مختصات موقعیت و… اشاره کرد.در این آموزش از این کتابخانه برای را اندازی ماژول neo-6m استفاده کرده ایم. برای دریافت فایل این کتابخانه میتوانید از این لینک استفاده کنید.برای افزودن کتابخانه به اردوینو می توانید از طریق نوار بالای نرم اقزار اردوینو sketch را انتخاب کرده و سپس از منو include library کتابخانه را به اردوینو اضافه کنید.

 


۳- کدنویسی GPS آردوینو Nano


کد آردوینو Arduino

کدهای راه اندازی این ماژول بسیارساده است. توضیحات موردنیاز نیز در داخل کدها نوشته شده است.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

پس از برقراری اتصالات کدهای زیر را بروی اردینو خود آپلودکنید. بعد از اپلود شدن کد بروی اردینو ماژول GPS شروع به برقراری ارتباط با ماهواره های GPS می کند، بعدچند دقیقه یا چند ثانیه که بستگی به مکان شما دارد ،ماژول به ماهواره های GPS متصل می شود و مختصات موقعیت مکانی را درقالب لینک Google Map ارائه می دهد. دقت کنید باید تا متصل شدن ماژول به ماهواره های gps صبور باشید.وقتی که اتصالات را برقرار کردید ماژول یکبار چراغ ابی زده و سپس فرایند متصل شدم به ماهواره ها را آغاز می گند، و بعد از کتصل شدن به صورت مداوم led آن چشمک خواهد زد. باهربار ریست کردن اردوینو اطلاعات موقعیت gps به روز خواهد شد.

 


وسایل مورد نیاز


۱-برد اردینو (می توانید از برد های اردینو NANO,UNO,… استفاده کنید.)

۲-ماژول GPS NEO-6M ورژن۲

۳-انتن GPS

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۰۳۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

محمدرضا یاورزاده

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۳ دیدگاه