گنو/لینوکس

۳ توزیع زیبا در سال ۲۰۱۵

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

به پایان سال ۲۰۱۵ نزدیک می‌شویم و هنوز هم هستند کاربران لینوکسی که به دنبال یک توزیع بسیار زیبا و گرافیکی برای استفاده کردن باشند و گرافیک در سیستم عامل و به رخ کشیدن آن به دوستان ویندوزی خود را در اولویت قرار داده باشند. امسال چیزهای بسیار جالبی همانند اوبونتو فون ها و تایزن و میکروکامپیوتر های لینوکسی و توزیع‌های جدید را داشتیم.

در کنار تمامی این پیشرفت‌ها و کارهای انجام شده میخواهیم نگاهی به ۳ توزیع زیبای لینوکسی بپردازیم که یکی از آن‌ها به نام elementary os در امسال رشد بسیار خوبی داشته است.

Evolve OS

Evolve_OS

همانطور که از اسمش پیداست یک سیستم تکامل یافته است و اکنون از solus os راه خود را جدا کرده است. البته بیس و پایه آن نیز از solus os گرفته نشده است و از پایه و ابتدا نوشته شده است. این سیستم عامل از یک نسخه فورک شده است پکیج منیجر PiSi استفاده میکند. البته هنوز در حال توسعه است و در نسخه های اولیه خود به سر میبرد و باید شاهد پیضرفت های بیشتری از آن باشیم. یکی از زیباترین و ذاب ترین قسمت‌های این سیستم عامل دسکتاپ آن با نام budgie است. که برپایه گنوم ۳ طراحی شده است و شباهت‌هایی با سیستم عامل کروم دارد و زیبا به نظر میرسد. از آنجایی که هنوز در نسخه های اولیه به سر میبرد میتوانید آن را جهت تست در اوبونتو نیز نصب کرده و تجربه جدید داشته باشید.

Ozon OS

Ozon_OS

مطمئناً اسم NUMIX را شنیده اید. پروژه ای یک تم محبوب و با استفاده بالا تولید کرده است. تمی که باعث زیبا‌تر شدن دسکتاپ های زیادی برای کاربران شده است. جای تعحب ندارد اگر بگوییم که تم های نامیکس همیشه جزو بهترین ها و پرطرفدار ترین های برای نه تنها اوبونتو بلکه بیشتر توزیع‌های لینوکسی بوده اند.

به همین دلیل تیم توسعه آن تصمیم گرفته تا یک توزیع لینوکسی مخصوص خود را نیز داشته باشد. اسم این توزیع ozon os است و در مراحل اولیه توسعه و ساخت به سر میبرد. دسکتاپ پیشفرض آن بسیار شبیه گنوم شل طراحی شده است اما دقیقاً مانند یکدیگر نیستند. البته که این توزیع یک توزیع زیبا در رده نامیکسی ها و طراحی و هنر numix به شمار خواهد رفت.

Elementary OS Freya

elementary_OS_Freya

این توزیع همیشه مورد تهاجم کاربران لینوکسی بوده است و بیشتر افراد عقیده دارند که ایده‌های خود را از Osx گرفته است. با این حال زیبایی مهمترین خواسته بعضی از کاربران است و برای آن‌ها مهم نیس و البته کم نیستند کاربرانی که در تلاش هستند تا سیستم آن‌ها شبیه به Osx باشد. بر خلاف دو تزیع قبلی که همه نوپا بودند elementary توزیعی است که قبلاً نیز شاهد آن بوده‌ایم و نسخه های luna و jupiter از آن منتشر شده بودند . بر خلاف اوبونتو و بیشتر توزیع‌های دیگر elementary از جدول و برنامه خاصی برای ارائه نسخه های بعدی خود پشتیبانی نمیکند و هر موقعی که حوصله داشته باشند و چیز تازه‌ای برای گفتن باشد نسخه جدیدی را ارئه میدهند. هنوز هم خیلی از افراد هستند که این توزیع را در رده بندی جزو اولین توزیع زیبای لینوکسی دسته بندی میکنند. البته رشد چشمگیر و بسیار سریع آن نیز در لیست توزیع‌های سایت‌هایی همچون distrowatch به خوبی گویای این مطلب میباشد.

نظر شما چیست؟ آیا زیبایی برای شما اهمیت دارد و یا همیشه در ترمینالی تاریک زندگی خود را سپری میکنید؟

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه