اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء تئوریک سخت افزار

ARM پردازنده گرافیکی mali-470 را معرفی کرد

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

امروز ARM نسخه جدید پردازنده گرافیکی خود با نام mali-470 را معرفی کرد که به صورت کلی برای پوشیدنی ها و اینترنت اشیاء طراحی شده استاین پردازنده کمی شبیه به پردازنده ۴۰۰ این کمپانی است که ببسیار موفق عمل کرده است و در بیشتر اسمارت فون ها به کار میرود. از مهمترین ویژگی‌های این پردازنده این است که نصف میزان انرژی که توسط مدل ۴۰۰ مصرف میشد را مصرف میکند که آن را برای استفاده در چیزهایی که با مشکل کمبود ارنژی همراه هستند مناسب میکند و همچنین از ایجاد گرمای بیشت از حد نیز جلوگیری خواهد شد.

Mali-470-normalized-energy-efficiency- Arm

ARM پردازنده را ارتقا داده است تا بتوانید میزان انرژی کمتری مصرف کند. همچنین میکرومعماری آن بهبود هایی داشته است و برای استفاده به عنوان clock gating سخت جان تر شده است. همچنین تنظیماتی انجام شده است تا هسته ها بتوانند توان بیشتری داشته باشند و از power gating برای کنترل مصرف و دما استفاده کنند. همانند مدل ۴۰۰ مدل Mali-470 نیز از پردازنده ۱ به ۴ پیکسل تبدیل شده است تا قدرت بیشتری را ارائه کند.

به عنوان یک پیشرفت در طراحی دوباره mali-470 فضای کمتری را نسبت به نسل های قبلی مخصوصاً mali-400 میگیرد.

Mali-470-evolution- Arm

در حالت کلی این پردازنده گرافیکی برا پوشیدنی ها و دستگاه‌های الکتریکی هوشمند و خودکار طراحی شده است . برای پشتیبانی از این امر mali-470 از open gl 2 و ۱٫۱ که کمترین سطح پوشیدنی های اندرویدی است استفاده میکند. این در حالی است که open gl 3 جدید تر است اما دستگاه‌های الکتریکی و پوشیدنی بیشتر مصرف انرژی را مدنظر قرار خواهند داد بنابراین داشتن یک دستگاه که هم مصرف کمی داشته باشد هم قدرت بالای بهترین گزینه است که چیپ mali-470 آن را برای شما فراهم خواهد کرد.

با این حال این چیپ راه زیادی را در پیش دارد و کمی طول میکشد تا وارد بازار محصولات شود و احتمالاً در نیمه دوم ۲۰۱۶ شاهد استفاده از این چیپ در دستگاه‌ها خواهیم بود و از نیمه اول سال ۲۰۱۷ این دستگاه‌ها را در بازار محصولات مشاهده خواهیم کرد.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه