گنو/لینوکس

پشتیبان گیری از عکس و فیلم تلفن‌های اندروید و IOS در لینوکس

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

Daemon sync یک ابزار است که توسط توسعه دهندگان daemon tools نوشته و توسعه داده می‌شود و به کاربران اجازه میدهد تا از فایل‌هایشان روی سیستم خود بک آپ بگیرند و از طریق شبکه داخلی بی‌سیم و بدون استفاده از نت آن را از تلفن هوشمند خود به کامیپوتر انتقال دهند. این برنامه به صورت رایگان برای استفاده عرضه می‌شود اما متأسفانه آزاد و یا اپن سورس نیستند. این برنامه از دو قسمت ساخته شده است که سرور و کلاینت نامیده می‌شوند و نسخه سرور آن را باید بر روی سیستم خود نصب کنید که دارای فایل نصاب برای سیستم عامل های لینوکسی و همچنین ویندوز و osx است و نسخه کلاینت یا برنامه موبایلی آن نیز بر روی اندروید و ios قابل نصب و اجرا است.

daemon_sync_android

یکی از قابلیت‌های این برنامه که ممکن است آن را برای استفاده روزانه مناسب کرده و در نگاه اول دوست‌داشتنی‌تر جلوه دهد این است که بدون نیاز به تنظیم و کانفیگ خاصی میتوانید از آن استفاده کنید و برنامه تنها از شبکه محلی شما برای اینکار استفاده میکند که از نظر امنیت و حریم شخصی بسیار بهتر عمل میکند و همچنین سرعت بیشتر در شبکه داخلی خواهیم داشت (مخصوصاً در کشوری همانند ایران که با مشکل حجم و سرعت اینترنت روبه رو هستیم) و اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم استفاده نکردن از اینترنت نیز مزیتی بزرگ است و به جز این موراد استفاده نکردن از سرور واسطه در این بین بسیار مناسب‌تر است.

daemon_sync_desktop_devices

از قابلیت‌های دیگر این برنامه پشتیبان گیری از چندین دستگاه به صورت همزمان است که میتوانید از هرکدام از گوشی های دیگر نیز به فایل‌های پشتیبان گرفته شده بر روی سیستم دسترسی داشته باشید و آن‌ها را مدیریت کنید (و میتوانید انتخاب کنید که کدام دستگاه برای اینکار دسترسی داشته باشد).

این برنامه چیزی برای بک‌آپ گیری است تا یک ابزار همگام سازی (sync tool). به همین جهت هیچ‌گاه فایل‌های شمارا بررسی نخواهد کرد و در به صورت پشت سرهم آن‌ها را همگام خواهد کرد و میتوانید فرکانس این کار را نیز حتی تنظیم کنید و به صورت پیشفرض ۱۵ دقیقه است که میتوانید آنرا حتی در مواقع دلخواه sync کنید.

به جز این میتوانید فایل‌هایی را که میخواهید از روی سیستم خود بر روی موبایل منتقل کنید و فقط کافی است تا آن‌ها را در پوشه sync قرار دهید گه برنامه آنرا در سیستم شما و موبایل خواهد ساخت و میتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

daemon_sync_desktop_first_use

نصب Daemon Sync

این برنامه همانطور که گفتیم با ویندوز و مک و لینوکس سازگار است و همچنین در تلفن‌های اندرویدی و ios نیز نصب میشود.

پس از نصب آن بر روی لینوکس میتوانید از طریق آدرس localhost:8084 و یا از طریق آیکون برنامه به آن دسترسی داشته باشید. همچنین بهتر است بدانیم که در لینوکس فایل‌ها در آدرس زیر ذخیر می‌شوند :

/media/DAEMONSyncStorage/

 

و در داخل آن نیز میتوانید پوشه sync را پیدا کنید و همچنین این پوشه ها فقط از طریق کاربر ریشه یا همان root قابل تغییر هستند که میتوانید با عوض کردن دسترسی ها آن‌ها به کاربر خود نیز دسترسی ویرایش آن‌ها را بدهید و خوشبختانه این مورد در نسخه بعدی رفع خواهد شد.

صفحه رسمی این برنامه

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه