گنو/لینوکس

آموزش نصب Go و LiteIDE درUbuntu

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

احتمالا شما هم درباره زبان برنامه‌نویسی Go شنیده‌اید و یا کدنویسی با آن را تجربه کرده‌اید و یا احتمالا مقاله معرفی زبان Go را در مجله هایو مطالعه کرده‌اید که بحث‌های زیادی هم حول آن شکل گرفت. در این مقاله قصد بر این است تا ساده‌ترین روش نصب و تنظیم زبان Go در سیستم عامل Ubuntu، همراه با محیط توسعه LiteIDE که توسط همین زبان ساخته شده، عنوان شود.

برای نصب Go بر روی اوبونتو دو روش وجود دارد، روش اول نصب از طریق پکیج‌منجر لینوکس و روش دوم نصب به صورت دستی خواهد بود. در این مطلب، برای سادگی کار، نصب با استفاده از پکیج‌منجر توضیح داده خواهد شد.

از آنجا که در حال حاضر آخرین نسخه از زبان Go در مخازن رسمی موجود نیست، ما برای نصب آخرین نسخه موجود که نسخه ۱٫۴ است، از یکی از مخازن PPA استفاده خواهیم کرد. برای اضافه کردن مخزن مورد نظر از دستور زیر در ترمینال استفاده نمایید.

 

پس از اضافه شدن مخزن، از طریق ورود دستورهای زیر در ترمینال و پس از به روز رسانی لیست مخازن، نسخه ۱٫۴ زبان Go را بر روی لینوکس خود نصب کنید.

 

اما کار اینجا اتمام نمی‌یابد، در این مرحله، می‌بایست مسیر GOPATH را تنظیم نمایید، با استفاده از دستورهای زیر، مسیرهای لازم برای قرارگیری سورس‌ها و فایل‌های باینری مربوط به پروژه‌ها تنظیم خواهد شد.

 

نصب و تنظیم Go به پایان رسیده و حالا می‌بایست LiteIDE را نصب کنیم. برای کامپایل و نصب LiteIDE نیاز به نصب یک سری پیش‌نیازها خواهیم داشت، برای نصب این پیش‌نیازها از دستورات زیر استفاده نمایید.

liteide-ubuntu

 

 

پس از آن، ابتدا آخرین نسخه از سورس LiteIDE را از مخزن GitHUB دریافت نمایید. برای این کار به مسیری که برای نصب آن در نظر گرفته‌ایم رفته و دستورات زیر را وارد می‌کنیم.

 

 
پس از دریافت سورس، از طریق دستورهای زیر وارد پوشه بیلد شده و سپس عملیات بیلد را آغاز نمایید.

 

 
پس از اتمام پروسه بیلد، برای اجرای سریع‌تر و ساده‌تر از طریق لانچر یونیتی،‌ از طریق کد زیر فایل شورتکات آن را به مسیر صحیح کپی نموده و قسمت Exec را مطابق با مسیر نصب LiteIDE، در فایل مربوطه، ویرایش نمایید.

 

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. در حال حاضر مدیریت تولید مقطع کارشناسی ارشد هستم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه