گنو/لینوکس

۱۰ راه ساختن پسورد تصادفی در لینوکس

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

یکی از خصوصیات بزرگی که گنو/لینوکس دارد این است که انجام دادن یک کار در آن ممکن است صد ها راه مختلف داشته باشد حتی چیزی ساده مانند تولید رمز عبور تصادفی :).از پسورد های ساخته شده که امنیت خوبی نیز اغلب برخوردارند میتوانید به عنوان پسورد های امن استفاده کنید.در ادامه با ده روش برای ساختن پسورد های تصادفی با استفاده از ترمینال را دردیجی اسپارک به شما نشان خواهم داد.

دستوراتی که در ادامه مشاهده خواهید کرد تست شده هستند و روی توزیع لینوکسی شما کار خواهند کرد اما اگر از ویندوز استفاده میکنید شاید باید از اخرین نسخه نرم افزار Cygwinاستفاده کنید (در این هم تست نشدند همه)

برای رمز عبور های تصادفی ساخته شده حتما لازم نیست تمام رمز عبور را استفاده کنید.شما میتوانید n کاراکتر اول یا اخری که مد نظرتون هست استفاده کنید تا نیازی به نرم افزار های ذخیره رمز عبور نداشته باشید یا میتوانید از نرم افزار های امن یاد داشت رمز عبور استفاده کنید.

روش زیر با متد SHA تاریخ را hash میکند , از طریق base64 اجرا می شود و سپس خروجی ۳۲کاراکتر خروجی میدهد:

روش زیر با استفاده از /dev/urandom ساخته میشود و خروجی آن تنها رمز عبور معمولی است که به راحتی میتوانید انها را تایین کنید.خروجی این متد هم ۳۲ کاراکتر است :

روش زیر با استفاده از تابع rand در openssl است که ممکن است روی سیستم شما نصب نشده باشد اما نکته خوب این است که بقیه راه ها وجود دارند :

روش زیر مانند روش های دیگر کار میکند اما در جهت عکس , و خروجی ان قدرتمند است:

یک روش دیگر با استفاده از ویژگی های urandom که با استفاده از دستور رشته ها که رشته ها اینجا فیلتر خروجی هستند ایجاد میشوند:

password_606-11387690

یک نسخه حتی ساده تر urandom :

یک دستور dd بسیار مفید:

شما حتی میتوانید یک رمز عبور وارد کرده و رمز عبور قدرتمند تری را بر اساس آن تحولیل بگیرید مانند حالت زیر:

اگر دارید میروید تا از راه حل های بالا استفاده کنید شاید بد نباشد که به راه حل پایین نیز توجه کنید.شاید بخواهید هر چند وقت با استفاده از یک فایل اقدام به تولید رمز عبور های تصادفی کنید.با randpw میتوانید هر زمانی که میخواهید اقدام به تولید رمز های تصادفی کنید.شما میتوانید فایلی که از ان ساختید را به ~/.bashrc انتقال دهید.

common-passwords

و حالا کدی که هم در لینوکس هم در ویندوز و هم در مک قابل استفاده است,اما مانند روش های قبل قدرتمند نیست اما میتواند مفید باشد:

در این دستور هر چیز دیگرری را میتوانید به جای date قرار دهید. باز هم اگر دستورات دیگری برای تولید پسورد های خوب میشناسید به ما معرفی کنید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه