آموزش آردوینو اینترنت اشیا IOT برد Esp32

طراحی و پیاده سازی آیفون تصویری هوشمند با قابلیت تماس و ارسال عکس

نوشته شده توسط معین صابری

آیفون های در باز کن یا همان اف!اف! یکی از مهم ترین اختراعات بشری است! به کمک این ابزار بدون نیاز به حرکت به سمت درب ورودی منزل، با فشردن یک دکمه در باز خواهد شد. ساده ترین مدل آیفون ها، تا جاییکه خاطر من یاری می کند، یک مدل ساده بوده که تنها در را باز می کرد! پس از آن انتقال صدای دو طرفه نیز به آن اضافه شد. یعنی هم کسی که زنگ را می فشرد و هم صاحب خانه می توانستند با یکدیگر مکالمه داشته باشند. اما امان از خاطرات دوران کودکی! که زدن زنگ همسایه و فرار کردن، آن هم در تابستان ها با تعطیل شدن مدارس، جزیی جدایی ناپذیر از آیفون ها به شمار می رفت. این موضوع به قدری مهم بود که دانشمندان به فکر چاره برای این معضل افتادند. ساعت ها بحث و بررسی و تحقیق در آزمایشگاه های الکترونیک، سرانجام آن ها را به این نتیجه رساند که امکان مشاهده تصاویر نیز به آیفون اضافه شود! بله، ایده ایفون تصویری از همین جا شکل گرفت! امروزه به لطف این تکنولوژی، شیطنت نسل جدید هم تغییر یافته است. چراکه به کمک آیفون تصویری می توانیم چهره افراد را مشاهده کرده و ضمن باز کردن در، با آن ها نیز مکالمه داشته باشیم. اما یکی از پیشرفته ترین نوع آیفون های تصویری، نوع هوشمند آن است. این نوع از آیفون های تصویری، زمانیکه شما در خانه حضور نداشته باشید، در صورت فشرده شدن کلید، با شما تماس تلفنی برقرار کرده و ضمن ارسال تصاویر، می توانید با افراد مکالمه کرده و حتی از راه دور با باز کردن در، اجازه ورود آن ها به منزل را فراهم نمایید. در این آموزش به طراحی و پیاده سازی کیت آیفون تصویری هوشمند می پردازیم. در ادامه این آموزش، با مرجع تخصصی رزبری پای و آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک، همراه باشید.

 


تعریف و کاربرد آیفون تصویری هوشمند


آیفون های تصویری هوشمند یکی از جدیدترین ابزارهای خانه هوشمند به شمار می روند. به کمک این آیفون ها، زمانیکه شما در خانه حضور نداشته باشید، با فشرده شدن کلید، آیفون به تلفن همراه شما متصل شده و می توانید با شخصی که زنگ را فشرده، مکالمه داشته باشید. به عنوان مثال در فیلم زیر می توانید مثالی از عملکرد این سیستم را مشاهده نمایید.

به کمک آیفون تصویری هوشمند، به سادگی می توانید به سادگی حضور افراد را کنترل کنید. به عنوان مثال فرض کنید منتظر یک بسته پستی هستید. اما به هر دلیل در خانه حضور ندارید. مامور پست بسته را برای تحویل می آورد و زنگ را می فشارد. سپس آیفون با شما تماس می گیرد. شما هم با مامور پست صحبت کرده و ضمن مشاهده تصویر وی، در را برای او باز می کنید و بسته را تحویل می گیرید. در این آموزش به پیاده سازی این دستگاه طی یک کیت می پردازیم. بنابراین در قسمت های بعدی به معرفی قطعات پرداخته و درنهایت با ارائه برنامه، به اجرای آن خواهیم پرداخت.

 


ماژول ESP32CAM


ماژول ESP32CAM یک ماژول فوق العاده کاربردی جهت ارسال تصاویر است. این ماژول که در حقیقت یک نوع توسعه یافته برای برد ESP32 به شمار می رود، قادر است تا تصاویر را از دوربین دریافت و ذخیره نماید. وجود قابلیت وای فای نیز می تواند به ارسال تصاویر بی سیم در این ماژول کمک کند.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

 

در این آموزش ما تصاویر را به کمک اینترنت ماژول سیم کارت ارسال می کنیم. روال کلی کار آیفون تصویری به این صورت است که با فشرده شدن کلید، ابتدا یک عکس به کمک ماژول ESP32CAM می گیریم. سپس این عکس را به کمک اینترنت سیم کارت ماژول SIM800L، بر روی سرور آپلود می کنیم. پس از آن لینک تصویر به کاربر پیامک می شود. در نهایت با کاربر تماس صوتی دو طرفه از طریق سیم کارت برقرار می سازیم. پس از اتمام تماس، چنانچه کاربر با شماره سیم کارت آیفون تصویری تماس بگیرد، به رله متصل به خروجی فرمان داده شده و با عمل کردن رله، قفل باز خواهد شد.

 


ماژول سیم کارت SIM800L


ماژول سیم کارت SIM800L یکی از ماژول های فوق العاده کاربردی جهت اجرای پروژه های  از راه دور به شمار می رود. به کمک این ماژول می توانید در بستر شبکه تلفن همراه، به ارسال و دریافت پیامک، برقراری تماس دو طرفه صوتی و اتصال به شبکه اینترنت GPRS بپردازید. این ماژول تنها به یک سیم کارت جهت ارتباط نیاز دارد. از طرفی دیگر وجود فرامین AT استاندارد شده، راه اندازی و کار با این ماژول را بسیار ساده می کند.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

 

در این پروژه از ماژول SIM800L جهت آپلود عکس گرفته شده استفاده می کنیم. در ادامه به کمک قابلیت پیامک آن، لینک تصویر به کاربر پیامک می گردد. در نهایت با برقرای تماس تلفنی و با توجه به قابلیت اتصال میکروفون و بلندگو به ماژول، کاربر می تواند به صورت صوتی با شخصی که زنگ را فشرده، صحبت نماید. همچنین در صورتیکه کاربر با شماره سیم کارت آیفون تصویری تماس بگیرد، ماژول ESP32CAM  با بررسی شماره، در صورتیکه با شماره کاربر که از پیش تعریف شده، یکسان باشد، خروجی رله را فعال کرده تا بدین ترتیب در باز شود.

 


ماژول کاهنده ولتاژ LM2596


ماژول های کاهنده ولتاژ یکی از ابزارهای مهم و پرکاربرد جهت تبدیل و کاهش ولتاژ ورودی به ولتاژ ایده ال در خروجی است. به کمک این ماژول ها می توانید با قرار دادن ولتاژ مد نظر در ورودی، ولتاژ ایده آل خود در خروجی را دریافت نمایید. ماژول های کاهنده ولتاژ دارای دو نوع ولتاژ خروجی ثابت و متغیر هستند. در نوع ثابت ولتاژ خروجی همواره یک مقدار مشخص خواهد بود. اما در نوع متغیر، شما می توانید ولتاژ مورد نظر خود را تنظیم نمایید. ماژول کاهنده ولتاژ LM2596، یک ماژول کاهنده ولتاژ با خروجی متغیر است. به کمک این ماژول می توانید ولتاژ های ورودی تا ۴۰ ولت را به سادگی در خروجی به میزان مد نظر خود تبدیل کنید.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

 

در این آموزش، از آنجاییکه ولتاز کاری ماژول SIM800L بین ۳٫۴ الی ۴٫۳ بوده و ماژول ESP32CAM نهایتا تا ۳٫۶ ولت می تواند تغذیه را بر روی خود تحمل کند، بدین ترتیب به کمک این ماژول ولتاژ خروجی را بر روی ۳٫۵۶ که مناسب هر دو ماژول است، تنظیم می کنیم.  برای تنظیم ولتاژ، بر روی این ماژول یک مولتی ترن قرار گرفته است. با چرخاندن آن پیش از اتصال به ماژول ها، می توانید ولتاژ خروجی را تنظیم کنید. توجه داشته باشید که ماژول SIM800L به تغذیه بسیار حساس است. بنابراین از یک منبع تغذیه با توان حداقل ۳ آمپر برای تغذیه کلیه المان ها نیز، استفاده نمایید.

 


ماژول رله Relay


رله یک سوییچ مکانیکی با قابلیت کنترل از طریق پالس الکترونیکی است. این سوییچ که در سال ۱۸۳۵ توسط جوزف هانری اختراع گردید، امروزه یکی از قطعات بسیار پرکاربرد در صنایع الکترونیک، اتوماسیون صنعتی، خودرو و…. به شمار می رود. در این پروژه نیز، جهت فرمان به موتور فن و فعال سازی آن، از رله نیز استفاده می گردد.

 

جهت راه اندازی رله ها نیاز به طراحی یک مدار خاص وجود دارد. از آنجاییکه فرمان فعال و یا غیر فعال سازی رله از طرف برد ESP32CAM صادر شده و جریان خروجی آردویینو جهت فرمان به رله کافی نیست، حتما جهت تامین این جریان نیاز به یک ترانزیستور خواهیم داشت. از طرفی دیگر، به دلیل ایجاد بارهای سلفی در زمان سوییچ رله، می بایست از یک دیود هرزگرد نیز استفاده نمود.  این در حالیست که در ماژول رله، این مدار از پیش تعبیه شده و شما می توانید به سادگی، این ماژول را به ESP32CAM متصل نمایید.  در این پروژه از ماژول رله جهت کنترل فعلا/غیر فعال سازی قفل استفاده می کنیم. بدین ترتیب با فرمان به رله، تغذیه قفل کنترل شده و در باز خواهد شد.

 


نحوه ثبت هاست و دامین برای آپلود تصاویر


در این پروژه با توجه به ارسال تصاویر و آپلود آن ها بر روی فضای ابری، نیاز به ثبت یک هاست و دامین داریم. البته ثبت هاست و دامین کاری بسیار ساده بوده و ما در اینجا از سرویس های رایگان ابری استفاده می کنیم. شما نیز می توانید از سرویس های غیر رایگان نیز استفاده کنید. برای این مورد، ما از سرویس گیگفا استفاده می کنیم. این سرویس به شما هاست استارت آپ رایگان می دهد.  برای ثبت هاست رایگان گیفا، ابتدا بر روی این لینک کلیک کنید. با کلیک بر روی این لینک، با تصویر زیر رو به رو خواهید شد.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

 

مطابق تصویر فوق، بر روی گزینه ثبت نام هاست رایگان که با فلش قرمز رنگ نیز مشاهده شده، کلیک کنید.  پس از کلیک بر روی این گزینه، صفحه زیر که مشخصات هاست را نمایش می دهد، مشاهده خواهید کرد. در انتهای صفحه، مطابق فلش قرمز رنگ تصویر زیر، بر روی گزینه ثبت سرویس کلیک کنید.

 

پس از کلیک بر روی گزینه فوق، صفحه جدیدی به شکل زیر ظاهر می گردد. در این صفحه می بایت نام مورد نظر و دلخواه را برای هسات خود انتخاب کنید. در ادامه نیز باید رمز مورد نظر برای هاست خود را تعیین کنید. پس از این مرحله، می بایست در کادر مربوط به ایمیل، ایمیل خود را وارد نمایید. لطفا ایمیلی معتبر قرار دهید. چراکه اطلاعات هاست به همین ایمیل ارسال خواند شد.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

 

پس از تکمیل اطلاعات، بر روی گزینه ارسال کلیک کنید.  پس از چند لحظه، ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد. این ایمیل ممکن است در قسمت spam ها قرار گرفته شده باشد. این ایمیل حاوی لینک فعال سازی هاست شماست. بر روی لینک آن کلیک کنید. در اینجا وارد قسمت فعال سازی حساب خواهید شد. برای چند لحظه صبر کنید، سپس با تصویر زیر که اطلاعات کلی از اکانت شما می دهد رو به رو خواهید شد. این تصویر را در جایی ذخیره نمایید؛ چراکه در کدهای برنامه می بایست جهت ارتباط با سرور، نام کاربری و رمز عبور را درج کنید. در این پروژه عکس ها از طریق پروتکل FTP بر ریو سرور آپلود می شوند.

 

پس از طی این مرحله، می بایست یکبار دیگر اکانت خود را تایید و تنظیمات ساده ای را اعمال کنید. برای این منظور می بایست وارد اکانت خود شوید. به همین منظور، در مرورگر خود، آدرس https://cpanel.gigfa.com/ را تایپ نمایید. در این قسمت با باز شدن صفحه، با تصویر زیر رو به رو خواهید شد.

 

در  تصویر فوق، در قسمت username نام کاربری که از طرف پنل دریافت کرده اید را وارد کنید. در قسمت password نیز رمزی که قبلا تعیین کرده اید را قرار دهید. پس از ورود به سایت، با کلیک بر روی گزینه سبز رنگ عبارت approve(در صورت مشاهده) اکانت را تایید و وارد کنترل پنل سایت خود شوید. در کنترل پنل، با تصویر زیر رو به رو می شوید. لطفا بر روی گزینه online file manger که با کادر قرمز رنگ مشخص شده کلیک کرده و وارد قسمت مدیریت فایل ها شوید.

 

با ورود به قسمت مدیریت فایل ها، فایل ها و فولدرها را مشاهده می کنید. در اینجا بر روی فولدر htdosc، مطابق تصویر زیر کلیک کنید.

 

پس از کلیک و ورود به این دایرکتوری، در قسمت پایین مروگر خود، مطابق فلش قرکز رنگ بر روی تصویر مشخص شده کلیک کرده و گزینه new folder  را مطابق تصویر زیر انتخاب کنید.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

 

با کلیک بر روی گزینه new folder، کادری به صورت تصویر زیر ظاهر می گردد. در این کادر عبارت images را تایپ کرده و بر روی گزینه ok کلیک نمایید. در این قسمت فولدری به نام images بر روی سرور ایجاد می گردد. این فولدر محلی جهت ذخیره سازی عکس های ارسالی از سوی ESP32CAM خواهد بود. در این قسمت تنظیمات سرور به پایان می رسد. در قسمت های بعدی شماتیک و کد برنامه و در نهایت اجرا و تحلیل برنامه را خواهیم دید.

 


راه اندازی اولیه برد ESP32 CAM


برای راه اندازی این برد، ابتدا می بایست هسته برد ESP32 را در نرم افزار آردویینو نصب نماییم. به همین منظور، ابتدا مطابق تصویر زیر، بر روی گزینه file و سپس روی گزینه Preferences کلیک نمایید.

نصب ESP32-Cam در نرم افزار آردوینو - دیجی اسپارک

 

پس از انتخاب منوی فوق، با تصویر زیر رو به رو خواهید شد. در قسمت مشخص شده می بایست آدرس لینک دانلود هسته ESP32 برای آردویینو را قرار دهید. این آدرس به شرح زیر است.

https://dl.espressif.com/dl/package_esp32_index.json

توجه: چنانچه از پیش برد ESP8266 را نصب کرده اید، کافیست بین انتهای آدرس ESP8266 و آدرس فوق، یک ویرگول(,) قرار دهید.

پس از این مرحله، نوبت به دانلود هسته برد ESP32 می رسد. برای این منظور، بر روی گزینه Tools آردویینو کلیک نمایید. با کلیک بر روی این گزینه، ابتدا بر روی گزینه Board و سپس Board Manager، همانطور که در تصویر مشخص شده، کلیک نمایید.مراحل نصب ESP32-Cam در نرم افزار آردوینو - دیجی اسپارک

 

پس از کلیک بر روی گزینه Boards Manager، با تصویر زیر رو به رو خواهید شد. در قسمت جستجو، عبارت ESP32 را تایپ نمایید تا مطابق تصویر، این برد در مخازن آردویینو جستجو و یافت شود. مطابق تصویر، پس از اینکه برد ESP32 یافت شد، می بایست بر روی گزینه Install کلیک نمایید تا برد نصب شود. پس از نصب، در منوی Tools، بر روی گزینه Boards کلیک نموده و عبارت Ai Thinker ESP32-CAM را انتخاب نمایید. این مورد را در تصویر زیر مشاهده می نمایید.انتخاب نوع برد برای راه اندازی ESP32-Cam در آردوینو - دیجی اسپارک

 


شماتیک و اتصالات


پس از طی مراحل مربوط به راه اندازی های اولیه، نوبت به سیم کشی و اتصالات مدار می رسد. در ابتدا تصویر زیر، فرم کلی اتصالات و سیم کشی های مدار را نمایش می دهد.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

در ادامه، روال سیم کشی مدار فوق را به صورت زیر، بین ESP32CAM و ماژول SIM800L در پی بگیرید.

SIM800L ESP32CAM
GND GND
TX RX
RX TX

با توجه به اینکه در این پروژه قرار به برقراری تماس صوتی دو طرفه است، لذا میکروفون و بلندگو را به شکل زیر متصل کنید.

 • اتصال پایه MIC+ ماژول به پایه مثبت میکروفون
 • اتصال پایه MIC- ماژول به پایه منفی میکروفون
 • اتصال پایه  SPK+  ماژول به پایه مثبت بلندگو
 • اتصال پایه SPK-  ماژول به پایه منفی بلندگو

در این پروژه یک کلید جهت تشخیص فشرده شدن زنگ ایفون و یک خروجی جهت اتصال به رله برای فرمان دادن به قفل در، تعبیه شده است. کلید تشخیص زنگ به پایه ۱۵ ماژول ESP32CAM به نحوی متصل شده که یک طرف آن به پایه و طرف دیگر آن به زمین متصل شده است. این پایه با مقاومت داخلی به صورت پول آپ تعریف شده تا با فشرده شدن کلید، نقدار آن از ۱ به صفر تغییر یابد. در این شرایط برنامه فشرده شدن کلید را تشخیص می دهد. در کنار این، جهت اتصال رله به ماژول ESP32CAM، به شکل زیر عمل کنید.

 • اتصال پایه VCC به ۳٫۵۶ ولت خروجی ماژول کاهنده ولتاژ
 • اتصال پایه GND به پایه GND ماژول ESP32CAM
 • اتصال پایه IN و یا SIGNAL به پایه شماره ۱۳ ماژول ESP32CAM

برای بخش تغذیه سیستم توجه داشته باشید که خروجی ماژول LM2596، پس از تنظیم ولتاژ به پایه ۳V3 ماژول ESP32CAM و VCC ماژول SIM800L متصل کنید. ولتاژ خروجی ماژول LM2596 را با چرخاندن ولوم آبی رنگ، بر روی ۳٫۵۶ تنظیم کنید.

 


کدهای پروژه آیفون تصویری هوشمند


در این قسمت کدهای پروژه آیفون تصویری هوشمند را مشاهده می کنید. توجه داشته باشید که حین آپلود کدها روی ماژول ESP32CAM، اتصال سریال بین این ماژول و ماژول SIM800L را باز کرده و پس از آپلود کد، مجددا ارتباط را برقرار سازید. توجه داشته باشید که این کدها برای برد ESP32CAM توسعه یافته اند. لذا در منوی Tools و پس از آن با کلیک بر روی گزینه Boards، برد AI Thinker را انتخاب نمایید.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 


اجرای پروژه آیفون تصویری هوشمند


در این قسمت به اجرای پروژه آیفون تصویری هوشمند می پردازیم. روال کلی در اجرای این پروژه به این صورت است که با فشردن کلید مربوط به زنگ، دستگاه ابتدا یک عکس از محیط می گیرد. پس از آپلود عکس روی سرور، پیامک لینک عکس برای کاربر مطابق تصویر زیر ارسال می شود.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

 

با کلیک بر روی لینک عکس، می توانید تصویر ارسال شده را مشاهده کنید.  پس از ارسال پیامک، با شماره تماس کاربر، تماس صوتی دو طرفه برقرار می شود. با قبول تماس، می توانید با فردی که زنگ آیفون را فشرده شروع به مکالمه نمایید.

 

 کاربر می تواند پس از اتمام تماس، با شماره گیری شماره سیم کارت درون دستگاه، رله متصل به دستگاه جهت فرمان به قفل در، فرمان داده می شود.

Design and implementation of smart video ring home with the ability to call and send photos

 

توجه: برای عملکرد بهتر و مطمئن دستگاه، لطفا از سیم کارت همراه اول استفاده نمایید.

 


تحلیل کدهای پروژه آیفون تصویری هوشمند


در این قسمت به تحلیل کدهای پروژه می پردازیم. توجه داشته باشید که درون کدهای برنامه برای هر قسمت توضیح(کامنت) درج شده که با مطالعه آن می توانید روال کامل برنامه را دریابید.  در اینجا اما به صورت مختصر به کدهای برنامه می پردازیم. در ابتدا به کمک تابع زیر، منتظر اتصال ماژول به شبکه GSM می شویم.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 


لوازم مورد نیاز


کیت آیفون تصویری

 


جمع بندی


در این پروژه به طراحی و پیاده سازی کیت آیفون تصویری هوشمند پرداختیم. به کمک این آیفون تصویری، زمانیکه در منزل حضور ندارید، با فشرده شدن کلید زنگ آیفون، یک عکس از محیط گرفته شده و لینک آن پیامک می گردد. پس از این مرحله، آیفون با شما تماس صوتی از طریق سیم کارت برقرار نموده و شما می توانید با شخص پشت در، مکالمه داشته باشید. پس از این، با قطع تماس، چنانچه شما با شماره سیم کارت درون ماژول تماس بگیرید، دستگاه ضمن تشخیص شماره شما به عنوان شماره مجاز، به ارسال فرمان به رله متصل به دستگاه، در را باز خواهد نمود.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۶۴ دیدگاه

 • سلام مهندس
  میشه اموزش ساخت دستگاه cnc با اردوینو و درایوهای DVD رایانه ای قدیمی را بزارید چون تا حالا اموزشی درمورد این پروژه نزاشتید
  و یک سوال درمورد این پروژه
  مهندس داخل فیلم وقتی با کاربر تماس برقرار میشد تصویر زنده طرف هم روی موبایل نشان داده میشد داخل پروژه شما این مورد هم هست؟

  • سلام
   ساخت cnc در تخصص من نیست، اطلاعات مکانیکی نیاز دارد که من در آن سر رشته ندارم.
   در مورد آیفون تصویری، در پروژه ما تنها عکس منتقل می شود. چراکه متاسفانه در ایران امکان مکالمه تصویری در تماس تلفنی توسط اپراتورها پشتیبانی نمی شود.

 • سلام مهندس
  اگه قابلیت تشخیص چهره را هم به این پروژه اضافه می‌کردید فکر کنم بهتر میشد تا موقعی که خودمون می‌رفتیم جلو ایفون درب را باز میکرد
  اما خب همین اینکه میشه با ماژول تماس برقرار کرد و درب را باز کند بازم خوبه

 • سلام ببخشید یک سوال کد نویسی شو با چه زبانی نوشتین ؟می شود کد هاش را پایتون نوشت آیا
  ممنون

  • سلام و خواهش می کنم
   با آردوینو(زبان سی پلاس پلاس) نوشته شده
   بله به زبان میکروپایتون باید کار کنید.

 • سلام مهندس صبح تون بخیر
  مهندس بعضی ها هستند که وقتی دکمه ایفون را فشار میدن میرن پشت ایفون که ایفون ازشون عکس نگیره اگه میشه در اپدیت این پروژه این مورد مهم را هم درنظر بگیرید
  بنظر من اگه میشه یه منوی صوتی با استفاده از ماژول DF player به این پروژه اضافه کنید که وقتی ما با ایفون تماس میگیریم ایفون تماس را جواب بده و منوی صوتی خوانده بشه مثلاً برای چرخش دوربین ۱۸۰درجه به سمت راست عدد ۱ و عدد ۲ چرخش دوربین به سمت چپ ۱۸۰ درجه و یا حتی عدد ۳ چرخش دوربین به بالا و عدد ۴ چرخش دوربین به پایین و در اخر برای باز کردن درب عدد ۵
  و دو عدد سروو موتور هم برای ماژول درنظر بگیریم یکی برای چرخش به سمت چپ و راست و دیگری برای چرخش به سمت بالا و پایین
  البته با وجود این چرخش دوربین بازم نمیشه اطمینان حاصل کرد که دوربین بتونه از شخصی که دکمه ایفون را فشرده عکس بگیره مگر اینکه طرف ادم خوبی باشه و خودش بزاره ازش عکس گرفته بشه
  البته میشه از این قابلیت منو چرخش صوتی به عنوان دوربین هوشمند هم استفاده کرد
  بنظرم مثلاً اگر عدد ۳ چرخش دوربین به سمت بالا است یه عدد ثابت هم درنظر بگیریم که عکس را بگیره مثلاً ۳۱ عدد ۱ عددی ثابت است که بعد از چرخش به سمت بالا عکس را بگیره

  • سلام و ممنونم از شما
   ایده پیام ضبط شده ایده جالبی هست، اما در آیفون تصویری مکالمه اهمیت دارد، بنابراین قرار دادن پیام ضبط شده شاید برای آپشن های دیگر، مثلا کنترل و مشاهده افراد از راه دور خوب باشد.
   در رابطه با عکس گرفتن دوربین هم ایفون تصویری می بایست حتما تصویر افراد را ارسال کند. شاید فرد خلافکاری قصد دزدی داشته و از خالی بودن خانه می خواهد اطمینان حاصل کند.
   ولی برای چرخش دوربین از راه دور ایده ججالبی دارید، پروژه دوربین سیم کارتی را می توانیم با این ویژگی آپلود کنیم

 • سلام مهندس
  یه ایده بسیار جالبی به ذهنم رسید که به پروژه ایفون تصویری یه منوی صوتی اضافه کنیم
  و چند عکس را برای این پروژه تعریف کنیم که وقتی کسی که داخل اون عکس ها تعریف شده زنگ ایفون را فشرد ایفون با ما تماس صوتی برقرار کرده و اسم شخص را بهمون بگه
  و این قابلیت را برای مثلاً ۲ الی ۶ عکسی که تعریف کردیم اجرا کند و اگر شخصی به جز عکس های تعریف شده زنگ ایفون را فشار دهد ایفون تصویری همون تماس و ارسال عکس را اجرا کند
  البته فکر کنم این ایده قابل اجرا نباشد چون فکر کنم خیلی پیچیده و سخت است

  • سلام
   ایده فوق العاده ای بود. واقعا مو به تنم سیخ شد! واقعا فوق العاده و خاص بود. اما برای اجرا فکر می کنم رزبری پای نیاز داشته باشیم. چون بحث تشخیص چهره داریم. ولی فوق العاده بود. مرسی بابت این ایده های عالی

 • سلام مهندس
  اگه خواستید این پروژه را اجرا کنید لطفاً از برد esp32 cam استفاده کنید چون برد رزبری پای خیلی گرونه

 • سلام مجدد
  ببخشید خیلی سوال میپرسم
  میخواستم در رابطه با که با همین ایده پروژه تشخیص چهره از شخص هایی که خودمون میخواهیم ایفون انها را شناسایی کند عکس بگیریم و تبدیل به کد کنیم و این کد ها را داخل کد اصلی قرار دهیم

  • سلام
   خواهش می کنم
   اتفاقا دیجی اسپارک محلی جهت پرسش و پاسخ است. بنابراین بدون نگرانی می توانید سوالات و نظرات خود را مطرح کنید.
   در رابطه با تشخیص چهره، تشخیص چهره با کد عکس ها و مقایسه آن با عکس هایی که جدید گرفته شده، نتیجه مطلوبی در بر نخواهد داشت. چراکه ممکن است افراد لباس های مختلف، آرایش های مختلف و…. داشته باشند و این مورد رد تشخیص چهره بی نهایت موثر است. البته به کمک قابلیت TENSOR FLOW می توانیم عکس ها را با ESP32CAM به سرور پردازش تصویر ارسال کنیم. در این حالت مقایسه روی سرور انجام شده و جواب به ما بر خواهد گشت.

 • سلام مهندس صبح تون بخیر
  مهندس میشه با استفاده از دو ماژول nrf یکی را به esp32 cam و دیگری را به برد اردوینو یا node mcu به همراه نمایشگر متصل کرد و تصویر زنده را با برد nrf دریافت کرد و روی نمایشگر نشان دهد
  و در ادامه با اتصال سروو موتور به esp32 cam و اتصال دو عدد جوی استیک به اردوینو هم تصویر زنده را دریافت کرد و هم بتوان با جوی استیک ها ماژول را به چرخش دراورد

  • سلام و متشکرم از لطف شما
   برای این کار بهتر است از ارتباط وای فای استفاده کنیم، چون ماژول های NRF به نظر می رسد که توان انتقال تصویر را ندارند. برای قسمت دریافت هم چون برد آردوینو کند است، نمی توان تصاویر را با کیفیت بالا مشاهده کرد. برای همین مورد بهتر است سمت گیرنده هم از ESP استفاده کنیم. ولی ایده جالبی است. مرسی از شما و همراهی های بی نظیر شما

 • سلام مهندس میگم می شود یک سنسور حرکتی هم بهش وصل کرد تا به محض اینکه یک نفر آمد حالا چه طرف زنگ آیفون را زد یا نزد همون پروسه عکس گرفتن و فرستادن و اطلاع دادن را انجام بده چون اگر دزد بیاد زنگ نمیزنه که بخواد اطلاع بدهد
  ممنون

 • سلام مهندس
  بنظرم باید قابلیت اضافه کردن کاربر مستر هم اضافه می‌کردید تا وقتی طرف زنگ ایفون را فشرد لینک عکس برای کاربر های مستر یا در واقع اعضای خانواده ارسال شود ولی موقعی که از طرف ایفون تماس دوطرفه برقرار میشود فقط با کاربر اصلی تماس برقرار کند و همچنین کاربر های مستر هم بتوانند با ایفون تماس بگیرند تا درب منزل باز شود

  • ایده جالبی است. اما از آنجاییکه کدهای این کیت در اختیار قرار میگیرد، کاربر خود می تواند امکانات مختلف را به آن اضافه نماید.

 • سلام مهندس صبح تون بخیر
  من امروز یه ایده به ذهنم رسید که میشه با اتصال چند ماژول esp32 به هم و اتصال یک ماژول esp32 cam به این چند ماژول یک موبایل اندروید ساخت یعنی اینکه یه ماژول نمایشگر لمسی اردوینو را هم بهش وصل کنیم و بتونیم هم عکسبرداری کنیم و هم برنامه و بازی های بسیار سبک را با هاش اجرا کنیم ؟

  • سلام
   ایده جالبی هست، حتی می توانیم یک ماژول SIM800L هم برای اینترنت و تماس به آن اضافه کنیم. ایده خوبی بود.

 • سلام
  امکانش هست از سسمکارت فقط برای ارسال sms استفاده بشه و برای اتصال به اینترنت از مودم استفاده کنم؟
  اگر هست امکانش جسارتا توضیح میدین که به چه صورت باید انجام بدم

 • مهندس من دقایقی پیش این پروژه را اجرا کردم و فوق العاده بود خیلی خفن
  فقط من می‌خوام بجای استفاده از کلید یک ماژول تشخیص حرکت بزارم که با اتصال پایه سیگنال به پایه ۱۳ برد هروقت حرکت تشخیص داد ادامه فرایند ارسال عکس و … انجام بشه اگه میشه لطف کنید بگید باید چجوری کد قسمت مربوط به کلید را تغییر دهم

  • متشکرم از لطف شما
   سنسور را به همان پایه کلید متصل کنید، فقط در قسمت شرط برای کلید، به جای LOW عبارت HIGH قرار دهید. فقط در نظر داشته باشید که سیگنال های ماژول GSM می توانند سبب ایجاد نویز بر روی سنسور SR501 برای تشخیص حرکت شوند. برای غلبه بر این موضوع مشغول نگارش آموزشی هستم که به امید پروردگار منتشر خواهد شد.

 • سلام مهندس
  پروژه خوب اجرا شد فقط یه قسمتیش مشکل دارد وقتی من با ماژول تماس میگیرم تماس را قطع میکند و رله اصلأ روشن نمیشه اتصالات را چند بار چک کردم درست بود
  و همچنین داخل کد ها شماره خودم را تعریف کردم
  بنظر شما مشکل از کجاست ؟

  • سلام
   اتصالات رله را بار دیگر کنترل کنید. پایه تغذیه رله(VCC) باید به خروجی ماژول کاهنده متصل شود.

 • سلام مهندس صبح تون بخیر
  من دوباره چک کردم
  من ماژول کاهنده را روی ولتاژ ۴٫۴ تنظیم کردم و پایه های vcc ماژول سیمکارت و esp32 cam و رله را به هم متصل کردم همه چیز خوب عمل می‌کنه تماس برقرار میشه عکس ارسال میشه ولی منکه تماس میگیرم بعد یک تقریباً یک ثانیه تماس را قطع میکنم البته می‌نویسه خط مشغول است

  • سلام
   اتصال تغذیه را سریعا قطع کنید.
   مطابق آموزش پیش رفته و ولتاژ خروجی کاهنده را روی ۳٫۵۶ تنظیم کنید. ولتاژ ۴٫۴ سبب آسیب به ماژول دوربین خواهد شد.

   • سلام مهندس من خروجی مثبت ماژول کاهنده را به ورودی ۵ ولت esp32 cam زدم فکر نکنم مشکلی پیش بیاد
    فقط هنوز قسمت درب باز کن مشکل داره به نظر شما مشکل از کجاست؟

    • سلام
     دلیل عمل نکردن رله به خاطر اختلاف ولتاژ بین پایه های VCC و پایه IN ماژول رله است. شما به پایه تغذیه این ماژول ولتاژ ۴.۲ می دهید حال آنکه به پایه IN ماژول ولتاژ ۳.۳ به خاطر خروجی ماژول ESP می رسد. ماژول رله بین این دو پایه نباید اختلافی وجود داشته باشد. به همین دلیل به روش گفته شده تغذیه را تامین کنید و مطابق شماتیک عمل کنید.

 • سلام مهندس
  ۱در قسمتی که باید رمز عبور و ایمیل و زبان سایت را انتخاب میکردیم یه گزینه ای وجود داشت به نام نوع سایت من اصلاً روش هم کلیک نکردم که نوع سایت را انتخاب کنم مشکلی که بوجود نمیاد؟
  ۲و اینکه فقط خودمون میتونیم وارد پنل کاربری خودمون بشیم و امنیت بالاست؟
  ۳ در مورد اینکه من وقتی با دستگاه تماس میگیرم رله فعال نمیشه نیازی هست که من DTMF ماژول سیم‌کارت را با دستورات فعال کنم ؟
  بنظر شما مشکل از کجا می‌تونه باشه که رله فعال نمیشه ؟
  و البته همانطور که گفتم خروجی مثبت ماژول کاهنده به مثبت ماژول سیم‌کارت و ۵ ولت esp32cam و ماژول رله وصل کردم و بقیه اتصالات را هم مطابق شکل انجام دادم و مشکلی در مورد تغذیه فکر نکنم وجود داشته باشد
  و اینکه فکر نکنم مشکل از ماژول سیم‌کارت باشه چون خود ماژول وقتی که لینک عکس را برام می‌فرسته بعدش یه تماس با من برقرار میشه
  لطفاً کمک کنید تا مشکل فعال نشدن رله هم حل بشه

  • سلام
   ۱-نه مشکلی نیست
   ۲- بله غیر از شما هیچ کسی دیگه ای قادر به دسترسی نخواهد بود. البته داده های مربوط به سرور بین برد ESP و ماژول SIM800L از طریق UART در حال تبادل است.
   ۳- در کامنت قبلی بیان شد. لطفا مطابق آموزش پیش رفته و مورد را تست نمایید و نتیجه را اعلام نمایید.

 • سلام مهندس اتصالات را همانگونه که شما گفتید بستم ولی رله بازم فعال نمیشه البته تماس را قطع میکنه ولی رله بازم فعال نمیشه

 • سلام مهندس من ایندفعه داخل سریال مانیتور اردوینو همه چیز را مشاهده کردم همه چیز خوب اجرا شد و لینک عکس و تماس با من برقرار شد ولی منکه با دستگاه تماس گرفتم فقط دستور ATH داخل سریال مانیتور اردوینو نوشته شد و دیگر هیچ

 • سلام مهندس
  بلاخره مشکل حل شد
  من یه ماژول سیمکارت جدید خریده بودم و یه ماژول سیمکارت هم داشتم من قبل از اینکه این پروژه را درست کنم یک سری دستورات روی ماژول اجرا کردم و ولی چند دقیقه پیش که ماژول جدید را تست کردم و زنگ زدم رله فعال شد
  نمیدونم شاید من روی ماژول سیمکارت که از قبل داشتم دستورات را اشتباه انجام دادم و باعث شده این مشکل پیش بیاد
  به نظر شما مشکل از کجا بوده ؟

   • سلام با جایگزین کردن ماژول سیم‌کارت جدید
    هم پیامک ارسال لینک عکس میومد و بعدش تماس می‌گرفت و منکه تماس میگرفتم رله هم فعال میشد
    نمیدونم ماژول قبلی چرا وقتی تماس میگرفتم اصلأ رله فعال نمیشد

    • منظور من با ماژول قبلی بود، آیا با ماژول قبلی لینک پیامک عکس را دریافت می کردید؟

      • احتمال زیاد تنظیمات مربوط به پیامک بهم ریخته شده است. شما دستور زیر را به ماژول بدهید:
       AT&F
       با دستور بالا ماژول به تنظیمات کارخانه بر میگردد. پس از این یکبار از ماژول در برنامه استفاده کرده و نتیجه را اعلام نمایید.

 • سلام مجدد
  مهندس برای اینکه بخواهیم رله یک ثانیه فعال و غیر فعال بشه باید چکار کنیم ؟
  و اینکه اگر بخواهیم رله برای چند ساعت روشن بشه باید ساعت را تبدیل به ثانیه کنیم ؟
  و اینکه من میخواهم ماژول سیمکارت را از دستگاه دور کنم حداقل تا چند متر ارتباط سریال جواب گو هست ؟

  • سلام
   برای این کار می توانید یک ثانیه خروجی پایه GPIO متصل به رله را یک ثانیه HIGH و سپس یک ثانیه دیگر LOW کنید. برای زمانبدی نیز ساعت باید به میلی ثانیه(خروجی تابع millis) تبدیل شود.
   برای سوال دوم، به در پروتکل UART می توانید طول کابلی به اندازه ۱۰ متر داشته باشید.
   در چند روز آینده نیز آموزشی در رابطه بازمانبندی فعال/غیر فعال سازی رله از طریق پیامک منتشر خواهد شد.

 • سلام مهندس
  دستوری که گفتید را روی ماژول سیمکارت قدیمی اجرا کردم و ok داد ولی بازم مثل دفعه قبل هم لینک عکس را می‌فرستاد و تماس می‌گرفت ولی منکه تماس میگرفتم اصلأ رله فعال نمیشد
  مهندس چند پیشنهاد دارم اگر خواستید این پروژه را اپدیت کنید بنظر من لازمه
  ۱= ماژول صوتی اضافه کنید و تماس را برقرار کنیم و با ارسال عدد ۱ درب باز شود به مدت ۱ ثانیه بعد از باز کردن درب برای مطمئن شدن از این که درب باز شد برامون پیام صوتی خونده بشه
  ۲= به‌نظر من بهتره که عملیات اپلود عکس را esp32 cam انجام بده بهتره سرعت بالا و فقط ماژول سیم‌کارت برای برقراری تماس و ارسال لینک عکس البته اینکه ماژول سیم‌کارت عملیات اپلود عکس را انجام میده فوق العاده است چون در مواردی وای‌فای شاید دردسترس نباشه
  ۳= اگر میشه عملیات اپلود عکس بر روی ایمیل ما انجام بشه یعنی عکس به ایمیل مون ارسال بشه که خیلی بهتره

  • سلام:
   ۱-ایده جالبی است، روی آن کار خواهم کرد.
   ۲- دقیقا به همین دلیل از اینترنت سیم کارت استفاده م یکنیم، چراکه ممکن است وای فای در دسترس نباشد و یا اینکه فاصله بین درب منزل تا مودم زیاد بوده و سیگنال وای فای از درست برود.
   ۳-ایمیل هم مورد جالبی است، روی آن کار خواهم کرد.
   سپاس از لطف، دقت نظر و همراهی شما

  • سلام
   بی نهایت از لطف شما سپاسگزارم
   حتما، روال انتشار را سریع تر می کنیم.
   سپاس فراوان از همراهی شما

 • سلام مهندس اگه میشه پروژه ای طراحی کنید که بصورت زیر باشه
  یک ساعت باشه که هم با استفاده از ماژول دات ماتریس روز های هفته را نمایش بده و هم با استفاده از سون سگمنت سال و ماه و روز و همچنین ساعت دقیقه ثانیه را نشان بده و سه دکمه هم برای تنظیم کردن در نظر بگیریم و همچنین یک رله را هم درنظر بگیریم که بهش زمان بدیم و رله را خاموش رو روشن کنیم

  • بسیار عالی است
   حتما روی این مورد کار می کنیم. یک پرووژه مشابه این مورد در حال انتشار است. لطفا منتظر باشید!!

 • سلام مهندس
  داخل بعضی از سایت ها که پروژه های اردوینو میزارند یه لینک دانلود کد وجود داره که وقتی دانلود میکنیم و روی فایل کلیک میکنیم نرم افزار اردوینو باز میشه و کد را هم نمایش میده
  ایا میشه کد های پروژه های شما را تبدیل به این لینک بکنیم و داخل مثال های اردوینو قرار دهیم ؟ تا وقتی می‌خواستیم کد را روی برد اپلود کنیم سریع از داخل مثال های اردوینو اون کد مخصوص پروژه شما را اجرا کنیم و دیگر نیاز نباشه از داخل سایت کد را کپی و داخل نرم افزار اردوینو بزاریم
  اگه همچنین چیزی میشه فقط چجوری باید کد های پروژه های شما را تبدیل به فایل کنیم که وقتی کلیک میکنیم اردوینو باز بشه و کد را نمایش بده

 • سلام مهندس اگه میشه پروژه ای بزارید که با استفاده از ماژول esp32 cam بشه تصویر زنده را از هر کجا دنیا دریافت کرد
  البته اموزشی دراین مورد منتشر شده ولی شما هم اگه میشه این پروژه را بزارید چون من نتونستم اموزش منتشر شده مربوط به این پروژه را راه اندازی کنم

  • سلام و از لطف شما بی نهایت ممنونم
   مورد آموزش چه بوده؟ می تونید با کامنت از نویسنده بپرسید و راهنمایی بگیرید
   من هم سعی می کنم آموزشی مشابه منتشر کنم

 • سلام آموزش در مورد دوربین کلاود بوده است
  تا حالا چند تا کامنت گذاشتم ولی متاسفانه جوابی دریافت نکردم
  اما اگر میشه شما مشابه همین پروژه دریافت تصویر زنده از هر کجا بزارید

 • سلام مهندس اگه میشه پروژه را اپدیت کنید و بجای اینکه تصاویر گرفته شده توسط ایفون به هاست و دامنه که ساختیم ارسال شود به ایمیل ما ارسال شود و لینک عکس که ارسال شده به ایمیل ما برای ما پیامک شود

 • سلام مهندس اگر امکان داره یه شیلد مخصوص پروگرام esp32cam بسازید تا کار پروگرام کردن را راحت تر کنه
  و اینکه اگر من طبق این آموزش یک هاست رایگان درست کنم آیا این امکان وجود دارد که خود هاست ساخته شده توسط من بعد از مدت یک الی دو ماه حذف بشه؟

  • سلام
   پروگرام ESP32CAM زیاد سخت نیست، روی خود برد هم دکمه ریست دارد.
   هاست رایگان ممکن است روزی حذف شود!!! من برای راحتی کار هاست رایگان را قرار دادم. اما شما می توانید از هاست و دامین های غیر رایگان استفاده کنید.

 • سلام و خسته نباشید
  من زیاد سر در نمیارم ، ولی ما برای خونه احتیاج به یک آیفون بی سیم دو رنگه هستیم،
  چطور میشه که آیفون تصویری دو رنگه رو بیسیم کنم
  فاصله تغریبا ۳۰ متر هست و خونه ویلایی
  اگر امکان ش هست ، این آموزش رو داخل سایت بزارید
  من تو اینترنت گشتم نبوده

 • سلام مهندس وقتتون بخیر من این پروژه رو خریداری کردم ، کد رو بعد از تغییرات اپلود کردم روی esp مدارم مطابق شماتیک بستم اما وفتی دکمه رو میزنم تماس برقرار نمیشه ، وضعیت چشمک زن sim 800 هم چشمک میزنه بعد ۱۰ ثانیه تقریبا مکس میکنه دوباره چشمک میزنه وقتی با گوشی دیگه بهش زنگ میزنم میگه در دسترس نیست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   همه چیز درست پیش رفته اما اتصالات تغذیه ضعیف است. لطفا تصویری از اتصالات به طوری که سیم کشی متصل به ماژول SIM800L واضح باشد، روی یکی از سرویس های اشتراک گذاری فایل آپلود کرده و سپس لینک آن را در کامنت بعدی به اشتراک بگذارید تا مورد بررسی گردد.

 • سلام
  من اشتراک خریده ام، ولی وقتی میام به این صفحه، کلا منو از حساب کاربری خارج می کنه
  لطفا درستش کنید این مشکل رو
  ممنون میشم
  من کارم ضروریه، باید این پروژه رو انجام بدم

 • آقا سلام انتظام هستم از اصفهان پس از جند ماه که این ماژول رو خریدم امروز تازه با کلی تحقیق ماژول esp32 cam رونصبش کردم ولی ارور [E][camera.c1113] camera_probe() Detected camera not supported.
  [E][camera.c1379] esp_camera_init() Camera probe failed with error 0x20004
  رو میده ضمن اینکه شنیدم یه دوهفته ای هم هست که ماژول سیم ۸۰۰ ال کار نمیده و توی شبکه نمیاد لطفا راهنمایی کنید ببینیم میشه کیت آیفون هوشمندتون رو راهش بندازیم

  • سلام جناب انتظام و تشکر از لطف حضرتعالی
   در رابطه با ماژول های سیم کام، خیر در صورتیکه ماژول ها اصلی بوده باشند و IMEI آن ها مربوط به شرکت SIMCOM باشد، خیر به هیچ وجه وارد طرح رجیستری نمی شوند.
   در ادامه در رابطه با راه اندازی دوربین، لطفا کد راه اندازی اولیه خود را قرار دهید تا مورد بررسی گردد.

 • سلام خوب هستید
  مهندس میشه منو راهنمایی کنید
  که چجوری یک آیفون تصویری درست کنم
  وقتی کسی زنگ درب رو بزنه ما داخل منزل
  قابلیت مکالمه تصویری و باز کردن در رو هم
  داشته باشیم
  ممنون میشم راهنمایی بکنید

  • سلام و متشکرم
   دقت کنید که این پروژه یک آیفون تصویری جداگانه نسبت به آیفون موجود ایجاد می کند. برای موردی که شما گفتید باید دستگاه از پایه طراحی گردد.

   • باسلام به هیچ وجه ماژول سیم ۸۰۰ شبکه مخابرات را نمیشناسد هم با باتری تست کردم۳٫۷ هم با کاهنده ۴٫۲ با خازن ۱۰۰۰ میکرو ۱۰ ولت تمامی مراحل رو طبق آموزش جلو رفتم آیا سیم ۸۰۰ ال در حال حاضر (نه در پروژه های قبلی) در حال حاضر کار میدهد

    • سلام
     ماژول SIM800L کامل قادر به اتصال به شبکه است. لطفا یک تصویر از اتصالات خود تهییه کنید و در یکی از سرویس های اشتراک گذاری فایل آپلود کرده و لینک آن را در کامنت بعد قررا دهید تا مورد بررسی گردد.

     • سلام مهندس صابری عزیز انتظام هستم ممنون از راهنمایی های شما بزرگوار مشکل نشناختن شبکه حل شد فقط وقتی میخاد ماژول sms لینک رو بفرسته حالت چشمک زن از هر ۳ثانیه یک بار به هر ۳ بار در یک ثانیه تغییر میکنه ولی با گذشت حدود ۱ دفیفه دومرتبه ریتمش هر ۳ ثانیه یک بار میشه ضمن اینکه تماس اولیه ماژول با گوشی به راحتی برقرار میشه و تماس دریافتی هم رله رو فعال میکنه

      • سلام و متشکرم از لطف شما
       تغییر وضعیت چشمک زن به سرعت بالا به دلیل اتصال ماژول به اینترنت جهت آپلود عکس است. زمانیکه ماژول به اینرتنت متصل می شود سرعت چشمک زن آن افزایش می یابد. الان پروژه اجرا می گردد؟ آیا عکس برای شما ارسال می شود؟

       • سلام عکس خیلی دیر میاد و یک پنجمش مشخصه و اینکه من این ماژول سیم ۸۰۰ اف رو روی این برد دارم میتونم ازش اینترنت بگیرم این خیلی استیبل هستش چون سیم ۸۰۰ ناپایداره و تغذیش هم درد سر داره اگه کیشه مثل همیشه راهنمایی بفرمایید تشکر

        • بسیار خب
         بله می توانید از SIM800F هم استفاده کنید. اما برای رسیدن کامل عکس، مدت زمان انتطار برای آپلود عکس را در تابع send_data افزایش دهید.

        • می توانید در یکی از سرویس های آپلود فایل عکس را آپلود کرده و لینک آن را در کامنت بعد قرار دهید تا مورد بررسی گردد.

          • این یک دستگاه کامل است که برنامه نویسی شده، نمی توان روی آن مانور داد.

          • سلام صبح بخیر پیشنهادتون چیه که خیلی پایدار باشه ضمن اینکه تغذیه هم درد سر نداشته باشه و بشه راحت ازش استفاده کرد هزینش زیاد مهم نیست ممنون از وقتی که میزارید

          • سلام و متشکرم از شما
           تمامی ماژول های مخابراتی سیم کارت به تغذیه حساس هستند. همین ماژول SIM800L با رعایت نکات می توان بهره وری مناسبی را از آن انتظار داشت.

          • سلام و عرض ادب آقا توی برقراری تماس ماژ.ل با گوشی کاربر چون بعد از آپلود که حدود ۲ دقیقه زمان میبره انجام میشه و دیگه اون شخص ازمحل خارج شده امکانش هست که اول تماس بگیره و بعد عکس رو آپلود کنه / ممنونم از شما و سایت بسیار خوبتون و اینکه میشه آپلودش رو از طریق وای فای انجام بده ولی تماس با سیم کارت باشه چون فکر کنم آپلود سریعتری داشته باشه

          • سلام و متشکرم از شما
           بله، این امکان وجود دارد. کافیست دستورات مربوط به تماس را پیش از تابع آپلود عکس قرار دهید.
           پیشنهاد خوبیست، در این صورت عکس م یتواند سریعتر آپلود شود. به عنوان بروز رسانی یا پروژه جدید روی این موارد کار خواهم کرد.

          • سلام جناب صابری عزیز امکانش هست که پروگرام راه اندازی وای ESP32 CAMERA رو هم بزارید البته به همراه کد ها آیا لینکی هست؟

          • سلام مجدد میتونم ازتون یک خواهشی کنم که زحمت این جابجایی تابع رو شما بکشید و واسم بفرستید من نتونستم هر بار به یک مورد ایراد میگیره و اینکه در جابجایی اول تماس برقرار میشه و بعد عکس آپلود میشه آیا باید زمان بیشتری به تابع اینترنت داد اون روهم اگر نیاز هست لحاظ بفرمایید
           با تشکر

          • سلام و عرض ادب فرمودید آپدیت جدید میگذارید منتظر هستیم دررابطه با برقراری تماس ماژ.ل با گوشی کاربر چون بعد از آپلود که حدود ۲ دقیقه زمان میبره انجام میشه و دیگه اون شخص ازمحل خارج شده امکانش هست که اول تماس بگیره و بعد عکس رو آپلود کنه

          • سلام
           اگر فرصت این کار فراهم آید در اولویت!!
           بله، کافیست دستور تماس در کدهای برنامه پیش از تابع سرویس ارسال عکس قرار گیرد.

          • امکانش هست توی تصویر نشون بدید تابع هاروکه کدوم باید جابجا بشه چون یکم واسه من پیچیدس منو ببخشید

          • در تابع loop، دو خط زیر را قبل از تابع send_data() قرار دهید.
           Serial.print(“ATD+989***************;\r\n”); //برقرای تماس تلفنی با کاربر جای ستاره ها شماره خود را قرار دهید. for (i = 0; i < 15; i++) //برای ۱۵ ثانیه جهت تماس تلفنی منتظر باقی می مانیم delay(1000);

          • سلام عالی شد بدون تاخیر اول مکالمه انجام شد و بعد از اون ارسال عکس خدا هرروز به علم و دانایی شما بیفراید فقط یک سوال توی کدوم آیتم متغیر ها زمان بیشتر اختصاص بدیم که عکس کامل آپلود بشه چون یک پنچم عکس ارسال میشه و ناقص دیده میشه اگر محبت بفرمایید مثل کامنت قبل تابع رو واضح شرح بدید ممنون میشم

          • سلام و خواهش می کنم
           خوشحال شدم که مورد برطرف شده. تابع send_data را با دقت بررسی کنید. در این تابع به صورت توضیح فارسی این مورد مشخص شده است.

          • سلام روز بخیر این قسمت رو فرمودید /آپلود فایل در روش افزایش حجم فایل///// آقا دوتا سوال یکی اینکه اگر بخواهیم با مثلا ارسال عدد ۱ یا کلمه open رله در باز کن فعال بشه چه باید کرد به دلیل ابنکه ممکنه یک لحظه به اشتباه تماس برقرار بشه و در هم باز بشه اونوقت باید حضوری بریم درب رو ببندیم و اینکه میشه هنگام برقراری تماس ماژول با کاربر تا قبل از برداشتن گوشی صدایی پخش نشه یعنی بوق خوردن صداش نیاد اینشکلی کاملا طبیعی میشه

         • سلام ممنونم از راهنمایی های خوبتون این رو هم میفرمایید که میشه هنگام برقراری تماس ماژول با کاربر تا قبل از برداشتن گوشی صدایی پخش نشه یعنی بوق خوردن صداش نیاد

          • سلام و مخواهش می کنم
           متوجه منظور شما نشدم
           به ماژول بلندگویی متصل نیست که صدا پخش شود.

          • سلام صبح بخیر بلند گو متصل هست ولی ماژول که با کاربر تماس میگیره از بلندگو صدای بوق خوردن میاد گفتم اگر ماژول تنظیماتی داشته باشه که فقط هنگامی که گوشی کاربر برداشته میشه بلند گو هم فعال بشه اونوقت کسی که پشت در هست دیگه متوجه نمیشه که این یک تماس تلفنی هست البته من با یک رله تایمرحدودا ۸ ثانیه بین خروجی صدای ماژول و بلندگوی آیفون این کار رو انجام دادم آیا راهکاری برای انجام این کار هست؟؟

          • سلام و متشکرم از شما
           بسیار عالی متوجه شدم
           لطفا دستورات زیر را امتحان کرده و نتیجه را در کامنت بعد قرار دهید:
           Serial.print(“AT+CRSL=0\r\n”);
           delay(1500);
           لطفا دو دستور زیر را در تابع setup آردوینو و در آخرین خط آن قرار دهید.
           پیشاپیش از تاخیر در پاسخگویی عذرخواهی می کنم

 • میکروفونی خازنی به شدت نویز در تماس تلفنی ایجاد میکند در نتیجه صدا خیلی بد یا عملا غیر قابل شنود ارسال میشود. راهی برای فیلتر نویز میکرون پیشنهاد میدید ؟

  • یک خازن با ظرفیت ۱۰۰ میکروفاراد با پایه MIC+ موازی کرده و لطفا نتیجه را اعلام نمایید.

 • با سلام ..لطفا راهنمایی کنید که وقتی آیفون تصویری سیماران با قابلیت ذخیره تصویر داریم .وای فای هم در خانه هست .بخواهم تصویر که در آیفون ذخیره میشود به وای فای منتقل و به من ارسال گردد با کدام ماژوال کار کنم …
  با تشکر ..

 • سلام مهندس وقت بخیر، حقیقتش پروژه درسی من همین است، مبدل ایفون تصویری غیر هوشمند به هوشمند،،، حقیقتش میخواستم کمکم کنید توی این زمینه چطور میتونم باهاتون ارتباط داشته باشم،، اگر امکانش هست بنده رو راهنمایی کنید. باتشکر از توضیحاتتون
  شماره بنده ************* رجبی هستم

  • عرض احترام حضور شما و متشکرم
   توجه داشته باشید که امکان رفع عیب تنها به صورت ثبت کامنت صورت می گیرد. برای تبدیل آیفون تصویری ها، اطلاعی ندارم. از سایر دوستان خواهشمندم در بحث گفتگو و شرکت کنند.

 • سلام وقت بخیر من میخواستم بدونم شما چطور esp32cam رو به لپ تاپ متصل کردید؟ما ftdi نداریم اگر از usb to ttl دیگه ای استفاده بشه مشکلی پیش میاد یا در کد تغییراتی ایجاد میشه؟

  • سلام
   هیچ مشکلی ندارد، تمام مبدل ها با همین رویه قابل اتصال هستند.

 • سلام وقت بخیر مهندس چطور باید این اتصالات رو به لپ تاپ متصل کرد؟نمیشه یه ویدیو بذارید؟ما از ftdi استفاده می کنیم اما جواب نمیدهد چون مشکل ریستارت کردن دارد انگار

  • سلام و متشکرم
   سعی می کنیم ویدیو هم قرار دهیم. با FTDI هم دقیقا یکسان است. ایا کد خطا دریافت می کنید؟ در صورتیکه چنین است، متن خطا را در کامنت بعد قرار دهید.

 • سلام آقای صابری ببخشید من میخواستم بدونم چطور ماژول های این پروژه رو در نرم افزار fritzing آورد؟ میشه راهنمایی کنید بسیار احتیاج دارم ESP32COM

  • سلام
   کتابخانه آن را سرچ کنید. باید در مخازن باشد. البته من فقط تصویر ESPCAM را در نرم افزار قرار دادم.

 • سلام مهندس صابری عزیز وقتتون به خیر , میخوام از قسمت board manager آخرین ورژن esp32 را دانلود وآپدیت کنم ولی باخطای java lang null pointer exceptionمواجه میشم. علتش چی میتونه باشه؟

  • سلام و متشکرم
   ببخشید بابت تاخیر در پاسخگویی
   لطفا برد AI-THINKER ESP32 CAM را انتخاب کنید.

   • سلام ، ورژن آردوینو۱/۸/۱۰، هم برد CAMERA_MODEI_AI_THINKERوهم بردCAMERA_MODEI_WROVER_KITرو انتخاب کردم ،تمام اتصالات به برد رو هم چک کردم ولی خطای زیر رو میده
    Arduino: 1.8.10 (Windows 7), Board: “AI Thinker ESP32-CAM”

    xtensa-esp32-elf-g++: error: unrecognized command line option ‘-mfix-esp32-psram-cache-strategy=memw’

    exit status 1
    Error compiling for board AI Thinker ESP32-CAM.

    This report would have more information with
    “Show verbose output during compilation”
    option enabled in File -> Preferences.

    • این مورد مشکلی ندارد. برد دانلود شده است. مطابق کامنت قبلی عمل کنید و نتیجه را لطفا اعلام کنید. بابت تاخیر در پاسخگویی عذرخواهی می کنم.

     • سلام وقتتون به خیر ، مهندس ورژن رو هم تغییر دادم ولی همون مشکل قبلی پیش میاد. دو تا esp cameraدارم هر دو رو تست کردم ولی جواب نمیده،ضمن خطا میده (Board esp32cam (platform esp32, package esp32) is unknown)
      Arduino: 1.8.7 (Windows 7), Board: “AI Thinker ESP32-CAM”

      Board esp32cam (platform esp32, package esp32) is unknown

      Error compiling for board AI Thinker ESP32-CAM.
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\Arduino-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\Arduino-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp-idf-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp-idf-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp32-camera-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp32-camera-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\M5Stack-Camera-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\M5Stack-Camera-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\Arduino-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\Arduino-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp-idf-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp-idf-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp32-camera-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp32-camera-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\M5Stack-Camera-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\M5Stack-Camera-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\Arduino-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\Arduino-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp-idf-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp-idf-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp32-camera-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\esp32-camera-master
      Invalid library found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\M5Stack-Camera-master: no headers files (.h) found in C:\Users\NAB RAYANE\Documents\Arduino\libraries\M5Stack-Camera-master

      This report would have more information with
      “Show verbose output during compilation”
      option enabled in File -> Preferences.

      • بسیار خب
       مشکل نرم افزاری هست
       شما core نصب شده esp32 را پاک کنید. چند ورژن پایین تر نصب کنید و نتیجه را بررسی و اعلام کنید.

       • سلام وقت به خیر بنده core قبلی را حذف کردم در قسمت board mangarاز ورژن ۱ تا ۵ را جدا نصب کردم و آزمایش کردم. همون خطاهای قبلی
        Arduino: 1.8.7 (Windows 7), Board: “AI Thinker ESP32-CAM”

        Board esp32cam (platform esp32, package esp32) is unknown

        Error compiling for board AI Thinker ESP32-CAM.

        This report would have more information with
        “Show verbose output during compilation”
        option enabled in File -> Preferences.

        • هسته نصب شده توسط شما برد ESP32CAM را ندارد!
         Board esp32cam (platform esp32, package esp32) is unknown
         خطای فوق در کامنت شما را دیدم
         احتمالا هسته به درستی نصب نشده است.
         یکبار دیگر تلاش به نصب هسته کنید

 • با سلام وخدا قوت با لطف و راهنمایی های جنابعالی چند ماهی هست که ماژول آیفون تصویری رو استفاده میکنیم ولی سوال داشتم اینکه امکان این هست که ما به صورت آنلاین با وایفای مودم و توسط لینک که دریکی از آموزش هاتون توضیح دادید دوربین رو از راه دورببینیم ولی آیفون با فشار دادن زنگ فقط تماس بگیره و با برگشت تماس هم درب باز بشه؟؟؟

 • در ادامه سوال اینکه در این حالت ما نیاز به ارسال تصویراز ماژول هنگام زنگ زدن آیفون رو نداریم (فقط تماس انجام بشه کافیه)

  • دوربین را بررسی کنید. احتمالا از سمت دوربین ایرادی وجود دارد. دوربین را یکبار جدا کرده و مجدد متصل کنید.

 • محمد امین برخورداری:
  با سلام خدمت جناب صابری عزیز
  ممنون بابت آموزش کاملتون بنده طبق آموزش هاتون پیش رفتم و هم در آردویینو شماره ها و اطلاعات هاست رو ثبت کردم و هم چندین بار چکش کردم و آپلود کردم
  مدار رو بستم(چندین بار سیم ها و اتصالات رو هم چک کردم)
  ولتاژ مدار رو هم روی ۳.۵۷ تنظیم کردم ولی بازم مدار کار نمیده و شماره تماس گرفته نمیشه و میزنه که خاموش است
  وقتی تغذیه رو وصل میکنم sim 800 بصورت نا هماهنگ چشمک میزنه
  تغزیه اش هم درسته
  فیلمشم داخل لینک براتون گذاشتم اگه میشه نگاه کنید و بگین مشکلش چی میتونه باشه
  https://drive.google.com/file/d/1Fh7Rz9x-i6hJBDgPhy1gXz9LK4AuwGs4/view?usp=drivesdk
  با گوگل درایو وارد بشید

 • جفتش رو کنترل کردم هم آنتن و هم سیم کارت
  کارایی که گفتین رو انجام دادم ولی بازم درست نشد
  چشمک زن بصورت ناهماهنگ روشن خاموش میشود و مکث دارد

   • سلام جناب صابری همون طور که گفتید از سیم تک رشته ای استفاده کردم ولی باز هم کار نکرد و نتیجه همان است
    در پیام قبلی ک های اردویینورو هم براتون ارسال کردم به صورت پیدی اف اگه میشه اونم بررسی کنید با تشکر
    شماتیک و اتصالات جدید
    https://s28.picofile.com/file/8464234442/20230606_195845.mp4.html

    • با سلام
     ویدیو را مشاهده کردم، بخش تغذیه ماژول مشخصا مشکل دارد. بایستی از یک آداپتور ۱۲ ولت ۲ آمپر و یا ۹ ولت ۲ آمپر به ماژول LM2596 ورودی بدهید، سپس خروجی آن را روی ۴٫۲ یا ۴٫۴ ولت تنظیم کنید. در غیر این صورت جریان کافی برای اتصال ماژول به شبکه دریافت نمیشود.

 • خسته نباشید مطالب خوبی بود ولی گفته بودید با گرفتن شماره سیم کارتی که در دستگاه است درب باز می‌شود حالا اگر کسی آن شماره را اشتباهی بگیرد درب بازنخواهد شد

 • با سلام ببخشید میخوام بدونم این ماژول فقط بصورت مستقل و با گوشی موبایل در ارتباطه و راهی ندارد هم آیفون معمولی رو داشته باشیم و هم ارتباط موبایلی رو برای زمانی که در خونه هستیم و هر کسی بخواد جواب بده

 • سلام وقت بخیر. در این مقاله سیم کشی های آردونیو با این قطعات و ماژول ها نبود. آیا هنگام خرید کدهای این پروژه سیم کشی ها هم توضیح داده میشن یا خیر؟؟؟

 • سلام جناب مهندس وقتتون بخیر.
  نقشه اتصال ماژول های siml800 و ESP32com به برد آردونیو رو نگذاشته بودین. آیا با خرید کد برنامه نقشه کلی پروژه هم به دستمون میرسه؟
  ممنون میشم جواب بدین