اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء تئوریک پایتون Python

ساخت اسکریپت پایتون در Raspberry Pi OS

create-python-script-in-raspberry-pi-os-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

رزبری پای به دلیل پشتیبانی از Raspberry Pi OS از نرم افزار کدنویسی پایتون Python پشتیبانی می‌کند. پایتون یک زبان برنامه نویسی پرکاربرد و محیط برنامه نویسی بسیار ساده ای دارد و این امکان را به برنامه نویس ها میدهد تا با کمترین خط برنامه نویسی ایده های خود را اجرا کنند. برد رزبری پای Raspberry Pi در بین کاربران به دلیل پشتیبانی از پایتون محبوب بوده و بسیاری از پروژه ها با اسکریپت های پایتون نوشته و اجرا می‌شود. در ادامه با مرجع تخصصی پایتون به زبان فارسی دیجی اسپارک همراه باشید.

 


معرفی کوتاه پایتون


پایتون Python یک زبان برنامه نویسی بسیار ساده و روان است و به کاربران این امکان را میدهد تا در مقایسه با دیگر زبان های برنامه نویسی مثل C , java کمترین میزان خط کدنویسی را داشته باشید. زبان برنامه نویسی پایتون توسط  Guido van Rossum در سال ۱۹۹۱ ثبت و اختراع شده است. پایتون برای وب دولوپرها، توسعه نرم افزار، حل مسائل پیچیده ریاضی و برنامه نویسی سیستم کاربرد دارد. از پایتون به عنوان برنامه وب در سرور، اتصال به سیتسم پایگاه داده، مدیریت داده های بزرگ و حل مسائل پیچیده ریاضی، نمونه سازی سریع و تولید نرم افزار استفاده می‌شود. پایتون در سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز، مک، لینوکس، رزبری پای اجرا می‌شود. آخرین نسخه ارائه شده برای پایتون Python3 است اما همچنان پایتون Python2 محبوب بوده و کاربران زیادی از آن استفاده می‌کنند.

 


نصب پایتون در Raspberry Pi OS


پایتون به صورت پیش فرض در سیتسم عامل OS نصب است. در صورتیکه نصب ندارید، ترمینال Terminal را با کرده و دستور زیر را نصب کنید:

sudo apt install python3-pip

و سپس برای نصب پکیج پایتون دستور زیر ا نصب کنید:

sudo pip3 install simplejson

 


نوشتن اسکریپت پایتون


اسکریپت پایتون مجموعه ای از دستورات در یک فایل است که شبیه به برنامه نویسی طراحی شده است. اسکریپت پایتون از اعداد، توابع و ماژول و کتابخانه های مختلفی پشتیبانی می‌کند. اما قابلیت اصلی آن اجرا از طریق کامند لاین Command line است و با پایتون اجرا می‌شود. پسوند فایل اسکریپت PY است که پس از اتتخاب نام دلخواه برای اسکریپت با .py به اتمام می‌رسد. برای شروع نوشتن برنامه به ترمینال نیاز داریم. از منو رزبری پای ترمینال را انتخاب کنید. برای شروع به ویرایشگر متن nano نیاز داریم و با وارد کردن این دستور در خط فرمان یک پرونده ایجاد می‌کنیم. انتخاب اسم برای فایل دلخواه است. به عنوان مثال من از اسم خودم استفاده می‌کنم:

sudo nano theladypi.py

با وارد کردن این دستور صفحه زیر باز می‌شود:

سپس در صفحه باز شده عبارت زیر را وارد کنید:

جهت ذخیره ابتدا CTRL + X و سپس Y را بزنید.

 


اجرای برنامه پایتون


برنامه ای که به صورت پیش فرض نوشته شده است، را ذخیره کنید. حال برای اجرای همان برنامه کافیست دستور زیر را وارد کنید.

python theladypi.py

 

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه